Tuvojas semestra noslēgums: kā cīnīties ar kontroldarbu un eksāmenu stresu? 0
Skolēniem un studentiem gada nogale ir intensīvs laiks – tuvojas semestra noslēguma darbi un sesija. Jauniešiem tas prasa pastiprinātu koncentrēšanos, lielu atmiņas piepūli un augstu stresa noturību. Lai pārbaudījumu laikā pasargātu sevi no izdegšanas, iedvesmai var kalpot Statoil Fuel & Retail Latvia Vadītāju mācību programmas ieteikumi.
“Īslaicīgs stress ir pozitīvs, jo palīdz ātri iegūt labu rezultātu,” norāda Statoil Fuel & Retail Latvia personāla vadītāja Zanda Šmate. “Tomēr pārslodzes periodiem nevajadzētu ieilgt, lai neradītu veselības un dzīves kvalitātes problēmas. Viss, ko mēs darām, vai nu tērē mūsu enerģiju vai – gluži otrādi – palīdz to atgūt, tāpēc svarīgi pievērst uzmanību enerģijas atjaunošanai. Tam var palīdzēt enerģijas piramīda, kuru iesaku arī mūsu darbiniekiem – tajā iekļautas fiziskās aktivitātes, emocionālā un garīgā enerģija, kā arī prāta kapacitāte.”
Visa pamatā – kustēties!
Nereti pirmais, ko cilvēki intensīvākas garīgās slodzes laikā atmet, ir fiziskās aktivitātes, jo šķiet, ka tām vairs nav ne spēka, ne laika, ne arī vēlmes. Atstājot novārtā fiziskās enerģijas atgūšanu, veidojas apburtais loks – nav spēka, grūti koncentrēties un rodas kļūdas, kas savukārt pasliktina emocionālo noskaņojumu, tāpēc motivācija sportot zūd vēl straujāk.
Taču tieši fiziskās aktivitātes, kopā ar pilnvērtīgu uzturu un pietiekamu miegu, nodrošina enerģijas pamatu un uzlabo spēju koncentrēties. Pat aizņemtākajās dienās jāmēģina atrast laiku fiziskai slodzei – kaut vai pastaigai svaigā gaisā, pieciem pietupieniem vai “plank” vingrojumam. Tāpat ieteicams dzert pietiekami daudz ūdens, ēst prāta darbību uzlabojošus produktus, kā arī atpūsties ik pēc 90-120 minūtēm intensīvas koncentrēšanās.
Ar pozitīvu attieksmi darbus paveikt vieglāk
“Noteikti esat pamanījuši, ka darbi veicas raitāk, ja garastāvoklis ir labs. Cilvēkiem ir tendence strādāt efektīvāk, kad tie izjūt labas emocijas,” stāsta Zanda Šmate. Sesijas un eksāmenu laikā nevajadzētu par zemu novērtēt tādus pozitīvu sajūtu avotus kā labas attiecības ar ģimeni un kopīgus pasākumus ar draugiem, jo tie sniedz prieku, liek smaidīt un justies labi. Eksperte iesaka mācīties atpazīt arī tos notikumus, kas veicina negatīvas emocijas – dusmas, bailes, nepacietību un skumjas. Šos brīžus izprotot, būs vieglāk kontrolēt savu reakciju un veidot pozitīvāku atmosfēru.