Publicitātes foto

Tuviešu rīkles dziedoņi “Huun Huur Tu” Rīgā 0

8. novembrī Rīgā, Lielajā ģildē, uzstāsies viens no spilgtākajiem etnomūzikas pārstāvjiem pasaulē – tuviešu rīkles dziedāšanas kvartets “Huun Huur Tu”. Viens no pasaulē zināmākajiem Āzijas kolektīviem viņu mūzikā pārstāv unikālo tuviešu folkloras mantojumu un rīkles dziedāšanas tradīciju.

Reklāma
Reklāma
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

“Huun Huur Tu” izpilda tradicionālo tuviešu mūziku, demonstrējot publikai pārsteidzošu rīkles dziedāšanas tehniku (“hōmej”). Rīkles dziedāšana ir neparasta balss tehnika – izpildītājs izdzied uzreiz divas, dažreiz pat trīs notis reizē, radot savdabīgu viena cilvēka daudzbalsīgu solo. Augšējā nots bieži izklausās kā flauta vai putna čivināšana, tomēr tā ir cilvēka balss. “Huun Huur Tu” arī meistarīgi spēlē senos mūzikas instrumentus – igilu, bizānči, homusu, došpulūru, tunguru.

Grupas pirmie albumi – “60 Horses In My Herd” un “The Orphan’s Lament” iznāca 90. gadu pirmajā pusē gan Ņujorkā, gan Maskavā. Grupas trešais albums, kas tika ierakstīts Nīderlandē, nāca klajā 1997. gadā, un tajā skan ne tikai tuviešu tautas mūzika, bet arī vairākas 20. gadsimta otrās puses tuviešu dziesmas. Grupas ceturtais albums “Where Young Grass Grows” bija pirmais ansambļa vēsturē, kurā izmantoti ne tikai tuviešu tradicionālie instrumenti – tajā skan arfa, tabla, skotu dūdas un sintezators. “Huun Huur Tu” 2000. gadā piedalījušies “BBC Music Live” koncertā, dziedot atklāšanas un noslēguma dziesmas. Grupas jaunākais albums “Ancestors Call” nāca klajā 2010. gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs necenšamies “izpildīt” mūziku,” saka grupas vadītājs Sajans Bapa. “Mēs sekojam mūzikai un ejam tur, kur tā mūs ved.” Kopš 1992. gada grupa no Krievijas, Mongolijas pierobežas, ir piedalījusies teju visos nozīmīgākajos pasaules mūzikas festivālos, uzstājusies arī džeza un pat rokmūzikas festivālos, tā ir sniegusi vairāk nekā 2000 koncertu Eiropā un vairāk nekā 1500 koncertu ASV un Kanādā, daudzkārt koncertējusi visos kontinentos – Japānā, Austrālijā, Meksikā, Singapūrā un Malaizijā. Šobrīd ansamblis, noslēdzis līgumu ar Pekinas mūzikas izdevniecību “Stallion Era”, visai bieži dodas koncertēt Ķīnā.

Grupa ir uzstājusies kopā ar izciliem mūziķiem, dažādu mūzikas žanru pārstāvjiem, tostarp ir Stīvijs Vonders, Frenks Zapa, Rajs Kūders, “Kronos Quartet”, Triloks Gurtus, “The Chieftains”. 2006. gadā grupa tika nominēta balvai “BBC World Music Award” – prestižākajai ikgadējai balvai etnomūzikas jomā.

“Iedomājieties vēsu, svaigu gaisu kaut kur augstu virs jūras līmeņa, kur ir mežonīgas stepes, straujas upes, dziedoši putni, ātri zirgi, jurtas un kultūras, kas savieno budismu un šamanismu. Un tagad iedomājieties, ka tas viss ir mūzikā. Ar ritmu. Tā tas skan,” par “Huun Huur Tu” raksta “Union News”. Savukārt “San Francisco Bay Guardian” piebilst – “Tuviešu mūzika iebrāzīsies tavās smadzenēs un atstās tur pakavu nospiedumus.”

Varbūt noder!!

Koncerts: 8. XI 18.00 Rīgā, Lielajā ģildē.

Biļetes “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 15 – 30

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.