“Ūkio bankas” atņem licenci 0
Pēc trīs stundu garas apspriedes ar pagājušajā nedēļā iecelto “Ūkio bankas” pagaidu administratoru Adomu Audicku Lietuvas Banka pirmdienas vakarā lēma finanšu nepatikšanās nonākušo banku atzīt par maksātnespējīgu un tai atņemt darbības licenci, informē Lietuvas ziņu portāli.
Vienlaikus nolemts “Ūkio bankas” tā saucamos labos aktīvus pārdot “Šiauliu bankas”, kuras lielākais akciju turētājs ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.
Labākais variants
“Šāds risinājums prasītu vismazākās izmaksas un iespējami īsākā laikā lielākajai daļai “Ūkio bankas” noguldītāju ļautu atkal rīkoties ar bankā esošajiem līdzekļiem,” paziņojis Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vīts Vasiļausks. Iztrūkums, salīdzinot “Ūkio bankas” aktīvus un parādsaistības, pārsniedz vienu miljardu litu (202 miljonus latu), paziņojis Audicks, piebilstot, ka aktīvu nodošana “Šiauliu bankas” ir vienīgais veids, lai nodrošinātu to, ka Lietuvas valsts noguldījumu apdrošināšanas fondam “Indeliu ir investiciju draudimas” nebūtu bankas noguldītājiem jāizmaksā 2,7 miljardi litu (550 miljoni latu), raksta biznesa interneta vietne “Bloomberg.com”. “Labos aktīvus un saistības veiksmīgi nododot “Šiauliu bankas”, apdrošināšanas fondam būs jāizmaksā tikai 800 miljoni litu (162 miljoni latu),” piebildis Vasiļausks. Audicks arī norādījis, ka labākajā gadījumā “Ūkio bankas” klientiem lielākā daļa finanšu pakalpojumu būs pieejami 20 darba dienu laikā, rēķinot no vakardienas – licences anulēšanas brīža.
Par bankas naudu pie zobārsta
Baumas par “Ūkio bankas” finansiālajām problēmām parādījās jau pērn, taču tuvojošos parlamenta vēlēšanu dēļ Lietuvas amatpersonas pēc “Snoras” kraha neuzdrošinājās slēgt vēl vienu valsts banku, skaidro laikraksts “Lietuvos rytas”. “Toreiz valdības aprindās tika runāts par to, ka Lietuvas banku sistēmai labākais iznākums būtu vienlaikus slēgt kā “Snoras”, tā “Ūkio bankas”, tādējādi attīrot arī valsts finanšu tirgu.
Pēc dažādu avotu sniegtajām ziņām, manot tuvojošās briesmas, Lietuvas Banka jau pērnajā rudenī mēģināja pārliecināt “Šiauliu bankas” un “Ūkio bankas” akcionārus apvienoties. Taču sarunas izgāzās,” atstāta Lietuvas laikraksts.
Šā gada sākumā eks-centriskajam Valdimiram Romanovam piederošajā “Ūkio bankas” situācija aizvien pasliktinājās, un februāra sākumā, novērtējot bankas audita pārskatu, Lietuvas Banka paziņoja par bankas darbības ierobežošanu, lai “aizsargātu sabiedrības, noguldītāju un citu klientu intereses”. “Bankas likviditāte nesasniedza pat 29 procentus. Vēl dažas dienas un bankai vispār vairs nebūtu nekādu līdzekļu,” pirms nedēļas paziņoja Vasiļausks. Tikmēr Vasiļauska vietnieks Raimonds Kodis sarunā ar Lietuvas medijiem savos izteikumos bijis vēl asāks, sakot, ka “Ūkio bankas” darbības ierobežošana uzskatāma par centieniem “attīrīt finanšu sistēmu no zagļiem”.
Pagaidām nekādas apsūdzības pret “Ūkio bankas” lielāko akciju turētāju Romanovu un citām bankā augstos amatos sēdošām personām nav izvirzītas.
Tiesa, kā raksta “Lietuvos rytas”, Lietuvas Banka ģenerālprokuratūrā jau iesniegusi dokumentus, kas apstiprinot aizdomas, ka “Ūkio bankas” vadītāji par nesamērīgi augstām cenām nomāja bankas īpašumus un nodarbināja savus radiniekus, viņiem maksājot milzīgas algas.
“Vēl vairāk – bankas spices vīri par bankas naudu sedza zobārstu pakalpojumus un citas veselības aprūpes izmaksas. Viņi izmantoja bankas naudu, lai apmierinātu pašu vajadzības,” atklājis Lietuvas prokurors Simons Minkēvičs, norādot, ka “tādā gadījumā runa varētu būt par desmitiem miljonu litu”.
Romanovs: tikšu galā ar to bandu
Lietuvas Investoru asociācija jau iepriekš brīdināja par “Ūkio bankas” šaubīgajām ekonomiskajām aktivitātēm, norādot, ka bankas aktīvu apjoms (pērn septembrī tas esot pārsniedzis četrus miljardus litu (810 miljonus latu)) varētu būt pārspīlēts. Asociācijas priekšsēdētājs Vītauts Plunskis sarunā ar “Lietuvos rytas” sacījis, ka “bijis grūti iedomāties, ka bankas deklarēto ekonomisko aktīvu apmēri ir patiesi”. Viņš arī norādījis, ka sabiedrībai nekad nav bijusi skaidrība, kas stāv aiz “Ūkio bankas”. “Daudzi domāja, ka tas ir Romanovs. Bet patiesībā tās bija ārzonu firmas,” uzsvēris Plunskis. Tikmēr Romanovs Lietuvas medijos apsūdzējis valsts valdību centienos nogremdēt banku, kurā viņam pieder 64,9 procenti akciju. Viņš arī galvojis, ka bankā iztrūkstošā nauda nekur neesot pazudusi, un solījis personīgi parūpēties par katru noguldītāju, sarunā ar televīzijas kanālu “LNK” pagājušajā nedēļā apņēmīgi pauda Romanovs, nevairoties lietot arī tādus vārdus kā “izdzimteņi”, “hakeri” un “banda”, kad minēja Lietuvas valdību.