Tuvojas rudens aveņu laiks! Lai iegūtu iespējami lielāku ražu, ir jāgatavojas īpaši 2
“Viens no ogu kārumiem ir vēlās avenes. Lai varētu iegūt pēc iespējas lielāku ražu, jāgatavojas īpaši,” pamāca zemniece Ligita Rezgale no Jaunlutriņu pagasta.
Izgatavo jumtiņu
Rudens aveņu lielākā problēma ir tā, ka var pagūt ievākt tikai daļu ražas, jo sākas rudens lietavas un vēsums. Tāpēc aveņu lielaudzētāji lielu daļu ogulāju audzē segtajās platībās.
Tām rudens avenēm, kas mazdārziņā aug dobē, arī vajadzētu palīdzēt saglabāt ogas. Patlaban ir īstais brīdis, lai izgatavotu avenājiem vismaz jumtiņu. Bez tā ogas var normāli ievākt tikai sevišķi labvēlīgos gados un tādēļ nav īsti vērts audzēt. Vislabāk darināt divslīpju konstrukciju, jo nevar zināt, no kuras puses lietus brāzmas nāks. Segumam visērtāk izmantot plēvi. Sausumā ogas ienāksies daudz labāk, nesapūs.
Papildlaistīšana šādās nojumēs parasti nav vajadzīga, jo augi mitrumu uzsūc no augsnes. Taču, ja rudens ir sauss, avenes jālaista papildus. Virs avenājiem var uzbūvēt arī vieglas konstrukcijas plēvmājiņu.
Laba ideja – rudens aveņu ceru iestādīt siltumnīcas stūrī. Kopj tāpat kā tomātus un gurķus. Ražu no tā varēs vākt ilgi, ilgi.
Steidzināt sāk pavasarī
Visvairāk no ražas pagūs novākt tie, kas avenes pavasarī pasteidzināja. Šim nolūkam uz avenājiem uzliek plēves vai agrotīkla tuneļus. Tad augi straujāk mostas, sāk dzīt jaunos dzinumus. Šādi paskubinātās avenes sāk krietni agrāk ražot un pagūst nobriedēt lielāku daļu ražas.
Rudens pusē zemniece avenājus nemēslo. Papildbarībā komplekso pilnmēslojumu dod tikai vienu reizi – pavasarī.
Zini
!
Pavasara salnas rudens avenāju dzinumiem nekaitē.
Jo garāks rudens, jo lielāka vēlo aveņu raža.