Ar būtisku un starptautiski aktuālu tēmu — Trampa tirdzniecības tarifu ietekmi uz Latviju — TV24 26. aprīlī savu darbību sācis jauns raidījums “Uzmanības centrā – ekonomika”. Galvenie apspriestie jautājumi: vai Latvijā ir izstrādāta atbalsta politika uzņēmējdarbībai krīzes situācijās, vai Trampa tarifi apdraud Latvijas uzņēmējus un vai tarifu politika un ASV dolāra kursa vājināšanās var padarīt eksportu uz ASV neizdevīgu.
Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) uzsvēra, ka šobrīd tieša nepieciešamība rīkoties nav, taču valdība ir gatava sniegt atbalstu: “Ja būs nepieciešamība, mēs palīdzēsim, tāpat kā to darījām energoresursu cenu krīzes laikā.”
Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste piebilda, ka valdībai šobrīd ir uzkrāta būtiska pieredze darbā ar atbalsta instrumentiem. Pandēmijas sākumā rīcība bijusi lēnāka, taču tagad ir zināmi gan mehānismi, gan pieejas, kas ļautu reaģēt daudz ātrāk, ja rastos vajadzība.
Uzņēmējs un eksportētāju asociācijas “The Red Jackets” valdes priekšsēdētājs Kaspars Rožkalns uzsvēra, ka atbalsts jāsniedz tikai mērķēti: “Nevajag dot atbalstu brīdī, kad to nevajag. Tas jāsniedz tikai tiem, kuri spēj pierādīt tarifu politikas ietekmi. Svarīgākais ir ātra administratīvā procesa nodrošināšana.”
Viņš norādīja, ka ASV nav starp Latvijas trim lielākajiem eksporta tirgiem, tādēļ tiešā ietekme būs ierobežota.
Ministrs Viktors Valainis papildināja, ka jau šobrīd uzņēmējiem ir pieejami atbalsta instrumenti 250 miljonu eiro apjomā no Ekonomikas ministrijas resursiem: “Specifiski tarifu dēļ pēc atbalsta vēl nav bijusi nepieciešamība, taču, ja tāda radīsies, mēs ātri pielāgosimies,” apliecināja Valainis.
Pēc ministra teiktā, ietekme varētu skart konkrētus uzņēmumus, kuri eksportē uz ASV kopumā par aptuveni 363 miljoniem eiro gadā. No pagājušā gada apmēram 500 miljonu eiro eksporta uz ASV šī ir būtiska daļa, taču ne visiem būs nepieciešams atbalsts. Daudzi augstas pievienotās vērtības produkti, piemēram, interneta rūteri un optiskās šķiedras, ASV tirgū varētu saglabāt pieprasījumu arī pie augstākām cenām.
Savukārt Uldis Rutkaste norādīja, ka tiešais eksports uz ASV veido tikai aptuveni 2% no kopējā Latvijas eksporta. Netiešā ietekme caur Ziemeļvalstīm un ES piegādes ķēdēm varētu būt ap 4%.
Latvijas Bankā ir izstrādāti dažādi scenāriji — ja piemērotu 25% tarifu visām ES precēm, Latvijas ekonomiku tas tieši varētu ietekmēt par 0,5% no IKP. Tomēr Rutkaste uzsver: jāņem vērā arī, kā mainīsies valūtas kursi un ekonomiku reakcija. Ja Trampa pirmajā prezidentūras laikā dolārs nostiprinājās, mazinot tarifu ietekmi, tad šobrīd dolārs vājinās, kas varētu tarifu negatīvo ietekmi pastiprināt. Kopējā ietekme uz Latvijas ekonomiku varētu sasniegt līdz 1% no IKP.
Kaspars Rožkalns piebilda, ka šobrīd situācija ir nogaidoša: “Lēmumi vēl nav pieņemti, un nezināms ir gan apdraudējuma, gan iespēju apjoms. Ja ASV vairs nebūs tik uzticams partneris, Eiropa varēs meklēt jaunus tirgus un jaunas ražošanas bāzes.”
Raidījuma dalībnieki bija vienisprātis — situācija ir nopietna, taču vēl nav kritiska. Tieša ietekme — ierobežota, taču uzmanību zaudēt nedrīkst. Svarīgi ir analizēt notiekošo, uzmanīgi vērot attīstību un būt gataviem ātri reaģēt, ja tiks konstatēta Latvijas uzņēmumu konkurētspējas pasliktināšanās.
Visu raidījumu iespējams noskatīties kanālā TV24 vai šeit: