Kā jārīkojas ģimenei, ja nomirst tuvinieks: formalitātes un pareiza rīcība 4
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Kā jārīkojas, ja nomirst tuvinieks? Vai jāzvana ātrajiem, policijai? Vai pašiem jāved nelaiķis uz morgu?” – jautā Inguna Tukuma novadā.
Ja cilvēks aiziet veselības aprūpes iestādē vai medicīnas darbinieku aprūpē slimnīcā vai neatliekamās palīdzības auto, nāves faktu konstatē attiecīgais medicīnas darbinieks, kas arī piederīgajiem izsniedz medicīnisko apliecību par nāves faktu, un mediķi paši mirušo nogādā ārstniecības iestādes patoloģijas nodaļas morgā. Bet, ja tuvinieks nomiris mājās, svarīgi izsaukt mirušā ģimenes ārstu, kurš konstatēs nāves faktu un var izsniegt medicīnisko apliecību par nāves cēloni. Ja nāves cēlonis tomēr nebūs zināms, ģimenes ārsts izsniegs norīkojumu autopsijas veikšanai, lai to noskaidrotu.
Lai vestu uz morgu, vajadzīgs dokuments
Ja miršanas fakta konstatācija notiek vēlu vakarā, naktī, brīvdienā vai oficiālā svētku dienā, kad ģimenes ārsts nav pieejams, var vērsties pie tuvākā dežurējošā ārsta vai sazināties ar mirušā ģimenes ārstu nākamajā dienā, ja tā ir darbdiena. Informācija par dežūrārstiem ārpus ģimenes ārsta darba laika pieejama Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē: www.vmnvd.gov.lv, sadaļā Kur saņemt medicīnisko palīdzību?.
Var būt izņēmuma gadījumi, kad tuviniekiem nav zināms, kurš ir mirušā ģimenes ārsts. Tad var vērsties pie jebkura cita ģimenes ārsta. Ja nāve iestājusies nelaimes gadījuma, pašnāvības vai kādu vardarbīgu apstākļu dēļ (vai arī par to ir aizdomas), tad obligāti jāizsauc policija, kas lems par tiesu medicīnisko ekspertīzi.
Ja cilvēks nomiris mājās dabīgā nāvē un ir saņemts kāds no nepieciešamajiem dokumentiem (apliecība par nāves cēloni, ģimenes ārsta norīkojums vai policijas lēmums autopsijas veikšanai vai NMPD pavadlapa), nogādāt mirstīgās atliekas morgā var gan piederīgie pašu spēkiem, gan ar apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju starpniecību. Taču svarīgi neaizmirst, ka morgs pieņems nelaiķi tikai tad, ja būs saņemts kāds no minētajiem dokumentiem.
Miršanas fakta reģistrēšana
Ja cilvēks nomiris ārpus mājām, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība (NMP) pa tālruni 113. Ja aizgājēja piederīgie ir notikuma vietā, NMP brigādes mediķi medicīniskajā dokumentācijā fiksēs bioloģiskās nāves faktu un izsniegs pavadlapu mirušā nogādāšanai morgā.
Ne vēlāk kā sešu darbdienu laikā no brīža, kad iestājusies nāve vai mirušais atrasts, par miršanas faktu jāpaziņo jebkurai dzimtsarakstu iestādei. Miršanas fakts tiek reģistrēts, pamatojoties uz vienu no miršanas faktu apliecinošiem dokumentiem: ārstniecības iestādes vai ārsta izdotu apliecību par nāves cēloni, kā arī tiesas spriedumu par miršanas fakta konstatēšanu vai personas izsludināšanu par mirušu.
Kad miršanas fakts reģistrēts, dzimtsarakstu iestāde pēc pieprasījuma izsniedz miršanas apliecību, kas tuviniekiem var būt nepieciešama mantojuma lietu kārtošanai, kapvietas saņemšanai un citiem gadījumiem.