Tūska. Par ko tā liecina? 1
Tūska parasti liecina par kādu organisma darbības traucējumu. Kam tad pievērst uzmanību?
Lielā šķidruma uzkrāšanās organismā kādam rada tūsku rokās vai kājās, cits rītos pamostas ar maisiņiem zem acīm. Daudziem šī problēma ir tikai karstā laikā, citiem – visu cauru gadu.
Tūskai var būt daudz iemeslu, kuru noskaidrošanai ir nepieciešami vairāki speciālisti. Turklāt nav teikts, ka jūsu gadījums ir kāds no izplatītākajiem, jo katra cilvēka organisms ir unikāls.
Nieru slimības
Visvieglāk pamanāma nieru slimību radīta tūska. Tieši tā visbiežāk rada nepievilcīgos maisiņus zem acīm un nāk komplektā ar pielonefrītu (nieru iekaisumu), glomerulonefrītu (nieru kamoliņu iekaisumu), nieru policistozi (nieru audu, galvenokārt kanāliņu attīstības traucējumi, kas saistīti ar cistu veidošanos) vai nieru audzēju. Šāda iemesla dēļ radušās tūskas parādās strauji un tikpat ātri var pazust. Ielaistos gadījumos mēdz būt arī citās ķermeņa daļās.
Nefrotiska sindroma gadījumā pietūkst ne vien āda un zemādas šūnaudi, bet arī iekšējie orgāni. Kapilāru palielinātas caurlaidības dēļ no asinīm audos nonāk ne vien ūdens ar tajā izšķīdušajām vielām, bet arī daudz olbaltumvielu. Tas palielina starpšūnu šķidruma molekulu daudzumu un spiedienu. Vienlaikus notiek organisma piesārņošana, jo pienācīgi netiek izvadīti vielmaiņas galaprodukti.
Lai noskaidrotu, vai tūskas cēlonis meklējams nierēs, jau pirms vizītes pie ārsta (nefrologa vai vismaz ģimenes ārsta) jānosaka diennakts diurēzes un ūdens (izvadītā un uzņemtā šķidruma daudzuma) attiecība organismā.
Hipertoniskā slimība
Kāju tūska hipertonijas dēļ var kombinēties ar galvassāpēm (īpaši no rītiem), reiboni, nogurumu, aizdusu un sāpēm ikros staigājot.
Šādā situācijā nieres nespēj izvadīt liekos sāļus, un tieši vārāmā sāls pārmērīga lietošana uzturā veicina hipertonijas rašanos. Slimības dēļ sirdij jāstrādā pastiprināti, lai asinsritē iepludinātu lielāku daudzumu šī šķidruma, pārvarot asinsvadu sieniņu sabiezējumu radītos sašaurinājumus. Pastiprinātā asins izsviešana palielina nātrija un kalcija koncentrāciju, kas noved pie ūdens aiztures organismā.
Asinsspiediena kontrole palīdz laikus pārtvert slimību, turklāt ieteicams veikt trīs secīgus mērījumus ar 2 – 3 minūšu intervālu. Vērā ņemams pēdējā mērījuma rezultāts. Par normālu asinsspiedienu pieņemts uzskatīt 120/80 mm Hg.
Sirds problēmas
Kāju tūska parādās arī vienlaikus ar dažādiem sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanu simptomiem: aizdusu, sāpēm sirds apvidū, palēninātu sirdsdarbību jeb bradikardiju un samazinātu sirdsdarbības frekvenci, kas redzama kardiogrammā.
Sirds vairs nejaudā tikt galā ar slodzi, arteriālo asiņu izmešana kļūst ļoti vāja un samazinās asins plūsma. Tālab daļa asinīs esošā šķidruma caur asinsvadu sieniņām nonāk apkārtējos audos. Gravitācijas spēku ietekmē šis šķidrums pārvietojas lejup un uzkrājas kājās.
Tūskas iemeslu uzrāda pat vienkārši kardioloģiskie izmeklējumi: kardiogramma (iespējams, pat ar diennakts monitoringu) un kardioslodzes tests.
Varikoze
Tūska var būt gan vēnu varikozes, gan dziļo vēnu trombozes izpausme.
Ja ir traucētas vēnu vārstuļu funkcijas, asins plūsma kļūst haotiska, palielinās spiediens uz asinsvadu sieniņām, un ar laiku tie paplašinās. Ja tas notiek dziļo vēnu sistēmā, nav redzamas ne tā sauktās asinsvadu zvaigznītes, ne izspiedušās vēnas, taču tūska tik un tā ir. Rodas arī smagums kājās, nogurums, var būt velkoša vai spīlējoša sajūta, nieze, sāpes.
