Uguns no neparastām lietām 0
Atpūšoties pie dabas, bieži vien nepieciešams iekurt ugunskuru. Kā rīkoties, ja no mājām paņemtie sērkociņi kāda iemesla pēc samirkuši? Uguns iegūšanai noderēs visai daudz priekšmetu, ko lietojam ikdienā pavisam citiem mērķiem.
Pasargās parafīns
Runājot par sērkociņiem, gan jāpiebilst, ka pirms došanās dabā tos der pa vienam iemērkt izkausētā sveces parafīnā. Tāpat ar parafīnu vēlams apstrādāt kastītes sānu un kopā ar sērkociņiem ievietot piemērotā trauciņā. Pat tad, ja sērkociņi iekritīs ūdenī, tos būs iespējams aizdedzināt.
Dzērienu bundžiņa vai aerosola baloniņš
Uguni visai vienkārši var iedegt izmantojot sausas, viegli degošās šķiedras vai posu un dzērienu bundžiņas vai aerosola baloniņa izliekto dibenu. Galvenais, lai tas būtu spožs un spīdētu saule. Spoži izliekto virsmu pavērš pret sauli un tās fokusā novieto šķiedras. Jau pēc neilga brīža šķiedras sāks pārogļoties. Atliks tikai tās ievietot starp iekuriem un uzpūst uguni.
Pēc līdzīga principa šķiedras var aizdedzināt ar palielināmo stiklu, ko gan visai reti ņem līdzi, dodoties pie dabas. Taču ja ceļotāju vidū ir kāds cilvēks, kuram ir brilles ar “plus” dioptrijām, saules gaismu var fokusēt arī ar šo briļļu lēcām.
Baterija un alumīnija folija
Uguni visai viegli iegūt, arī izmantojot baterijas elementu un folijas strēmelīti, piemēram, no šokolādes tāfelītes, vai košļājamās gumijas iesaiņojuma. Folijas strēmelīti jānogriež tik garu, lai varētu saslēgt baterijas pozitīvo un negatīvo polu. Vidū strēmelītes platums nedrīkst pārsniegt dažus milimetrus. Tāpat būs nepieciešams nedaudz viegli degošu šķiedru saišķītis. Ar folijas strēmelīti savieno abus baterijas polus un to nekavējoties piespiež šķiedrām. Veidojas īssavienojums, kura dēļ plānā folijas strēmelīte stipri sakarst un šķiedras aizdegas.
Ārkārtas situācijā var noderēt arī telefona akumulators. Tas visbiežāk izgatavots no litija. Mehāniski to sabojājot, izdalās liels karstuma daudzums. Arī ar to iespējams aizdedzināt viegli uzliesmojošus materiālus. Šo padomu gan vērts izmantot tikai tad, ja skaidri zināms, ka tālrunis vairs neglābs. Prātīgāk tomēr zvanīt glābšanas dienestam, izstāstīt, kur atrodaties un lūgt palīdzību.
Ugunskurs un kartupeļu čipsi
Mitru malku grūti aizdedzināt. Ja neizdodas atrast neko piemērotu iekuriem, noderēs… kartupeļu čipsi. Tie ir plāni un piesātināti ar eļļu. Šī iemesla dēļ tie labi un pietiekami ilgi deg. Pietiekami ilgi, lai uguns paspētu izžāvēt mitros zariņus.