Publicitātes foto

Ugunsdroša līgošana 0

Jāņu svinēšana nav iedomājama bez kārtīga ugunskura, kas ap sevi pulcē līgotājus un atbaida arī visādus mošķus un asinssūcējus! Lai gan katrs zina, ka ar uguni jokot nedrīkst, dažus praktiskus padomus svinētājiem tomēr atgādinām.

Reklāma
Reklāma

Stingri noteikumi

Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
Kokteilis
FOTO. Alla Pugačova pārvērtusies līdz nepazīšanai
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

Vēl šovasar ir spēkā 2004. gadā pieņemtie Ugunsdrošības noteikumi, taču ir izstrādāti arī jauni, kas stāsies spēkā šā gada 1. septembrī.

! Gan vecajos, gan jaunajos noteikumos paredzēts, ka ikvienas personas pienākums ir nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos vai darbības, kas var novest pie ugunsgrēka. Ja tomēr konstatēta ugunsnelaime, bez kavēšanās par to jāziņo Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD), nosaucot objekta adresi, ugunsgrēka izcelšanās vietu, ziņotāja vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru, kā arī pieprasīto papildu informāciju par ugunsgrēku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad ugunsdzēsēji jau ieradušies, aculiecinieku pienākums ir informēt dzēšanas un glābšanas darbu vadītāju par cilvēkiem, kas atrodas vai varētu atrasties ugunsgrēka apdraudētajā zonā, ūdens ņemšanas vietām un piebraukšanas ceļiem, objekta sprādzienbīstamību un ugunsbīstamību.

Savukārt jaunie noteikumi paredz vairākus grozījumus, piemēram, objektos ar sprādzienbīstamu vidi un objektos, kuros var atrasties vairāk par 50 cilvēkiem (izņemot dzīvojamās mājas), ne retāk kā reizi gadā būs jāorganizē praktiskās nodarbības ugunsdrošības jomā.

Ievērojiet!

• VUGD darbinieki nepaguruši atgādina: pirms dodaties ārpus mājas, pārbaudiet, vai visi ūdens un gāzes krāni ir aizgriezti, elektriskās ierīces izslēgtas.

• Ja braucat līgot brīvā dabā vai mežā meklējat papardes ziedu, iegaumējiet, kur atrodaties un kur ir tuvākā apdzīvotā vieta. Ja apmaldīsieties vai gadīsies cita nelaime, bez ilgas prātošanas jāprot nosaukt savu atrašanās vietu. Tad ugunsdzēsēji un glābēji pagūs atsteigties palīgā.

• VUGD skaidro, ka galvenais ir atrast īsto vietu ugunskuram, lai tas apgaismo un silda, bet neko nenodedzina. Jāņu ugunskurs jākurina drošā attālumā no ēkām, kokiem, žogiem, piemēram, kādā klajā vietā, tomēr nekādā gadījumā – mežā.

• Ugunskuram apkārt jāapliek akmeņi vai jāaprok zeme, lai uguns neizplatītos tālāk pa sauso zāli un krūmiem. Lai ugunskurs būtu gaišāks, jādedzina tikai malka, nedrīkst mest ugunī plastmasas pudeles, citus sadzīves atkritumus un nekādā gadījumā – vecas riepas, kas rada melnus dūmus un piesārņo gaisu. VUGD iesaka pie ugunskura blakus novietot arī spaini ar ūdeni, jo ar to varēs nodzēst ugunskuru, kad visi līgotāji dosies pie miera.

Reklāma
Reklāma

• Ja sadomājat mieloties ar šašlikiem, desiņām un citiem uz oglēm gatavotiem gardumiem, tāpat jāievēro drošības noteikumi. Grils jānovieto drošā attālumā no ēkām un kokiem. Jāprot arī pareizi iekurināt – kurināmais sākumā jāaplaista ar speciāli šim mērķim paredzētu degšķidrumu, mazliet jāpagaida, kamēr tas sasūcas, un tikai tad jāaizdedzina.

• Ja līgovakarā gribat būt tīri un balti, droši vien plānojat kurināt arī pirti. Tad tāpat jāievēro visi ugunsdrošības noteikumi, jo pretējā gadījumā pirts var pārvērsties lielā ugunskurā.

• Jāņabērni parasti mēdz lēkt pāri ugunskuram. Izvērtējiet situāciju un savus spēkus, nedariet to jautrā prātā, nevelciet mugurā sintētisku un plandošu apģērbu, kas var viegli aizdegties!

• Ja Jāņos nolemjat palikt pilsētā, ugunskurus nekuriniet neatļautās vietās (piemēram, parkos, peldvietās) un šašliku necepiet uz balkona. Tas var sabojāt gan jūsu, gan kaimiņu svētku prieku.

• Neaizmirstiet par bērniem. Redzot, ka mammas un tēti ir aizņemti ar kaut ko citu, nepilngadīgie nereti pastrādā palaidnības, kas var pārvērsties lielā nelaimē. Labāk neuzticiet bērniem ugunskuru kurināšanu vai gaļas cepšanu.

! Ja tomēr notikusi kāda nelaime un nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet uz tālruni 112!

UZZIŅA

Citu gadu Jāņos

2015. gadā līgosvētku brīvdienās no 20. līdz 25. jūnijam Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 230 izsaukumu. Tika dzēsti 102 ugunsgrēki, veikti 83 glābšanas darbi un saņemti 42 maldinājumi.

2014. gadā līgosvētku brīvdienās no 21. līdz 24. jūnijam palīdzība bija nepieciešama 213 reižu – tika dzēsti 95 ugunsgrēki, veikts 81 glābšanas darbs. Savukārt 2013. gadā šajās dienās ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 294 izsaukumus.

! Tieši līgosvētkos glābēji saņem visvairāk maldinošu izsaukumu, jo, redzot dūmus vai liesmu atblāzmu, iedzīvotājiem šķiet, ka izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, tiek konstatēts, ka iedzīvotāji kurinājuši Jāņu ugunskurus un apdraudējums nepastāv.

SVARĪGI

• Ministru kabineta Ugunsdrošības noteikumi paredz: mežā nav atļauts dedzināt atkritumus un ciršanas atliekas vai kurināt ugunskuru tuvāk par diviem metriem no augošiem kokiem un vietās, kur augsnes kūdras slānis ir biezāks par 0,5 metriem (izņemot gadījumus, ja dedzināšana notiek pēc lietus perioda), kā arī veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

• Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 71. pants nosaka, ka par ugunsdrošības prasību pārkāpumiem mežā uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 30 līdz 350 eiro, bet juridiskajām personām – no 70 līdz 700 eiro.

• Katrā pašvaldībā ir savi sabiedriskās kārtības noteikumi, kas paredz atšķirīgu atbildību par dažādiem pārkāpumiem, tostarp par ugunskuru kurināšanu neatļautās vietās, tāpēc pirms tam noskaidrojiet to.

KONSULTĒJUŠI VALSTS UGUNSDZĒSĪBAS UN GLĀBŠANAS DIENESTA SPECIĀLISTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.