Foto: Agenturfotografin/SHUTTERSTOCK

Kas jāzina, pirms iesniegt gada ienākumu deklarāciju? 0

Sākot no 1. marta, var iesniegt gada ienākumu deklarāciju par 2019. gadu un atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

1. marts ir tikai sākuma datums, un, kā informē Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, prakse rāda, ka daudz mazāk uztraukumu ir tiem cilvēkiem, kuri necenšas iesniegt savu deklarāciju tieši pirmajās marta dienās.

Joprojām var iesniegt čekus par 2018. un 2017. gadā saņemtajiem pakalpojumiem. Arī 2019. gada attaisnotos izdevumus varēs deklarēt trīs gadus. Savukārt pārmaksātā nodokļu summa bankas kontā tiks pārskaitīta triju mēnešu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas.

Jāiesniedz visiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš pagājušā gada cilvēku skaits, kuriem deklarācijas jāiesniedz obligāti, ir pieaudzis, jo pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju (GID) ir ne tikai tām personām, kas veic saimniecisko darbību, bet jebkuram iedzīvotājam, kurš iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) nav samaksājis pilnā apjomā, tāpēc jāveic nodokļa piemaksa.

“Uzzināt, ir vai nav izveidojies tautā sauktais nodokļa parāds, iespējams, aizpildot savu gada ienākumu deklarāciju elektroniski – VID EDS. VID rīcībā nav pilnas informācijas par visiem cilvēka ienākumiem un izdevumiem, tāpēc tas ir vienīgais veids, kā to noskaidrot un atbilstīgi rīkoties.

Der zināt, ka piemaksas summu (parādu) var samazināt vai dzēst, pievienojot dokumentus par attaisnotajiem izdevumiem, piemēram, medicīnas pakalpojumiem, izglītību,” skaidro K. Augstkalne-Jaunbērziņa.

Precīza informācija par visiem attaisnoto izdevumu veidiem pieejama VID mājaslapā, sadaļā Gada ienākumu deklarācija. Der arī zināt, ka piemaksas summu var nomaksāt pa daļām, tā nav jāsamaksā vienā reizē.

Ja izveidojusies nodokļu piemaksa

Ja izveidojusies nodokļu piemaksa, ir būtiski ievērot GID iesniegšanas termiņu. Tā jāiesniedz taksācijas gadam sekojošajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam, bet, ja gada ienākumi pārsniedz 62 800 eiro, deklarācija jāiesniedz no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.

Fiziskās personas, IIN maksātāji, savos attaisnotajos izdevumos var iekļaut maksājuma dokumentus (čekus) gan par izglītību, gan ārstniecības pakalpojumiem, ziedojumiem, dāvinājumiem. Šo izdevumu kopējā summa taksācijas gadā nedrīkst pārsniegt 600 eiro, bet ne vairāk kā 50% no gada apliekamajiem ienākumiem.

Savukārt valsts atmaksā 20% no iesniegto čeku vērtības. Tātad, ja iesniedz čekus, piemēram, par ārstu apmeklējumiem 600 eiro, valsts atmaksās 120 eiro. Savukārt, ja iesniedz čekus par 800 eiro, šogad trijos mēnešos valsts atgriezīs 120 eiro (20% no 600 eiro), bet nākamgad vēl 40 eiro (20% no atlikušajiem 200 eiro).

Reklāma
Reklāma

Tāpat kā līdz šim, ja cilvēks nav IIN maksātājs, piemēram, maksā tikai mikrouzņēmuma nodokli, viņš pats nedrīkst atgūt attaisnotos izdevumus, taču viņa medicīnas čekus vai kvītis par izglītības iegūšanu savai deklarācijai var pievienot viņa ģimenes locekļi.

Savai gada ienākumu deklarācijai fiziskā persona var pievienot attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību par sevi un par ģimenes locekļiem, respektīvi, laulāto, vecākiem, vecvecākiem, bērniem un mazbērniem neatkarīgi no tā, vai viņi ir maksātāja apgādībā.

Savukārt izdevumus par veiktiem ziedojumiem, iemaksām privātajos pensiju fondos vai apdrošināšanas prēmiju maksājumiem fiziskā persona kā attaisnotos izdevumus iekļauj tikai savā gada ienākumu deklarācijā.

Kā rīkoties, lai neveidotos nodokļa piemaksa

2019. gadā likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli tika ieviesti grozījumi, lai samazinātu IIN piemaksas jau no 2018. gada, tāpēc ikviens cilvēks pats var parūpēties par to, lai piemaksa neveidotos. Savā algas nodokļa grāmatiņā var veikt atzīmi un:

• atteikties no VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma piemērošanas,

• izvēlēties 23% likmes piemērošanu 20% IIN likmes vietā,

• nenorādīt nevienu ienākumu gūšanas vietu, bet iesniegt GID un tādējādi atgūt pārmaksāto ienākuma nodokli,

• rakstiski vienoties ar savu darba devēju, ka algai tiks piemērots tik liels prognozētais neapliekamais minimums, kādu pats vēlaties. Tomēr tas nedrīkst būt lielāks par VID pro­gnozēto mēneša neapliekamo minimumu.

Kā lietot VID mobilo aplikāciju

“Dzirdēts, ka čeki izbalo un kļūst nesalasāmi. To var atrisināt, regulāri izmantojot VID mobilo aplikāciju Attaisnotie izdevumi. Uzreiz pēc ārsta apmeklējuma ar aplikācijas starpniecību čekus nofotografē, aizpilda elektronisko veidlapu un datus nosūta uz EDS krātuvi.

Kad pienāk laiks iesniegt deklarāciju, iesniegtie čeki jau ir priekšā,” skaidro VID pārstāve. Protams, aplikāciju var izmantot arī tad, ja daudzi čeki jau sakrāti un labi saglabājušies. Vienīgi jārēķinās ar to, ka laika patēriņš pieaugs proporcionāli iesniedzamo čeku skaitam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.