TV: Latvijas skolu audzēkņi atkal piedalījušies militārā nometnē Krievijā 10
Septembrī desmit Latvijas skolēnu grupa atkal piedalījusies mācībās “Sojuz 2013”, ko organizē Krievijas biedrība “Tēvzemes varonība” un militārās izlūkošanas veterāni, šovakar ziņo LTV raidījums “de facto”.
Uz šo nometni aicina 14 līdz 17 gadus vecus pusaudžus no valstīm, kas kādreiz bija PSRS sastāvā. Starp nometnes mērķiem ir “jauniešu apvienošana pēc padomju cilvēku internacionālās draudzības piemēra”, Eirāzijas savienības propaganda un Krievijas pozitīva tēla veidošana starp tās kaimiņvalstīm. Iespējams, tieši šī ir būtiskākā daļa, kas saskan ar Krievijas “maigās varas” īstenošanas principiem, informē “de facto”.
Pusaudžu grupu no Latvijas vadīja Afganistānas kara veterāns Sergejs Īvāns, kurš uzskata, ka nometni nekāda ideoloģija nepavada. Viņa komandas dalībnieki nākuši no dažādām skolām, vairāki no viņiem ir no Rīgas 34.vidusskolas, kur mācās Īvāna dēls. Lielu nozīmi pusaudžu atlasē spēlējusi tieši radinieku vai paziņu piederība Afganistānas kara veterāniem.
Publikācijās par mācībām kā uzmundrinājums dalībniekiem no Latvijas lasāmas atsauces uz Valsts prezidenta Andra Bērziņa iepriekš pausto nekritisko attieksmi. Īvāns to tulko kā tiešu atbalstu, lai viņi piedalītos “Sojuz 2013.”
Komentējot šādu situācijas pavērsienu, Valsts prezidents Andris Bērziņš izteicies, ka Latvijas atbildīgās institūcijas nav ne izdarījušas secinājumus, ne rīkojušās, lai jauno paaudzi piesaistītu nometnēm Latvijā.
Valsts Izglītības satura centra pārstāve Diāna Ļaha norāda, ka ietekmēt šo procesu neesot iespējams.
Lai gan šogad piešķirti papildu līdzekļi Jaunsardzes kustības attīstīšanai, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V) uzskata, ka Krievijā dzimušajai iniciatīvai nebūt nav tik vienkārši pretoties un problēmu nevar atrisināt pāris mēnešu laikā. “[..] jāsaprot, ka no Krievijas puses šeit strādā vesela sistēma uz šo tēmu. Savukārt Latvijā, es pieļauju, ka ir atsevišķi cilvēki, kuri ir tiešā kontaktā ar nometņu vadību un organizētājiem, kas nodarbojas ar vervēšanu, bet tas pasīvais atbalsts, tas ir starp tiem vecākiem un skolotājiem, starp pašvaldību vadītājiem, starp sabiedrības locekļiem, kuriem šķiet, ka labāk ir iet uz nometni “Sojuz”, nevis kaut kur citur,” saka Pabriks.
Raidījuma veidotāji piebilst, ka šajā reizē nav izdevies gūt pierādījumus par politiķu un pašvaldības atbalstu nometnei “Sojuz”, taču Īvāns kā Afganistānas kara veterāns saņem atbalstu no Krievijas vēstniecības.