Publicitātes foto

Tuvojoties pavasarim, malkas cena lēnām krītas. Būvniecības sezona gan to var mainīt 0

Februārī koksnes tirgū stabilitāte turpinājās, malkas cenai turpinot stabilu, bet lēnu lejupslīdi. Tuvojoties apkures sezonas noslēgumam, malkas cenas kritums ir loģisks rezultāts, un paredzams, ka nākamos mēnešus tendence turpināsies, maijā malkas cenai sasniedzot tās zemāko punktu. Tāpat februārī skujkoku zāģbaļķu cenas saglabājās nemainīgas, taču pavasarī būvniecības sezonai atsākoties, aina varētu mainīties, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Eksperti skaidro, ka februārī vispamanāmākais cenas kritums novērojams tehnoloģiskajai koksnei, salīdzinot ar tās straujo kāpumu 2022. gada 2. ceturksnī. Taču kurināmās koksnes cenas lejupslīde būs aktuāla tikai līdz maijam, jo gada otrajā pusē, mājsaimniecībām un ražotājiem sākot pastiprināti gatavoties jaunajai apkures sezonai, pieprasījums pēc koksnes veida varētu mainīties. Savukārt, līdz ar būvniecības sezonas atsākšanos pavasarī, prognozējams, ka šī gada pirmajā pusē varētu būt gaidāmas cenas izmaiņas skujkoku zāģbaļķu kategorijā.

Pēc apses malkas cenas nelielā kāpuma janvārī, februāra laikā tā pakāpeniski samazinājās. Salīdzinot ar janvāri, februāra beigās apses malkas cena bija nokritusies par 7 eiro par kubikmetru, sasniedzot cenu 60 eiro par kubikmetru, kas ir kritums par teju 11 %. Lai arī koksnes tirgū vērojama malkas cenas lejupslīde, tā noteikti nav atgriezusies līmenī, kāda tā bija pirms ģeopolitiskās situācijas saviļņošanās. 2022. gada pavasaris bija izņēmums un malkas cena, sākoties pavasarim, pakāpeniski pieauga un piedzīvoja vēl iepriekš nepieredzētu cenu līmeni. Taču, paredzams, ka šī gada maijā, līdzīgi kā visus iepriekšējos gadus, enerģētiskās koksnes cena sasniegs tās tradicionāli zemāko punktu. Savukārt vasaras vidū, mājsaimniecībām sākot gatavoties nākamajai apkures sezonai, atkal varētu būt novērojama cenas augšupeja līdz ar pieprasījuma pēc enerģētiskās koksnes palielināšanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpinot pērnā gada decembrī uzsākto kursu un skujkoku zāģbaļķu cenām piedzīvojot nelielu lejupslīdi, janvārī tās saglabājās nemainīgas, un novērojams, ka arī februārī skujkoku zāģbaļķu cenas saglabājušās janvāra līmenī, līdz ar to šajā tirgus segmentā nav piedzīvotas vidējās cenas izmaiņas. Februārī augstākā vidējā cena saglabājusies priedes resnajam zāģbaļķim – 94,19 eiro par kubikmetru, taču zemākā vidējā cena novērojama egles vidējam un tievajam zāģbaļķim – 87 eiro par kubikmetru. Lai arī inflācijas ietekmē būvniecības apjomi ir samazinājušies, tomēr tirgū joprojām vērojams koksnes iztrūkums, jo pēc globālās ekonomiskās un politiskās situācijas satricinājuma koksnes imports no Krievijas un Baltkrievijas ir aizliegts. Koksnes iztrūkums tirgū līdz šim ir veicinājis cenas noturību vienā līmenī, taču pavasarī, atsākoties būvniecības sezonai un palielinoties pieprasījumam, situācija varētu mainīties cenām pieaugot.

Šī gada februārī bērza finierkluču vidējās cenas robeža – 147,50 eiro par kubikmetru, ir par 28 % augstāka nekā pērnā gada februārī – 115 eiro par kubikmetru. Līdz ar situācijas saasināšanos Ukrainā un pēcāk sankcijām pret agresoru valstīm, sākot no 2022. gada februāra bērza finierkluču cena turpināja kāpumu līdz pat šī gada janvārim, tikai mēneša beigās pirmo reizi piedzīvojot kritumu pēc gada ilga kāpuma. Februārī salīdzinājumā ar janvāri vidējā cena palikusi nemainīga, kas liecina par stabilitātes iestāšanos arī bērza finierkluču kategorijā.

Savukārt, salīdzinot ar attiecīgo periodu pagājušajā gadā, šī gada februārī bērza taras augstākā cena ir par 67 % augstāka, pakāpjoties no 75 eiro par kubikmetru 2022. gadā līdz 125 eiro par kubikmetru šogad.

Pagājušā gada oktobrī bija novērojama iepriekš neredzēti augsta bērza papīrmalkas cena – 130 eiro par kubikmetru, taču sākoties pakāpeniskai cenas lejupslīdei novembrī, šī gada sākumā cena nu jau ir stabilizējusies. Pēc janvāra beigās piedzīvotā nelielā bērza papīrmalkas cenas pieauguma, februārī atkal novērojama neliela lejupslīde, sasniedzot 83 eiro par kubikmetru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.