Foto – LETA

Ūdensžurkas… manā dārzā! 0

– Jā, tā ir. Ja apkārt nav izstumtās zemes, bet tikai caurums, tad tā ir ūdensžurka. Protams, tās mēdz izmantot arī kurmju ejas. Dažkārt, pielīdzinot kurmju rakumu, vēlāk tur var pamanīt tikai caurumu, tātad kāds to lieto, bet zemes vairāk nerodas. Šādu alu, protams, var izmantot arī kurmis, kam kādreiz patīk palūkoties virszemē. Ļoti droša ūdensžurku (arī lauka strupastu, bet tām ejas ir šaurākas) klātbūtnes pazīme ir labi saskatāms alu tīklojums pavasarī tūlīt pēc sniega nokušanas. Šīs ejas ir tādi sekli grāvīši, kam par jumtu kalpojusi sniega sega, – skaidro zoologs Jānis Ozoliņš.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Ūdensžurkas ir aktīvas visu gadu, lielākoties pārtiek no augu valsts izcelsmes barības. Grauž ūdensaugus, kartupeļus, sakņaugus, puķu sīpolus, posta augļu dārzus. Biežāk apmetas saldūdens ūdenskrātuvju tuvumā vai citās mitrās vietās, tur ir iespējama pat masveida savairošanās. Dažreiz iekārtojas arī tālāk no ūdenstilpēm, kur ir pieejama nepieciešamā barības bāze.

Ūdensžurkas apkaro līdzīgi kā kurmjus. Tās var izķert ar dažādiem slazdiem, kur ēsmai liek burkānus, kartupeļus, kalmju stublājus, taču cīņu vajadzētu sāk ar augu (ražas) atlieku aizvākšanu, jo nesakopts dārzs ir grauzēju paradīze. Profilaksei ik rudeni jāapvērš augsnes virskārta, lai izjauktu alas, un arī veģetācijas periodā zeme regulāri jāirdina. Ķīmiska ierobežošana ar saindētām ēsmām, ko izmanto žurku iznīcināšanai, ir efektivāka. Ja saviem spēkiem netiek galā, vērts aicināt palīgā profesionāļus. Piemēram, deratizācijas firma “Vide un higiēna” (Tukumā, Kurzemes ielā 6) ūdensžurku apkarošanai izmanto Storm vai citus vasku saturošus līdzekļus, jo tie mitrumā neizmirkst un neizjūk. Iedarbība redzama pēc 4 – 6 dienām. Nav jēgas izmantot spēcīgas iedarbības indes, kuras uzreiz dod rezultātu, jo novērots, ka grauzēji vispirms sūta izlūkus: ja pēc maltītes tie atgriežas dzīvi, nāk arī pārējie. Apkarošanas pasākumi parasti ilgst divas nedēļas, pakalpojuma cenas SIA “Vide un higiēna”, sākot no 10 – 15 latiem (atkarībā no ķimikāliju cenas, transporta izdevumiem, patērētā darba).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.