Ūdens kari Īrijā: Vienīgā ES valsts, kur netiek piemērota maksa par ūdeni 7
Īrija bija vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā mājsaimniecībām netika piemērota maksa par ūdeni. Pateicoties iedzīvotāju protestiem, mēģinājumi to ieviest bija beigušies bez rezultātiem jau divas reizes – 1980. un 1990. gadā. Ūdens infrastruktūra valstī tika finansēta no vispārējiem nodokļiem.
Direktīva prasa atgūt izdevumus
Visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir pienākums ievērot Ūdens direktīvu (“Water Framework Directive” jeb WFD), kuras mērķis bija uzlabot ūdens kvalitāti visā ES. Vispārējie principi nosaka dalībvalstīm pienākumu nodrošināt, ka apkārtējās vides piesārņotājs maksā un ka pastāv sistēma, kas nodrošina ūdenssaimniecībā ieguldīto izdevumu atgūšanu.
ES direktīvas 9. pants faktiski deva Īrijai atbrīvojumu no tās, bet ar nosacījumu, ka valdība var pierādīt, ka tajā ietvertie principi un mērķi galu galā tiek ievēroti. Īrija dzīvoja mierīgi līdz 2010. gadam, kad valdība ieviesa jēdzienus “ūdens maksa” un “uzskaite”. Eiropas Komisija uzskata, ka līdz ar to Īrijas “iedibinātā prakse” mainījusies, un no šā brīža atbrīvojums no direktīvas vairs netiek piemērots.
Ekonomiskās krīzes laikā, kad Īrijai tika piešķirts starptautisks aizdevums, viens no nosacījumiem, lai to saņemtu, bija prasība ieviest mājsaimniecībām maksu par patērēto ūdeni.
Masveida protesti pret maksu par ūdeni
Saskaņā ar valsts glābšanas plānu par ūdeni iedzīvotājiem bija jāsāk maksāt 2014. gada 1. oktobrī, taču 2013. gada jūlijā sāktā ūdens skaitītāju uzstādīšana mājsaimniecībās nevedās tik ātri, kā cerēts. Valdība vienojās ar starptautiskajiem aizdevējiem par termiņa pārcelšanu uz 2015. gada 1. janvāri. Tika izveidots dienests “Irish Water”, kas no pašvaldībām pārņēma ūdens infrastruktūras apsaimniekošanu.
Sākotnēji bija paredzēts, ka mājsaimniecībām ar ūdens skaitītājiem būs jāmaksā 4,88 eiro par 1000 litriem ūdens, bet tiem, kuru mājokļos ūdens skaitītāji vēl nav uzstādīti, bija paredzēts piemērot noteiktu likmi – sākot no 176 eiro gadā par vienu pieaugušo, plus 102 eiro par katru papildu pieaugušo, kas pastāvīgi dzīvo attiecīgajā mājsaimniecībā.
Īrijas iedzīvotāji atkal uzsāka masveida protesta akcijas, balstoties uz Apvienoto Nāciju organizācijas rezolūciju, ar kuru tā pasludināja, ka tiesības saņemt tīru dzeramo ūdeni un sanitāriju ir uzskatāmas par cilvēka pamattiesībām. Masveida protesta demonstrācijās visā valstī piedalījās simtiem tūkstoši Īrijas iedzīvotāju, kuri pauda sašutumu par ūdens maksas ieviešanu, apgalvojot, ka tādējādi viņi tiks spiesti par patērēto ūdeni maksāt divkārt.
Pateicoties plašajiem iedzīvotāju protestiem, 2014. gada novembrī valdība paziņoja, ka četru gadu laikā – no 2015. līdz 2018. gadam – mājsaimniecībām tiks piemērota fiksēta maksa 160 eiro gadā viena pieaugušā un 260 eiro gadā vairāku pieaugušo mājsaimniecībām, turklāt katra mājsaimniecība, kas noteiktā termiņā reģistrēsies dienestā “Irish Water”, varēs saņemt 100 eiro pabalstu ūdens izmaksu segšanai.