Ūdens ar bisfenola garšu. Pudeles joprojām ražo no kaitīgā polimēra, normas – slidenas 9

Viltīgs un bīstams

Foto – Ilze Pētersone
Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Vētra ūdens pudelē vai pamatotas bažas par cilvēka radīta materiāla ietekmi uz veselību? Joprojām atklāts ir jautājums par vienu no karstās diskusijās apspriestiem polimēriem – bisfenolu A, kuru izmanto 11 un 18,9 litru polikarbonāta pudeļu ražošanā. Pretinieku argumenti sākas ar atgādinājumu, ka kopš 2011. gada no tā aizliegts izgatavot zīdaiņu pudelītes. Atbalstītāji vicina Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes atzinumu, ka ar šo ķīmiju viss kārtībā – to var lietot izstrādājumos, kas paredzēti saskarei ar pārtikas produktiem, tostarp arī ūdens pudelēs.

Bisfenolu A (BA) pirmo reizi sintezēja 1930. gadā sintētiskā estrogēna pētījuma laikā, tomēr tā vietu ieņēma spēcīgāks savienojums. Interese par BA atjaunojās vēlāk, kad ķīmiķi atklāja, ka to var lietot polikarbonētas plastikas izgatavošanā. Polikarbonātam (PC) ir daudz labu īpašību – tas ir izturīgs pret augstu temperatūru, elektrības iedarbību u. c. –, kuras tiek izmantotas rūpniecībā, arī pārtikas taras ražošanā – jau pieminētajās ūdens pudelēs, skārda kārbās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viss būtu labi, ja materiāla ražošanas procesā nepaliktu daži neapstrādāti BA savienojumi un saites, kas tās savieno ar plastiku, neizrādītos tik nestabilas un nepārtrūktu, tā ļaujot BA nonākt ūdenī, dzērienos un citos pārtikas produktos. Tas pats var notikt, kad PC iesaiņojums tiek sildīts. Pēc savas būtības tā ir ķimikālija, kas spēj atdarināt cilvēka hormona – estrogēna – darbību un nopietni iedarboties uz organismu. Eiropas Savienībā to klasificē kā trešās kategorijas toksikantu – vielu, kas jāuzskata par cilvēkam kaitīgu. Izpētīts, ka BA nelabvēlīgi iedarbojas arī uz dzīvniekiem.

Rīgas Stradiņa universitātes docente, dietoloģe Laila Meija uzskaita riskus cilvēku veselībai – BA var veicināt neauglību sievietēm un vīriešiem, ietekmēt vairogdziedzera un olnīcu darbību, veicināt aptaukošanos.

Šķiet, kur nu vēl vairāk argumentu pret šo viltīgo materiālu, kas, nokļūstot ūdenī un pārtikā, sāk mūs bendēt. Taču ir viens āķis, kas joprojām palīdz tam noturēties rūpnīcu konveijeros un veikalu plauktos – vielas pieļaujamais drošības līmenis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.