Ukrainā attīstīs slānekļa gāzes ieguvi 0

Aizvadītajā nedēļā Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs un Nīderlandes enerģētikas gigants “Royal Dutch Shell” parakstīja desmit miljardus dolāru vērtu līgumu, saskaņā ar kuru nīderlandiešu uzņēmums Ukrainā attīstīs slānekļa gāzes ieguvi.

Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Nīderlandes uzņēmuma ienākšana Ukrainā uzskatāma par Kijevas apņēmīgu soli mazināt enerģētisko atkarību no Krievijas, kuras gāzes koncerns “Gazprom”, atbildot Janukoviča parakstītajam līgumam, Ukrainai jau piesūtījis septiņu miljardu dolāru rēķinu par gāzi, ko tā nemaz nav patērējusi, informē ziņu aģentūra “AFP”.

Līgumu ar “Shell” Janukovičs parakstīja Davosā, kur tobrīd norisinājās Pasaules ekonomikas forums. Saskaņā ar vienošanos Nīderlandes uzņēmums Ukrainas slānekļa gāzes lauku attīstībā ieguldīs vismaz desmit miljardus dolāru, taču šīs naudas apjoms var sasniegt pat 50 miljardus dolāru. Tādējādi “Shell” kļūs par lielāko ārvalstu investoru Ukrainā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sarunā ar raidsabiedrību “Brīvā Eiropa” nozares eksperts Daņila Bočkarevs skaidroja, ka slānekļa gāzei var būt milzīga loma Ukrainas ekonomikā. Domājams, valstī atrodas aptuveni 1,2 triljoni kubikmetru slānekļa gāzes, kas ir trešie lielākie krājumi Eiropā. “Ņemot vērā to, ka Ukraina importē pusi vai divas trešdaļas no tai nepieciešamās gāzes, šis apjoms valstij varētu būt visnotaļ būtisks dabiskās gāzes avots,” norādīja Bočkarevs. Tādējādi tiktu atrisināts jautājums par gāzes importa atkarību no Krievijas, kas šo situāciju izmanto arī politisku mērķu sasniegšanā.

Maskava paziņojusi, ka gāzes cenu Ukrainai tā samazinās tikai tādā gadījumā, ja Kijeva pievienosies Krievijas stutētajai muitas apvienībai, kurā ietilpst arī Baltkrievija un Kazahstāna un kuru Kremlis iecerējis par pamatu Eirāzijas Savienības idejas virzīšanai.

Kaut līdz slānekļa gāzes ieguves uzsākšanai vēl tiks veikti vairāki pārbaužu urbumi, saskaņā ar Kijevas optimistiskāko scenāriju “Shell” attīstītajā slānekļa gāzes laukā desmit gados tiks iegūti astoņi līdz desmit miljardi kubikmetru gāzes, bet 15 gados šis apjoms varētu sasniegt 20 miljardus kubikmetru. Tikmēr nīderlandieši rēķina, ka šādu apjomu iespējams iegūt jau līdz 2018. gadam, teikts interneta vietnē oilprice.com. Tiesa, šķēršļus šiem plāniem varētu likt vides aizstāvji, kuri norāda uz slānekļa gāzes ieguves metodes kaitīgo ietekmi uz vidi. ASV izstrādātā tehnoloģija slānekļa gāzes ieguvē tiek dēvēta par hidraulisko šķaidīšanu. Atšķirībā no tradicionālās gāzes, kas atrodas pazemes gāzes baseinos, slānekļa gāze atrodas slānekļa 
iežu slānī. To iegūst, spridzinot slānekļa iežu slāni un vienlaikus urbumā ievadot īpašas ķimikālijas. Tās iežu slānī rada lūzumus, pa kuriem gāze izplūst virszemē. Šīs tehnoloģijas kritiķi norāda, ka tā ir videi bīstama un var negatīvi ietekmēt gruntsūdeņus un lauksaimniecībā apstrādājamo zemi. Ukrainas labējās partijas “Brīvība” pārstāvji gatavojas slānekļa gāzes ieguves projektu apstrīdēt tiesā. “Problēmas ir tajā, ka bez jebkādas sabiedriskās apspriešanas vai vides ekspertu slēdzieniem mēs redzam, ka ārvalstu uzņēmums un tā ukraiņu sabiedrotie mēģina izmantot mūsu slānekļa gāzes krājumus,” paziņojis “Brīvība” parlamenta deputāts Ihors Švaika.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.