Ūdensrozes dīķī un baseinā: izvēle, stādīšana, saglabāšana nākamajam gadam 0
Dīķī
Ūdensrožu un ūdensaugu stādu audzētavas Norkalni-4 vadītāja Dace Avotiņa neiesaka augus stādīt cementa papīra maisos, jo tie nedos nekādu labumu, tikai piesārņos ūdeni ar cementa atliekām.
Jaunierīkotā dīķī, kur nav dūņu, ūdensrozes ieteicams stādīt auduma, piemēram, 50 l džutas, maisā, kas piepildīts ar ūdensaugiem paredzētu substrātu vai arī trūdzemi, kas ņemta no komposta kaudzes. Maisu lēni ielaiž 0,8–1 m dziļumā, tad virspusē nostiprina ar drāts skavu tā, lai stāds neuzpeldētu. Maiss otrajā sezonā būs sairis.
Ja dīķa dibenā jau ir 20–40 cm biezs dūņu slānis, ūdensrozes var droši stādīt gruntī. Stādīšanai ūdensrožu audzētāja izmanto U veidā saliektu metāla stiepli, ar kuru sakneni nostiprina dūņās. Nevajadzētu šim nolūkam lietot akmeni, jo ūdensroze zem šāda smaguma neiesakņosies. Augus izvieto 2–3 m attālumā citu no cita – pieaugot lapas iet plašumā, ūdensroze veido apli (lielziedu ūdensrozes kur iestādītas, tur arī aug, izsējas vienīgi ezeru baltās ūdensrozes).
Baseinā
Mākslīgi veidotā, plēves vai plastmasas baseinā, kas seklāks par 80 cm, ūdensrozes nevar pārziemot, tāpēc tās jāaudzē lielos, caurumotos plastmasas podos, kurus jebkurā laikā var izņemt no ūdens, atdalīt stādus. Piemērotākie ir 30–50 litru trauki. Tajos ir pietiekami daudz substrāta, lai ūdensrozes varētu augt bez pārstādīšanas vairākus gadus. Stādot podos, vispirms ieber trūdzemi, tad liek auga sakneni un, lai trūdzeme neceltos augšā, virsū liek velēnu ar zaļo pusi uz leju.
Stādot jūnijā, ūdensaugi nereti uzzied jau pirmajā gadā. Lai ūdensrozēm veidotos lielāki un košāki ziedi, baseinā audzētie augi jāmēslo papildus. Šim nolūkam lieto granulēto, lēni šķīstošo mēslojumu: pavasarī ar kociņu iedur augsnē caurumu, ieliek papīra turziņu ar minerālmēsliem, tad pārklāj ar augsni, lai barības vielas neizskalotos ūdenī.
Rudenī, kad lapas nosalušas, podu izceļ ārā, lapas nogriež un pa ziemu tur mitrā (nevis slapjā) substrātā, piemēram, pagrabā, kur temperatūra nav zemāka par nulli (optimāli 6 °C). Pavasarī, tiklīdz attīstās jaunās lapiņas, ūdensrozes liek atpakaļ baseinā.
Labākais laiks stādu ieguvei
Lielziedu ūdensrožu ceri parasti jādala ik pēc pieciem gadiem. Tās arī jāpārstāda, kad pods piesakņojies tik pilns, ka saknes lien ārā. Pavairojot atgriež līdz 10 cm garu sakneņa gabaliņu ar asnu un saknītēm. Ceru dala jūnijā, līdz augusta vidum. Ūdensrožu stādus var viegli transportēt aizsietos plēves maisiņos (jāsargā no tiešiem saules stariem). Augsnei klāt nav jābūt. Iepakojumā tie var glabāties divas diennaktis.
Laiks stādīt!
Kur nopirkt stādus
• Audzētavā Norkalni-4 pārdošanā ir ūdensrožu stādi (sarkanā, dzeltenā, baltā, laškrāsas un dažādu nokrāsu rozā toņos), sākot no 5 eiro/gab.
• Stādu audzētava Sakstagals piedāvā 8 šķirņu ūdensrozes ar baltiem, dzelteniem pildītiem, dažādu toņu rozā ziediem. Stāda cena: 10 eiro.
• Stādaudzētavā Blīdene pārdošanā ūdensrozes ar baltiem, rozā, dzelteniem ziediem. Stādu cena: 12,50–22,50 eiro/gab.
• Stādaudzētavā Dimzas tirgo ūdensrozes ar dažādu toņu rozā, sarkaniem, dzelteniem, baltiem ziediem par 10–15 eiro/gab. Iespējams iegādāties arī retās, kolekcionāriem domātās šķirnes par 20–25 eiro/gab.