Foto. Bernd von Jutrczenka/dpa

Turpinās minējumi, kā īsti radās Covid-19? Savs variants ir arī FIB 31

ASV FIB direktors Kristofers Vejs izplatījis paziņojumu, ka birojs uzskata, ka Covid-19 visticamākā izcelsme ir Ķīnas valdības kontrolēta laboratorija. “FIB jau labu laiku ir vērtējis, ka pandēmijas izcelsme, visticamāk, ir potenciāls laboratorijas incidents,” viņš atklāj telekanālam Fox News. Šis ir pirmais publiskais apstiprinājums FIB klasificētajam spriedumam par pandēmijas vīrusa izcelšanos, raksta BBC.com.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Daudzi zinātnieki norāda, ka nav pierādījumu, ka tas būtu noplūdis no laboratorijas. Tāpat citas ASV valdības aģentūras FIB ir izdarījušas atšķirīgus secinājumus. Baltais nams ir paziņojis, ka starp ASV valdību un zinātniekiem nav vienprātības par izcelsmi.

Ķīnas un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) kopīgā izmeklēšanā 2021. gadā laboratorijas noplūdes teorija tika nosaukta par “ārkārtīgi maz ticamu”. Tomēr PVO izmeklēšana tika dziļi kritizēta, un tās ģenerāldirektors kopš tā laika ir aicinājis veikt jaunu izmeklēšanu, sakot: “Visas hipotēzes joprojām ir atklātas un prasa turpmāku izpēti.” Viņš sacīja, ka informācija par PVO izmeklēšanu ir klasificēta, bet FIB ir ekspertu komanda, kas koncentrējās uz bioloģisko draudu briesmām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš arī atzinis, ka Ķīna “ir darījusi visu iespējamo, lai mēģinātu kavēt” centienus noteikt globālās pandēmijas avotu. Atbildot uz to, Pekina apsūdzēja Vašingtonu “politiskā manipulācijā”. “Secinājumi, uz kuriem viņi ir nonākuši, nav ticami,” sacīja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve Mao Nina.

Daži pētījumi liecina, ka vīruss ir izplatījies no dzīvniekiem uz cilvēkiem Uhaņā, Ķīnā, iespējams, pilsētas jūras velšu un savvaļas dzīvnieku tirgū. Tirgus atrodas netālu no pasaulē vadošās vīrusu laboratorijas – Uhaņas Virusoloģijas institūta, kas veica koronavīrusu izpēti.

Pirms dažām dienām ASV Enerģētikas departaments paziņoja, ka ir atklājis, ka vīruss, visticamāk, ir laboratorijas noplūdes rezultāts Uhaņā, taču arī atzinis, ka secinājums ir ar “zemu ticamību”. Atbildot uz to, daudzi zinātnieki, kas pētījuši vīrusu, šonedēļ teica, ka nav jaunu zinātnisku pierādījumu, kas norādītu uz laboratorijas noplūdi.

Dabiskā izcelsme joprojām ir visticamākā teorija, sacīja profesors Deivids Robertsons, Glāzgovas Universitātes vīrusu genomikas un bioinformātikas vadītājs. “Ir uzkrājušiesies pierādījumi (tas, ko mēs zinām par vīrusu bioloģiju, tuviem variantiem, kas cirkulē sikspārņos, un agrīnu cilvēku saslimšanas gadījumu vietām), kas stingri norāda uz dabisko izcelsmi, kuras centrā ir Huananas tirgus Uhaņas pilsētā,” viņš teica.

Pirmdien Baltā nama Nacionālās drošības padomes pārstāvis Džons Kērbijs sacīja, ka ASV prezidents Džo Baidens atbalsta “visas valdības centienus”, lai noskaidrotu, kā Covid sākās. “Mēs vienkārši vēl neesam [vienprātīgi],” viņš teica.

Pēc nesenās spiegu balonu sāgas ir palielinājusies spriedze ASV un Ķīnas divpusējo attiecību jomā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.