Ugunsdroša kūpinātava. Kā to uzbūvēt pareizi, lai būtu ugunsdroša? 0
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Vēlos uzbūvēt nelielu koka kūpinātavu. Kā to izdarīt pareizi, lai būtu ugunsdroši? LEONĪDS VENTSPILĪ
Kokam sasniedzot 250–350 °C temperatūru, sākas aktīva koksnes sadalīšanās sastāvdaļās. Uz koka virsmas parādās apogļojies slānis, taču pats degšanas process vēl nenotiek. Turpinot koksnes karsēšanu un temperatūrai paaugstinoties virs 450 grādiem, notiks koksnes pašaizdegšanās bez ārējā liesmas avota – saprotams, ja ir degšanai nepieciešamais skābekļa daudzums.
Lai koka kūpinātava būtu iespējami labāk pasargāta no aizdegšanās, kurtuvei jāatrodas pietiekami tālu no koka konstrukcijas. Dūmu ceļā jāierīko dzirksteļu ķērājs, savukārt zem kūpināmajiem produktiem uztvērējs, kas savāks pilošos taukus.
Vislabāk kūpinātavu ierīkot nelielā piekalnītē. Ja tā nav pieejama, var veidot nelielu uzbērumu, uz kura ierīkot kūpinātavu.
Paaugstinājums nepieciešams, lai dūmus no kurtuves pa cauruli pēc iespējas efektīvāk nogādātu kūpinātavā. Sakarsušais gaiss daudz labāk plūdīs pa cauruli ar nelielu kāpumu, nevis pa horizontālu dūmeju.
Veido pamatus
Vispirms jāizrok bedre kūpinātavas pamatiem un tranšeja kurtuves caurulei. Kūpinātavas pamatu bedres dziļums – 30–40 centimetru.
Pamatu bedrē grunti rūpīgi noblietē, uzberot smiltis un šķembas. Grunti noblietē arī tranšejā. Būvmateriālu veikalā jāiegādājas 250 mm diametra melnā tērauda dūmvadu caurule. Nepieciešami divus metrus gari šādas caurules posmi, ko savieno kopā un ievieto tranšejā. Protams, var izmantot arī jebkura cita ugunsdroša materiāla attiecīga diametra cauruli.
No ugunsdrošiem māla ķieģeļiem uzmūrē pamatus kūpinātavas koka konstrukcijai. Pamatu augstums – 9–10 ķieģeļu rindas. Tādējādi aptuveni puse mūra būs virs zemes. Pamatos jāiemūrē viens metāla caurules gals. Ja jūsu saimniecībā, piemēram, no pagalma labiekārtošanas pāri palikušas celiņu apmales vai betona bruģakmeņi, var izmantot arī tos. Kā nekā jauni māla ķieģeļi ir visai dārgs prieks – maksā 1,20 eiro gabalā. Var arī izmantot, piemēram, ķieģeļus no savulaik nojauktas krāsns.
Konstrukcijai vairāki risinājumi
Kad pamats gatavs un mūrjava izžuvusi, var ķerties pie kūpinātavas koka daļu izgatavošanas. Ar metāla leņķīšiem pie pamata stiprina koka karkasu, ko pēc tam apšuj ar apdares dēļiem. Pirms karkasa montāžas virs pamatu atveres nostiprina smalkāku sietu kvēpu uztveršanai.
Lai izgatavotu kūpināšanas kameru, būs nepieciešamas 50 x 50 mm koka brusiņas, 100 mm plati un 8–10 mm biezi apdares dēļi. Tos stiprina ar kokskrūvēm vai nelielām nagliņām. Izgatavo uzliekamu vāku.
Konstrukcijā jāparedz paliktņi produktu uzkarināšanas stieņu vai sietu nostiprināšanai, vieta tauku uztvērējam. Jāierīko atvere dūmu izplūšanai.
Kūpinātavas konstrukciju iespējams veidot arī ar divslīpju vai vienslīpes jumtu un blīvi aizveramām durtiņām. Šādu kūpinātavu būs vienkāršāk apkalpot, taču izgatavošana būs nedaudz sarežģītāka. Jumtu pārklāj ar skārdu – tas pasargās kūpinātavu no lietus un sniega.
Kūpinātavā vēlams arī termometrs, lai sekotu līdzi temperatūras režīmam.