Izraēlas karavīri pulcēšanās vietā pie robežas ar Gazas joslu, Izraēlas dienvidos.
Izraēlas karavīri pulcēšanās vietā pie robežas ar Gazas joslu, Izraēlas dienvidos.
Foto: EPA/SCANPIX

Tuvojas jauns, liels karš 142

ASV cenšas izvairīties no jauna liela kara Tuvajos Austrumos. Šoreiz konflikts varētu izcelties starp Izraēlu un teroristisko organizāciju Hezbollah, kas varētu pāraugt pilnvērtīgā karā ar Libānu, “24 kanālā” savu viedokli pauž žurnālists Vitālijs Portņikovs.

Reklāma
Reklāma
“Lidmašīna uz skrejceļa, uzņēmusi ātrumu un tūlīt jau celsies augšā, bet pilots strauji uzdod pa bremzēm…” pasažieri neizpratnē par situāciju Rīgas lidostā 124
Veselam
11 produkti, kas daudziem šķiet nevēlami, taču patiesībā ir vērtīgi mūsu veselībai… To vidū arī makaroni un kartupeļi
Kokteilis
Prasīgi, izvēlīgi, pašpārliecināti! Šajās zodiaka zīmēs dzimušie ir vislabākie priekšnieki
Lasīt citas ziņas

Pēdējās nedēļās ir ievērojami pastiprinājusies pārrobežu apšaude starp Izraēlu un Hezbollah. ASV prezidenta īpašais pārstāvis nesen devās uz Izraēlu un Libānu, lai mēģinātu mazināt spriedzi.

Jeruzaleme jau uzsver, ka Izraēla var mainīt spēles noteikumus attiecībās ar Libānu un Hezbollah, un Izraēlas ārlietu ministrs pat ir uzsvēris, ka Izraēla varētu iznīcināt šo organizāciju, tiklīdz būs beigusies kara darbība Gazas joslā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tādējādi patiešām tiek radīta iespēja, ka Tuvajos Austrumos sāksies jauns un daudz lielāka mēroga karš.

Portņikovs uzsver, ka ir jāsaprot, ka Hezbollah atšķiras no Hamās teroristu organizācijas (kas joprojām kontrolē daļu Gazas joslas) ar to, ka tai ir daudz lielāks militārais arsenāls un spēja nodarīt lielāku kaitējumu Izraēlai.

Hezbollah ir daudz ciešākas un nopietnākas ideoloģiskās attiecības ar Irānu. Hamās gadījumā Irāna izmanto šo teroristisko organizāciju kā savu pastarpināto armiju, bet tai nav nekādu jūtu pret to. Savukārt Hezbollah ir islāma republikas galvenā šiītu armija Libānā. Teherāna ir ieinteresēta, lai Hezbollah saglabātu savas pozīcijas Libānas valstī kā svarīgākais ietekmes instruments šajā valstī. Kā arī destabilizēt situāciju kaimiņvalstī Izraēlā un kontrolēt situāciju kaimiņvalstī Sīrijā.

Žurnālists norāda, ka Hezbollah pozīciju vājināšanās Libānā nozīmē arī Asada pozīciju vājināšanos Sīrijā. Un ne tikai Irāna, bet arī Krievija, kas arī saglabā diezgan nopietnas ietekmes pozīcijas Sīrijā un uzskata šo valsti par savu instrumentu spriedzes radīšanai Tuvajos Austrumos, nav tajā ieinteresēta.

Tajā pašā laikā jāsaprot, ka Putins būtu ieinteresēts šādā eskalācijā Tuvajos Austrumos, un to labi apzinās arī ASV. Tieši Hamās uzbrukums Izraēlai pagājušā gada 7. oktobrī ļāva Putinam cerēt, ka Rietumu uzmanība turpmāk galvenokārt tiks pievērsta Tuvajiem Austrumiem un ka civilizētā pasaule vairs tik daudz uzmanības nepievērsīs Krievijas karam pret Ukrainu.

Reklāma
Reklāma

Hamās, Irāna, Krievija un, iespējams, arī Ķīna nav ieinteresētas miera panākšanā vismaz līdz ASV prezidenta vēlēšanām, domā Portņikovs: “Pret Rietumiem vērstais vēstījums, kas veidots, lai destabilizētu civilizēto pasauli un palīdzētu diktatūrām ieņemt nopietnāku vietu mūsu planētas politiskajā arēnā, būs ieinteresēts jaunā lielā karā Tuvajos Austrumos. Un ebreju valstij, kurai Hezbollah uzbrūk ar daudz lielāku bardzību nekā līdz šim, nebūs citas izvēles, kā vien aizsargāties un censties iznīcināt Hezbollah ietekmi Libānā.”

Ja amerikāņu centieni nebeigsies ar kādu pozitīvu rezultātu – jau tuvākajos mēnešos, ja ne nedēļās, Tuvajos Austrumos var izcelties vēl viens postošs karš.

“Šis karš notiks paralēli Krievijas karam pret Ukrainu un karam, kas pašlaik notiek Gazas joslā. Un tā jau būs jaunā realitāte, kurā mēs dzīvosim. Realitātē, kurā būs vesela virkne karu,” žurnālists norāda.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.