Ukraina atver korupcijas Pandoras lādi 0
Saskaņā ar Ukrainas parlamenta pirms diviem gadiem pieņemto pretkorupcijas likumu pirmo reizi valsts vēsturē desmitiem tūkstošu amatpersonu līdz šā gada 31. oktobrim bija jādeklarē visi ienākumi un īpašumi.
Elite ir izkurtējusi
Tas, ka Ukrainas politiķi ir turīgi, nebija noslēpums, taču publiski pieejamas ienākumu deklarācijas tīmeklī, kā to nosaka 2014. gada oktobrī pieņemtais likums, uzskatāmi liecina par izkurtējušo valsts eliti, atzīmē izdevums “Foreign Policy”. Valstī, kur vidējā mēnešalga ir aptuveni 200 dolāru, amatpersonu īpašumi desmitiem un simtiem miljonu dolāru vērtībā, tajā skaitā Faberžē dārgakmeņiem rotātās olas, japāņu mākslas priekšmeti un pat biļete ceļojumam kosmosā izraisa sabiedrības sašutumu un Rietumu partneru neuzticēšanos, liekot apšaubīt Ukrainas valdības reformu kursu. Pieņemts pēc revolucionārajiem Maidana notikumiem, kad tika gāzts korumpētais bijušais prezidents Viktors Janukovičs, ienākumu elektroniskās deklarēšanas likums divu gadu laikā pārdzīvoja daudzkārtējus likumdevēju centienus aizkavēt tā pieņemšanu vai vismaz padarīt tā prasības mazāk stingras. Likums nosaka, ka amatpersonām publiski jāatklāj visi personiskie ienākumi, kā arī īpašumi, kas reģistrēti uz viņu ģimenes locekļu vārdiem. Publiskojot amatpersonu ienākumus, tām jārēķinās, ka nepatiesu ziņu sniegšanas gadījumā pret tām var tikt ierosināta krimināllieta. Valsts vadītāju pērnā gada ienākumu deklarācijas ir pārsteidzošas. Premjerministrs Volodimirs Groismans, kurš ir publiska amatpersona jau 14 gadus, deklarējis, ka viņam un sievai pieder īpašums vairāk nekā 1,8 miljonu dolāru vērtībā, neskaitot 12 augstākās kvalitātes pulksteņu kolekciju, no kuriem katrs maksā no desmit līdz divdesmit tūkstošiem dolāru. Prezidenta Petro Porošenko, miljardiera, kuram piederēja ienesīgs šokolādes bizness vēl pirms ievēlēšanas par valsts galvu 2014. gada maijā, deklarācijā uzrādīti 26,3 miljoni dolāru banku kontos un 104 firmu akcijās. Porošenko partijas parlamenta frakcijas vadītāja vietnieks Ihors Konoņenko deklarējis nekustamos īpašumus vairāk nekā 72 miljonu dolāru vērtībā. Iekšlietu ministra Arsena Avakova deklarācijā uzrādīti simtiem tūkstošu dolāru un eiro skaidrā naudā un gleznu, pulksteņu un vīnu kolekcijas miljoniem dolāru vērtībā.
Ierēdņi izvērš pretdarbību
Amatpersonu deklarācijas ir publiskotas, taču Ukrainas sabiedrībā un tās Rietumu atbalstītājos pieaug vilšanās par valdības nespēju īstenot reformas. Deklarāciju analīze būs nopietna pārbaude Ukrainas nesen izveidotajiem pretkorupcijas dienestiem. “Mēs pašlaik pieredzam brīnumu,” intervijā “FP” atzina Ukrainas nevalstiskās organizācijas “Pretkorupcijas centrs” izpilddirektore Darja Kaleņuka. “Pret elektroniskās deklarēšanas sistēmas izveidošanu valstī bija tik daudz šķēršļu un pretdarbības augstākajā līmenī, ka mēs tikko spējām to nosargāt,” viņa teica, raksturojot politisko pretestību, kas bija jāpārvar pilsoniskās sabiedrības grupām, lai panāktu stingra likuma pieņemšanu.
Jau divas dienas pēc likuma stāšanās spēkā Ukrainas pretkorupcijas kustība saņēma pirmo nopietno brīdinājumu, parlamenta deputātiem paziņojot, ka viņi sāks apspriest jaunu likumu, kas pieprasīs visām organizācijām, kas saņem ārzemju finansējumu par darbu pretkorupcijas jomā, iesniegt finanšu pārskatus. Aktīvisti uzskata šo likumdevēju soli kā atmaksu par jaunās ienākumu deklarēšanas sistēmas ieviešanu. Kaleņuka salīdzinājusi Ukrainas parlamentā ierosināto likumprojektu ar Krievijā pieņemto likumu, kas pieprasa nevalstiskajām organizācijām, kas saņem ārzemju finansējumu, reģistrēties kā “ārzemju aģentiem”.