Pārbaude apstiprina iedzīvotāju aizdomas, ka gadiem ilgi viņi maksājuši par ūdeni, kuru nav patērējuši 15
Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ūdens patēriņa uzskaitei Rīgas pašvaldības uzņēmums “Rīgas ūdens” ilgstoši izmantojis skaitītājus, kuri neatbilst metroloģiskajām prasībām, to apliecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārbaudes.
No 2019. gada 31. oktobra līdz 2020. gada 3. martam dažādos galvaspilsētas rajonos ārpus kārtas pārbaudot 28 namu ievados uzstādītos skaitītājus, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) atklājis, ka 23 skaitītāji ir nederīgi.
Pārbaudēs atklājies, ka pirms šiem skaitītājiem nekur nav bijuši uzstādīti ūdens attīrīšanas filtri, tādējādi tie bijuši piesārņoti ar dažādiem netīrumiem. PTAC pieļauj, ka tas pats atklātos, pārbaudot vēl citus namu ievados uzstādītos skaitītājus, ņemot vērā, ka piegādātā ūdens kvalitāte Rīgā ir vienāda visur.
“Latvijas Avīze” par to ir rakstījusi vairākkārt. Jaunākā no publikācijām lasāma 11. augustā (“Ūdens vietā nopērk gaisu”).
PTAC uzskata, ka ūdens patēriņa uzskaites radikālai uzlabošanai jāīsteno vairāki pasākumi. Pirmkārt, mājas ievados uzstādītajiem skaitītājiem jāatbilst metroloģiskajām prasībām, pirms tiem jābūt uzstādītiem filtriem, lai novērstu piesārņojuma ietekmi uz mērījumiem.
Treškārt, jāievieš godīga strīdu izskatīšanas kārtība, kas paredz skaitītāju pārbaudi, ja rodas aizdomas par metroloģiskajām prasībām neatbilstošu ūdens uzskaiti namu ievados.
“Rīgas ūdens” patēriņa kontroles daļas vadītājs Dainis Drikšņa uzskata, ka PTAC pārbaude vēl nenozīmē, ka vienmēr pārmaksājuši iedzīvotāji. No pārbaudītajiem skaitītājiem daļa esot arī tādi, kuri uzrādījuši mazāku patēriņu, nekā iedzīvotāji patērējuši patiesībā, tādējādi radot zaudējumus uzņēmumam.
Arī novirzes no normatīvajos aktos pieļaujamajām uzskaites kļūdām neesot bijušas tik lielas, lai sodītu uzņēmumu ar naudas sodu. Savukārt ūdens attīrīšanas filtri neesot uzstādīti tāpēc, ka namu ievados uzstādīto skaitītāju ražotāji tos neprasot. Uzņēmumā pašlaik vērtējot iespēju pārsūdzēt šo PTAC lēmumu.