Nepieciešama asinsvadu ķirurga (flebologa) konsultācija un kāju asinsvadu dupleksā skenēšana (ultrasonogrāfijas veids), lai noteiktu caurteces parametrus. Agrīnā stadijā varikozi var likvidēt, izmantojot putu skleroterapijas metodi un speciālās kompresijas zeķes. Ielaistos gadījumos izmanto ķirurģijas iespējas.
Menopauze
Sievietēm menopauzes vecumā kāju tūska kļūst īpaši raksturīga vakaros, pēc garām pastaigām un karstā laikā. Vienlaikus ir sūdzības par smaguma sajūtu kājās.
Tomēr ne visām var būt šī problēma. Tā novērojama, kad rodas traucējumi organisma sistēmās, kas ir atbildīgas par ūdens un sāļu apmaiņu.
Šo iemeslu var identificēt, regulāri pārbaudot estrogēna un progesterona attiecību organismā.
Endokrīnie traucējumi
Par tūskas iemeslu var kļūt cukura diabēts, virsnieru dziedzera un vairogdziedzera funkciju traucējumi. Sejas piepampšana un apsārtums vērojams Icenko–Kušinga sindroma un miksedēmas (smagas hipotireozes formas) gadījumos. Cukura diabēta slimniekiem tūska rodas gan kājās, gan sejā, un vienlaikus ir arī citi simptomi: stipras slāpes, sausums mutē.
Kušinga slimība nozīmē, ka ir bojāta virsnieru garoza, izraisot dziedzera pastiprinātu darbību, bet miksedēma – ka traucēta orgānu un audu apgāde ar vairogdziedzera hormoniem. Cukura diabēta dēļ cieš nieru darbība.
Šos veselības traucējumus palīdz noskaidrot vairākas analīzes: asins bioķīmiskais sastāvs, vairogdziedzera hormonu daudzums, cukura (glikozes) līmenis asinīs (nosakāms pat mājas apstākļos!), kortikosteroīdu un adrenokortikotropā hormona (AKTH) daudzums.
Pirmā palīdzība
Šķidruma aizturi organismā var mazināt tikai cēloņa, proti, pamatslimības novēršana un kontrolēšana. Tādēļ ir vērts doties pie ārsta. Tomēr, gaidot vizīti, nepatīkamo simptomu – tūsku – palīdz ierobežot arī daži vienkārši paņēmieni.
Izmantojot limfodrenāžas metodi, masāžas laikā var uzlabot limfas cirkulāciju, taču jāielāgo daži principi! Masējot kājas, ar abām plaukstām aptver potīti tā, lai pirksti saskaras. Tad ļoti lēni, viegli piespiežot, roku veidoto gredzenu ceļ augšup līdz pat augšstilbam. Ceļā jāpavada ne mazāk kā minūte.
Masējot vēderu, plaukstas uz tā liek horizontāli vienu pretī otrai, lai saskaras pirkstu gali. Izelpas laikā tās, viegli piespiežot, virza uz sāniem, bet ieelpas laikā – tāpat atpakaļ.
Sejas masāžā plaukstas virza no centra uz sāniem.
Ir maldīgs iespaids, ka tūskas dēļ jālieto mazāk šķidruma. Pierādīts, ka izdzertais ūdens veicina organismā uzkrātā liekā šķidruma izvadīšanu. No rīta piemērots pat dzēriens ar urīndzenošām īpašībām, piemēram, kafija. Savukārt vakaram jāizvēlas tīrs ūdens.
Lieko organisma šķidrumu palīdz izvadīt daži žāvētie augļi (aprikozes, plūmes). To sastāvā ir daudz kālija, tādēļ nav bīstami pat lielā daudzumā. Tiesa, jāuzmanās no citas problēmas – pārspīlēta aizraušanās var izraisīt caureju.
Uzturā ieteicams daudz svaigu augļu un dārzeņu, izslēdzot sālītus un marinētus produktus, kā arī tādus, kuros ir konservanti. Ja tūskas iemesls ir sirds un asinsvadu saslimšanas, papildus var lietot uztura bagātinātājus, kas izstrādāti speciāli šādiem pacientiem, jo sastāvdaļas veicina šķidruma izvadīšanu.