Apzīmējumi – der iegaumēt 9
Plastmasas traukus un citu iesaiņojumu pārtikas vajadzībām atkarībā no konkrētā materiāla marķē ar cipariem no viens līdz septiņi.
Grafiski tie attēloti trijstūrīšos ar cipara un/vai burtu kombināciju. Cipars norāda uz iepakojuma materiāla veidu, bet trijstūra simbols paskaidro, ka tas ir reģenerējams un/vai pārstrādājams. Zīmes uz iesaiņojuma vai produkta galvenokārt noder iepakojuma šķirotāju ērtībām, taču tās derīgi zināt arī pircējiem, lai saprastu, kādas plastmasas iesaiņojumā pārtikas produkts ievietots, un izvairītos no riskantākajiem savienojumiem. Ūdeni ražotāji galvenokārt pilda polietilēntereftalāta pudelēs, kuru apzīmēšanai saīsināti izmanto burtu kombināciju PET un ciparu “1”, kā arī polikarbonāta traukos ar apzīmējumu PC un ciparu “7”.
Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Pārtikas tehnoloģijas fakultātes asociētā profesore, iepakojumu pētniece Sandra Muižniece-Brasava palīdz izskaidrot, kas slēpjas zem katra apzīmējuma.
* 1 – PET (polietilēntereftalāts) – izmanto vienreizlietojamo pudeļu ražošanai ūdenim, dažādiem dzērieniem, kā materiālu citu produktu pakošanai, kuri paredzēti saldēšanai, arī uzsildīšanai un cepšanai. Uzskata par vienu no drošākajām plastmasām, ja vien nav izveidojusies mikroplaisa vai bojājums.
* 2 – HDPE (augsta blīvuma polietilēns) – izmanto pudelēm, mucām, spaiņiem, plēvēm u. c. Maisiņu ražošanā bieži HDPE pievieno EPI piedevu, kas veicina materiāla mehānisku sairšanu, tādējādi tā daļas var nonākt dzērienos un citos pārtikas produktos. Nav ieteicams produktus uzglabāt ilgstoši.
* 3 – PVC (polivinilhlorīds) – izmanto iepakojuma materiāla ražošanai cietā un mīkstā konsistencē – pēdējo ieteicams lietot pēc iespējas mazāk, ja vien var atrast alternatīvu. PVC sadaloties paaugstinātā temperatūrā, var rasties kancerogēns savienojums vinilhlorīds.
* 4 – LDPE (zema blīvuma polietilēns) – izmanto iepakojuma – maisiņu, maisu, burbuļplēves, kārbu – ražošanai. Līdzīgi riski kā ar HDPE maisiņiem. Nav ieteicams produktus uzglabāt ilgstoši.
* 5 – PP (polipropilēns) – ražo dažādu produktu iepakojumam – drošs materiāls!
* 6 – PS (polistirols) – ražo vienreizlietojamos traukus, galda piederumus u. c. traukus. Drošs, ja lieto atbilstošo temperatūru robežās vai nelieto ieplīsušus vai citādi bojātus izstrādājumus. Piemēram, kafiju vai citu karstu šķidrumu PS krūzītēs nav paredzēts liet verdošu, bet aptuveni 60 °C siltu.
* 7 – PC (polikarbonāts) un citi polimēri, kas pavienoti zem šī cipara, ir ļoti dažādi. Tās ir PC pudeles, kas satur bisfenolu A, kā arī vienslāņa un daudzslāņu materiāli, kuri nesatur bisfenolu A, pēdējie tiek izmantoti arī vakuuma iepakojumam. Ar septiņnieku apzīmē arī tetrapakas piena produktiem un sulām, tāpat biodegradējamos – dabai draudzīgos – materiālus, kuri paši sadalās un ir dabai un cilvēka veselībai draudzīgi.
Rakstā izmantota “www.zalabriviba.lv” informācija.