Jurijs Timofejevs joprojām atveseļojas. Invaliditātes piešķiršanas jautājuma izskatīšana pagaidām aizkavējusies, jo viņa medicīnas dokumenti atrodas instancēs, kas saistītas ar notiekošo tiesvedību.
Jurijs Timofejevs joprojām atveseļojas. Invaliditātes piešķiršanas jautājuma izskatīšana pagaidām aizkavējusies, jo viņa medicīnas dokumenti atrodas instancēs, kas saistītas ar notiekošo tiesvedību.
Foto – Artis Drēziņš

Insulta dēļ atvaļinātais ūdenslīdējs uzsāk tiesu pret NBS 10

Pirmdien Liepājas Tiesu nama administratīvā rajona tiesa sāka skatīt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Ūdenslīdēju skolas bijušā komandiera komandleitnanta Jurija Timofejeva prasību pret NBS, lai tie atceltu savu lēmumu, ka viņa iegūtie veselības traucējumi nav saistāmi ar militārā dienesta pildīšanu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Kā “LA” jau rakstīja šā gada 14. janvāra numurā, 2015. gada februārī Timofejevs piedzīvoja insultu. 40 gadu vecajam virsniekam bija nepieciešama steidzama un ilgstoša ārstēšanās. Tās laikā Timofejevs saņēma vēl vienu triecienu: viņam atņēma drošības sertifikātu darbam ar NATO un Eiropas Savienības klasificēto informāciju. Bet arī ar to likstas nebeidzās: Latvijas armijas Centrālās medicīniskās ekspertīzes komisija (CMEK) konstatēja, ka insults nekādi nav saistīts ar dienestu un līdz ar to komandleitnants pēc dienesta nevarēs saņemt ne tikai trīs mēnešu algas pabalstu un turpmākās ārstēšanās izmaksu kompensāciju, bet, visticamāk, nesaņems vienreizējo pabalstu par invaliditāti (karavīriem par I invaliditātes grupu pienākas – 71 145 eiro, par II – 35 573 eiro, par III – 14 229 eiro), ja tāda tiks piešķirta. Tālākais jau bija loģisks: 26. oktobrī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis parakstīja pavēli par Timofejeva atvaļināšanu no dienesta veselības stāvokļa dēļ. Komandleitnants uzskata, ka valsts ar viņu nav labi izrīkojusies.

Pēc būtības strīds ir par to, vai iegremdēšanās baseinā pagājušā gada 6. februārī sešu metru dziļumā ir saistāma ar 9. februārī slimnīcā oficiāli konstatēto insultu. Timofejevs uzskata, ka ir, CMEK – ka nav. Galvenokārt šo jautājumu vakar slēgtā tiesas sēdē arī skatīja četru stundu garumā. Uz tiesu bija ieradies arī CMEK vadītājs majors Sandis Stepiņš, kurš nevēlējās neko komentēt, tāpat kā divas Aizsardzības ministrijas pārstāves, kuras nenosauca pat savus vārdus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Timofejevs un viņa advokāts Edgars Štāls uzskata, ka tiesa sākusies labi: viņuprāt, tiesnese Solvita Sērdiene veikusi vairākas darbības, ko vajadzējis darīt CMEK vai ministrijai, lai objektīvi noskaidrotu notikušo. Tiesnese saprotot, ka ūdenslīšana ir ļoti specifiska nodarbošanās. Piemēram, viņa pieprasījusi skaidrojumu Veselības inspekcijai (tā pēc četru mēnešu pārdomām gan nostājusies CMEK pusē), kā arī lēma tiesas sēdi pārtraukt un uz nākamo izsaukt divus lieciniekus no Ūdenslīdēju skolas, kas redzēja, kā pēc nodarbības baseinā juties Timofejevs, bet kuru viedoklis līdz šim nevienu no armijas vai ministrijas nav interesējis. Ūdenslīdējs nav slēpis savu nelabumu, galvassāpes, saaukstēšanos un muskuļu vājumu. Latvijas Profesionālo ūdenslīdēju asociācijas konsultants Vitālijs Zaharovs uzskata, ka Timofejevu piemeklējusi barohipertensija, kas izraisa smadzeņu tūsku.

Stepiņš tiesai teicis, ka Eiropas Savienībā barohipertensijas simptomi nav iekļauti slimību sarakstā, tas nozīmējot, ka neesot ko pārbaudīt, un, ja neesot ko pārbaudīt, tad neesot par ko runāt. Savukārt viņam oponēja Zaharovs, kurš vadās pēc krievu skolas, kas uzskata, ka šie simptomi var būt insulta priekšvēstneši. CMEK uzskata, ka insultam vajadzējis notikt uzreiz vai – retos gadījumos – tas var notikt tuvāko 24 stundu laikā pēc notikušas dekompresijas slimības, neiroloģiskas simptomātikas, bet ne pēc trijām dienām. Bet Zaharovs uzskata, ka insults var notikt pēc trijām dienām un pat vēlāk pēc darbībām, kas to ierosinājušas. Kā noprotams, tiesas sēdē notikusi plaša diskusija, izmantojot sarežģītus medicīnas terminus. Aizsardzības ministrijas pārstāves no tā norobežojās, minot, ka iestāde pakļāvusies CMEK lēmumam un jāsakot paldies ministrijai, ka tā vispār piedalījusies šī jautājuma izmeklēšanā.

“CMEK runā tikai par manu iedzimto sašaurināto asinsvadu galvā, bet neko nesaka par trombu, kas man izraisīja insultu. Kur tad tas radās? Ko tad man ļāva 20 gadus līst zem ūdens, ja man ir tāds asinsvads, kāpēc to nekonstatēja, kas mani pētīja? Acīmredzot ārsti, kas nebija profesionāļi. Kad tiesa lūdza NBS atsūtīt ārsta fiziologa spriedumu, tad NBS atbildēja, ka tāda ārsta tam nav. NBS kaut kā to medicīnas sistēmu savā iekšienē bija sakārtojis, bet, kad notika nepatikšanas ar mani, tad nebūšanas nāk uz āru. Būtu vismaz cieņu pret mani nodemonstrējuši,” komentē Timofejevs.

Advokāts Štāls tiesas sēdē jautāja, vai ar tādu iedzimtu asinsvada anomāliju kā Timofejevam var dienēt par ūdenslīdēju? Stepiņš atbildējis izvairīgi, Zaharovs teicis, ka nē.

Timofejevam ar veselību joprojām nav viss ideāli, notiek atlabšanas process. Viņš saņem izdienas pensiju 551 eiro (uz rokas), strādā Liepājas jūrniecības koledžā par laivu bāzes priekšnieku (cer ar laiku pasniegt lekcijas) un mācās Liepājas Universitātē par treneri, lai varētu trenēt cilvēkus peldēšanā, sporta ūdenslīšanā, Austrumu cīņās un šaušanā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.