Ugunsdzēsēji Kuldīgā dzēš krāsnis siltumnīcā! To īpašnieks pārliecināts, ka glābēji veikuši vandālisma aktu 28
Saimnieks Ēriks Valkovskis Kuldīgā, lai pasargātu savus tomātus no salnām, vakaros iekurināja siltumnīcās esošās krāsniņas. Jūnija sākumā salnas bijušas īpaši bīstamas ražai, jo saimnieka siltumnīcās bija aizmetušies jau pirmie tomātu bumbuļi, kā arī ziedējuši tie stādi, kas ražos vēlāk.
LTV raidījums “4.studija” stāsta, ka Ēriks jau vismaz 40 gadus savā piemājas saimniecībā audzē dažādus stādus un gardus tomātus. Dārzā ir vairākas siltumnīcas un katrām no tām 120 tomātu stādu. Raža dosies uz vietējo Kuldīgas tirgu, raidījumam stāsta Ēriks. Viņš lepojas ar plašu klientu loku. Sinoptiķi salnas solījuši arī 3.jūnija naktī.
Ēriks “4.studijai” stāsta pieredzēto: ”Vienos naktī iekūru, jo solīja -2 grādus pie mums, un iekūru tās būdas. Pēc 20 minūtēm iegāju iekšā, istabā, un domāju, iešu pagulēt kādas 3 stundas. Tā es parasti daru, bet uzreiz pa šito logu mājai, skatos caur aizkariem, mirgo gaismas. Es paskatos – uz ielas ir ātrā palīdzība, ugunsdzēsēji, viss mirgo..
Es domāju, ka pie kaimiņiem sabraukuši, bet nē, izrādās, ka pa manu sētu jau ar baterijām staigā un dzēš, pilns ar dūmiem jau viss, visas būdas… Vārdsakot, notika vandāļa akts. Es iznācu, es teicu – kāpēc jūs tā rīkojaties, vai nebūtu jāpārtrauc? Nē, Jūs esat vainīgs, jūs apdraudat kaimiņus ar dzirkstelēm.. Un tad viņi esot pieņēmuši lēmumu, ka jādzēš nost.“
Ēriks uzsver, ka siltumnīcu dūmeņi esot droši, arī dzirksteļu ķērāji darbojoties. Tomātiem gan pēc “glābšanas operācijas” klājies plāni.
“Tie, kas visvairāk to tvana gāzi ir dabūjuši un tos sodrējus, tie tagad dzeltē, nīkuļo, jūs tagad pati saskatiet, ja. Tie laikam man aizies kādi 10 – 15 bojā.“
Ēriks precīzu zaudējumu summu patlaban aprēķināt nevar, jo nezin, kāda būs tirgus cena tomātiem, kad tie būs nogatavojušies un būs piedāvājami Kuldīgas klientiem.
“Pirmie jau tirgojas 4 – 5 eiro kilogramā. Man būs kādi 1,50 eiro, bet tomēr.. vismaz pie pensijas klāt.”, tā raidījumam norāda Ēriks.
Kuldīdznieks ir sašutis, ka viņu neviens pat neesot pabrīdinājis par ugunsdzēsēju ierašanos un to, ka nolēmts apdzēst čuguna krāsnis, pakļaujot viņa lolotos tomātus nosalšanai!
Ēriks uzskata, ka ugunsdzēsēji viņam radījuši zaudējumus. Seniors raidījumam uzsver, ka krāsnis nav bijis jādzēš un viņš jūtas nepatiesi apmelots par ugunsgrēka izraisīšanu.
Tonakt Ērika dārzā strādājuši seši Kuldīgas ugunsdzēsības daļas vīri! Tā kā saņemts izsaukums par ugunsgrēku, steigušies dzēst…
VUGD Kuldīgas nodaļas komandiera pienākumu izpildītājs Dāvis Biksons ir citās domās un raidījumam stāsta, ka apakšvienībai ierodoties notikuma vietā, ticis konstatēts, ka no viena siltumnīcas dūmvada nākušas dzirksteles, kā arī liesmas. Vēl no diviem skursteņiem nākušas dzirksteles, kā rezultātā, ugunsdzēsēji izvērtējot situāciju pieņēmuši lēmumu krāsniņas atdzesēt.
Tikmēr saimnieks Ēriks raidījumam norāda: ”Labi, ka krāsns neuzsprāga. Šitā jau ir kārtīgā, čuguna, bet karstai, ja laiž virsū.. tikko jau biju tikai iekūris. Te varēja būt briesmas. Tā ka apdraudējums jau bija. Man pašam apdraudējums bija.”
Tomēr ugundzēsējs pārliecināts: “Šī postošā nelaime varēja būt daudz lielāka, ja nebūtu veiktas attiecīgās darbības, jo konkrētais ugunsgrēks bijis viena kvadrātmetra platībā. Ugunsgrēks varējis būt daudz plašāks un postošāks, ja glābēji nebūtu izdarījuši savas darbības.
Tomēr Ēriks ir sašutis, viņa iebildumos par notiekošo neesot klausījušies ne ugunsdzēsēji, nedz vēlāk – arī policisti: “Nesastādīja protokolu. Pirmo reiz es lūdzu izsaukt ugunsdzēsējiem Valsts policiju. Atbrauca, ienāca pat iekšā un tad aizmuka projām. Vai viņiem bija sarunāts, vai kas, es jau nezinu. Un tad es zvanīju, man ļoti nesmuki atbildēja, pirmkārt, pateica, lai es ejot izgulēties, lai netraucējot, ka esot vainīgs. Tāda man bija tā atbilde no dežūrdaļas.“
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Madara Šeršņova raidījumam 4.studija skaidro, ka Valsts policijas amatpersonas vīrietim izskaidrojušas, ka administratīvo procesu par Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku darbu nav pamata uzsākt – glābēji novērsuši apdraudējumu vīrietim un citiem iedzīvotājiem. Vīrietis nakts gaitā vairākkārt esot turpinājis agresīvā manierē zvanīt policijai, uzstājot, ka policistiem ir, pēc vīrieša vārdiem, “jāsastāda protokols par vandālismu”.
Likumsargi atkārtoti izskaidrojuši, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests notikuma vietā pieņem lēmumu par ugunsgrēka dzēšanu un ja viņam ir pretenzijas par glābēju darbu, tad ir jāvēršas dienestā ar sūdzību.
VUGD Kuldīgas nodaļas komandiera pienākumu izpildītājs Dāvis Biksons raidījumam uzsver, ka ugunsdzēsēji nav veikuši vandālismu:
“Ir ugunsdzēsēju aprīkojums un šīs šļūtenes, kad viņas piepilda ar ūdeni, viņas ir smagas un viņas var nospiest kādu zemi.”
Tomēr notikušais Kuldīgā raidījuma veidotājiem licis aizdomāties, kā šādos gadījumos notiek saziņa? Vai tiešām cilvēks, kuru atsteigušies glābt, nebija pelnījis elementāru skaidrojumu nevis stresu un negatīvus pārdzīvojumus?