![Ugunsdzēsēji likvidē ugunsgrēku](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2022/04/073cadfb-3f77-4119-a503-807f0c2da04c.jpg)
Ir vairāk nekā skaidrs – ja notiek uguns vai kāda cita nelaime, glābēji rīkojas nekavējoties, darot visu iespējamo, lai izslēgtu iespēju, ka cieš vai kāds cilvēks vai īpašums. Dažkārt tas nozīmē arī, piemēram, uzlauztas durvis. Interesanti, ko šādos gadījumos drīkst un nedrīkst darīt ugunsdzēsēji?
Kāds soctīklu lietotājs raksta: “Nupat dzirdēju par paziņu, kurai nupat šodien ugunsdzēsēji dienas laikā (kamēr bijusi bodē) uzlauzuši durvis, jo kaut kur daudzdzīvokļu mājā bijis piedūmojums. Rezultāts: uzlauztas divas durvis, salauztas atslēgas un pazudis mājdzīvnieks. Esmu neizpratnē, vai tiešām ugunsdzēsēji pēc šāda gadījuma dzīvoklī, māju (dzīvokli) atstāj vienkārši vaļā un viss?! Kas notiek, ja īpašnieks, piemēram, ir nedēļu atvaļinājumā aizbraucis?! Viss paliek zagļiem izlaupīšanai??? Šis stāsts liek aizdomāties, par labu satikšanu ar kādu no kaimiņiem, kuriem var uzticēt atslēgu.”
Lai rastu atbildes uz jautājumiem par ugunsdzēsēju rīcību šādos gadījumos, sazinājāmies ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD). Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšniece Ilze Dāme skaidro, ka notikuma vietā ugunsdzēsēji glābēji rīkojas saskaņā ar Ugundrošības un ugunsdzēsības likuma 15. pantā noteikto, ka ugunsgrēka dzēšanas un glābšanas darbu vadītājam ir tiesības iekļūt jebkurā teritorijā, ēkā un telpā, lai apturētu un novērstu ugunsgrēka un ar to saistīto bīstamo faktoru izplatīšanos, kas apdraud fiziskās personas, materiālās vērtības un vidi.
“Respektīvi, ja ēkā ir izcēlies ugunsgrēks un ir spēcīgs sadūmojums, ugunsdzēsējiem glābējiem ir nepieciešams pārbaudīt apkārt esošos dzīvokļus, jo tajos var būt ienākuši dūmi un pastāv iespēja, ka dzīvoklī atrodas cilvēks. Ja durvis netiek atvērtas, tad tiek pieņemts lēmums tās uzlauzt, lai pārliecinātos, vai dzīvoklī iespējams nav iekšā cilvēks, kas ir bezsamaņā.
Dzīvokļi pēc ugunsgrēka vai durvju atvēršanas paliek Valsts policijas uzraudzībā. Tie nekad nepaliek neuzraudzīti, un šādos gadījumos nav pieļaujama svešu personu iekļūšana ēkā.
Viens no ieteikumiem iedzīvotājiem, lai šādi gadījumi nenotiktu ir – evakuējoties, atstājiet dzīvokļa vai telpu durvis aizvērtas, bet neaizslēdziet tās. Aizvērtas durvis palīdzēs ierobežot uguns un dūmu izplatību, kas dod vairāk laika citiem cilvēkiem evakuēties, kā arī samazināt skābekļa piekļuvi ugunij, tādējādi palēninot liesmu izplatīšanos. Savukārt neaizslēgtas durvis ļauj ugunsdzēsējiem glābējiem ātri piekļūt telpām, lai pārliecinātos, ka neviens nav palicis iekšā. Kā arī tas nodrošina mazāku laika un resursu patēriņu durvju uzlaušanai, kas varētu aizkavēt glābšanas darbus un radīt zaudējumus mājokļu īpašniekiem.
Savukārt dzīvokļa durvju labošanas izmaksas ir jāsedz īpašniekam, vai nu vēršoties pie apdrošinātājiem vai pašiem apmaksājot izdevumus.”