Ui, paģiras 0
Paģiras jeb alkohola abstinences sindroms ir organisma dabiska aizsargreakcija, kas brīdina par lielāka dzērienu daudzuma patēriņa sekām.
Konsultēja klīnikas “Premium Medical” interniste, aviācijas medicīnas eksperte Dace Cibule.
Slāpes, galvas un muskuļu sāpes, slikta dūša, vemšana, nogurums, sāpes kuņģī, reibonis, palielināta jutība pret gaismu un trokšņiem, pazeminātas koncentrēšanās spējas, bailes, drebuļi, svīšana, paaugstināts asinsspiediens un sirds dauzīšanās ir galvenie paģiru simptomi, taču nav vienprātības, kādēļ vienam tie ir, citam nav.
Inde rodas organismā
Lietojot alkoholu, cilvēks uzņem ne tikai kaitīgo etilalkoholu, bet arī vēl kaitīgāko metilalkoholu. Tiesa, inde nav metanols, bet gan tā radītie vielmaiņas produkti aknās – formaldehīdi un aminoskābes.
Alkohols aknās vispirms pārvēršas par acetaldehīdu. Tas ir indīgs, izraisa sliktu dūšu un vemšanu, paātrina pulsu un rada sārtumu sejā. Organisms ar enzīma aldehīddehidrogenāzes palīdzību pūlas to ātri pārvērst par nekaitīgo etiķskābi. Ir cilvēki, kuriem jau no dzimšanas pietrūkst šā enzīma, tādēļ viņiem katra iedzeršana beidzas visai nepatīkami: seja kļūst sarkana un slikta dūša klāt jau tad, kad citi vēl tikai jautri tērgā.
Metanola saturs dažādos alkoholiskajos dzērienos ir atšķirīgs – degvīnā un džinā mazāk nekā sarkanvīnā, viskijā vai brendijā.
Eksperimenti ir pierādījuši, ka degvīns un džins izraisa mazākas paģiras nekā dzērieni ar lielāku metanola saturu.
Taču metanols nav vienīgais, kura dēļ rodas paģiras. Tās izraisa arī etilalkoholu saturoši dzērieni.
Alkohols aizskalo ūdeni
Alkohols traucē antidiurētiskā hormona rašanos organismā, tādējādi slāpes, reiboņi, sausa mute un miegainība liecina par akūtu ūdens trūkumu.
Noskaidrots, ka 50 g absolūtā alkohola veicina apmēram 600 – 1000 ml šķidruma izvadīšanu. Šāds alkohola daudzums ir vienā litrā alus, puslitrā vīna vai 125 ml degvīna.
Tomēr diez vai antidiurētiskā hormona trūkums ir vienīgais iemesls, kādēļ organismā trūkst ūdens. Speciālisti pārliecināti, ka ir vēl kāds nezināms faktors. Protams, arī svīšana, vemšana un caureja veicina šķidruma un svarīgu elektrolītu (kālija, nātrija un magnija) trūkumu.
Daļai cilvēku sarkanvīns paaugstina histamīna un serotonīna koncentrāciju asinīs un paplašina smadzeņu asinsvadus. Tādēļ daudziem rodas galvassāpes. Vēl nav zināms, kālab sarkanvīns tik ļoti paaugstina histamīna un serotonīna līmeni.
Personības slīcināšana
Alkohols veicina sālsskābes rašanos, kairinot kuņģa gļotādu. Tā iekaist, rodas alkoholiskais gastrīts. Aizkuņģa dziedzera enzīmu sekrēcija un tievās zarnas darbība gan tiek veicināta, taču kuņģa iztukšošanās – aizkavēta.
Turklāt bēdas alkoholā noslīcināt nevar – slikts noskaņojums var kļūt vēl sliktāks. Cilvēkiem, kuri tā rīkojas, paģiras ir biežāk nekā citiem. Tas pats novērots, ja ir nosliece uz depresiju, vainas apziņu un bailēm. Īpaši jāuzmanās, ja iedzeršanas laikā šķietami labāk panes alkoholu, bet nākamajā dienā piedzīvo lielākas paģiras. Tas var liecināt par alkohola atkarības risku…
Glābšanās paša rokās
Nav neviena zinātniski pamatota pierādījuma, ka pret paģirām būtu kāda patiešām iedarbīga metode. Tālab nākas atzīt, ka alkohols ir inde, kam pretindes pagaidām nav.
Ja tomēr sanāk baudīt pāri mēram, vērts priekšroku dot dzērieniem ar zemu metanola saturu, nejaukt dažādus un izvairīties no dubultindes – smēķēšana pastiprina paģiras. Tas pats attiecas uz citām atkarību izraisošām vielām.
Saindēšanās veidu sajaukšanās sliktākā gadījumā var beigties letāli.
Lai kompensētu šķidruma zudumu, pirms un pēc katras alkohola devas ieteicams izdzert arī glāzi ūdens. Tas palīdz pret reiboņiem un miegainību arī nākamajā rītā. Ūdenim var pievienot citrona sulu un mazliet medus. Kālija, nātrija un magnija trūkumu palīdz kompensēt kāda paģiru zupiņa.
Pret galvassāpēm labākie līdzekļi ir aspirīns, ibuprofēns un citi medikamenti ar līdzīgu iedarbību. Jāievēro piesardzība, ja ir kuņģa sāpes, jo šie medikamenti kairina kuņģa gļotādu. Paracetamols gan nav laba alternatīva, jo aknām jau tāpat ir jācīnās, lai tiktu galā ar visām indēm. Dažkārt pret galvassāpēm palīdz tase stipras kafijas.
Ap 90 % alkohola pārstrādā un izvada aknas, pārējo – plaušas, nieres un āda. Liela fiziska slodze aknu funkcijas nepastiprina, tikai palielina negadījumu un traumu risku. Tomēr pastaiga svaigā gaisā par ļaunu gan nenāk.
Laiks nebūt nedziedē visas brūces, bet paģiru gadījumā nogaidīšana un izgulēšanās ir laba metode, jo tās 8 – 24 stundu laikā pāriet. Tomēr gadās, ka ilgst pat līdz trim dienām! Pat, ja promiļu vairs nav, paģiru ietekmē var būt traucēta telpiskā un attāluma uztvere.
Nevajadzētu arī izmantot principu “ar ko saslimu, ar to jāārstējas”! Turpinot iedzeršanu otrā dienā, problēma netiek atrisināta, bet gan pārcelta uz nākamo dienu, tikai veicinot alkohola atkarību.