Kā tikt galā ar Spānijas kailgliemežiem? Ir tikai viens variants un tas nav patīkams, skaidro speciāliste 21
Šobrīd Spānijas kailgliemežu invāzija Latvijā ir kļuvusi par būtisku problēmu, ar kuru saskaras gan iedzīvotāji, gan dabas aizsardzības organizācijas. Šie invazīvie gliemeži, kuriem zinātniskais nosaukums ir Cornu aspersum, agrāk bija populāri kā svaigas delikateses daudzās dienvidu valstīs, ieskaitot Spāniju, Itāliju un Franciju. Tomēr to negaidītais izplatīšanās ceļš uz ziemeļiem ir izraisījis nopietnas sekas ekosistēmām.
Latvijā Spānijas kailgliemeži ir sākuši parādīties pēdējo gadu laikā, un to populācija strauji pieaug. Šie gliemeži ir izrādījuši augstu pielāgošanos dažādiem vides apstākļiem un spēju ātri izplatīties, kas padara tos par apdraudējumu vietējai faunai un florai.
Viens no iemesliem, kādēļ Spānijas kailgliemeži ir veiksmīgi iedzīvojušies Latvijā, ir siltie klimatiskie apstākļi, kas ir līdzīgi tiem, kuros tie parasti dzīvoja savā dabiskajā biotopā. Tāpat arī cilvēku darbība, piemēram, transporta līdzekļu un kravu pārvadāšana, ir veicinājusi to izplatīšanos uz jaunām teritorijām.
Kā pret tiem cīnīties, kā tos mājās iznīcināt, TV24 raidījums “Uz līnijas” vaicāja Guntai Krastiņai, Bulduru tehnikuma dārzkopības katedras vadītājai.
Šogad cerības raisa tas, ka ziema bija salīdzinoši auksta – aukstais periods ar kailsalu janvārī varētu būt šiem Spānijas kailgliemežiem bijis par aukstu, jācer, ka viņi būs izsaluši, saka Krastiņa.
Šajā situācijā arī diemžēl nav citu variantu kā mehāniska nolasīšana, atzīst speciāliste, norādot, ka ir arī kādi speciāli preparāti pret gliemežiem, bet kailgliemeži vispār ir grūti iznīcināmi.
Tiem patīk dzīvot vietās, kur ir daudz zāle saaugusi, kur ir ēnaina, mitra vieta, tur jāiet un tos vienkārši jālasa nost un jāliek sāls burciņā.