Šadurskis: Pedagogam ir jāspēj nopelnīt jūtami vairāk, nekā valstī publiskajā sektorā vidēji 38
TV24 raidījumā “Ziņu Top” tiek norādīts, ka ļoti daudz skolas reformas pretinieku ir pret Latgales pierobežas skolu Kārsavā un Zilupē likvidāciju, kas nebilst kvantitatīvajiem kritērijiem. Daļēja šo skolu slēgšana ir arī valsts drošības jautājums, jo šīs skolas ir kā latviskuma saliņas pierobežas teritorijās.
Šo skolu uzturēšana būtu jāfinansē no tādiem avotiem, kas tur rūpi par valsts drošību, to nevar uzlikt izglītības budžetam. Jo ja vidusskolā ir 20 – 25 skolēni, kā var realizēt vairākus izvēles grozus, tas ir neiespējami un nesamērīgi dārgi. Nacionāla drošība ir mūsu augstākā prioritāte, jo jāpastāv valstij, lai tajā pastāvētu izglītības sistēma, bet to nevar uzlikt izglītības sistēmas budžetam, norādīja Kārlis Šadurskis, RTU profesors.
Raidījumā tiek norādīts, ka izglītības ministre Anda Čakša esot teikusi, ka šī reforma nebūt nebūs lētāka, salīdzinot ar finansējumu, kas ir šobrīd, kopumā. Lai sakārtotu infrastruktūru, lai skolēni, kas dzīvo laukos nokļūtu līdz jaunajām skolām, kur viņiem tagad jāmācās, tas arī prasīs zināmus ieguldījumus. Kopumā šī reforma var izmaksāt pat 30% dārgāk nekā pašreizēja izglītības sistēma. Cik tas ir racionāli?
Šadurskis uzskata, ka racionāli ir tas, lai pedagoga karjera būtu pievilcīga no finansiālā viedokļa. Pedagogam ir jāspēj nopelnīt jūtami vairāk, nekā valstī publiskajā sektorā vidēji, jo ja mums uz vienu pedagoga vietu būs vairāki pretendenti, nevis kā tagad pedagogu trūkums, tad mēs varēsi runāt par kvalitāti, par to, ka skolā strādā labākie motivētākie, radošākie cilvēki, nevis tie, kas varbūt citur neatrod darbu.
Šadurskis norāda, ka primārais skolā ir skolnieks, skolnieks ir mērķis un skolotājs ir līdzeklis, un mēs nevaram rūpējoties par darba vietām, atņemot bērniem to izglītības kvalitāti, kas viņiem pienākas.