Turos pie savas mantras. Ārste Egita Senakola, kura praktizē transcendentālo meditāciju 7
“Ja kāds stāsta – meditējot gūstu svētlaimi, pietuvojos gaismai un mīlestībai –, to grūti saprast. Iespējams, sacītais izraisa smīnu. Bet es zinu, ka tā tiešām ir. Pirms daudziem gadiem apgūtā transcendentālā meditācija man palīdz joprojām,” saka ārste Egita Senakola.
Neaizmirstami bijuši mirkļi, kad viņai, meditējot un iekšēji skandējot sūtras, izdevies atrauties no zemes. To Egita piedzīvojusi lidojošo jogu mācībās.
Egita Senakola ir Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, zobu higiēnistu studiju programmas vadītāja. Tāpēc nebrīnos, ka transcendentālās meditācijas praktizēšanu viņa salīdzina ar zobu tīrīšanu.
“Nav taču grūti divreiz dienā iztīrīt zobus. Traucē vien slinkums, atrunas, ka nav laika. Taču, ja to dara cītīgi, mutes veselība krietni uzlabojas. Vai grūti divreiz dienā meditēt? Pavisam viegli, ja tas kļūst par ieradumu. Rodas pat nepieciešamība pēc sajūtas, ko gūst meditējot, arī veselība uzlabojas.”
Slepenais skanīgais vārds
“Man vienmēr vajag visu izzināt. Allaž interesējis arī tas, kas ārpus zināmās realitātes. Deviņdesmitajos gados sāka parādīties ezoteriskā literatūra, ķēru un lasīju aizgūtnēm. Tagad par meditācijas tēmu visi gudri, bet toreiz tas bija nezināms un aizraujošs. Mans profesionālais jājamzirdziņš ir mutes veselības veicināšana. Reiz devos pētīt ājurvēdiskās zobu pastas, tolaik jaunumu. Runājos par pastām, bet acis slīdēja pār plakātiem pie sienas. Vienotais apziņas lauks, senās vēdas… Sākām runāties. Jaunais cilvēks bija fiziķis, bet vienlaikus transcendentālās meditācijas skolotājs. Jau pēc brīža man acis iemirdzējās – sapratu, ka gribu apgūt šo māku,” atceras Egita Senakola.
Ar transcendentālo meditāciju pagājušā gadsimta 60. gados Rietumu pasauli iepazīstināja fiziķis un vēdu gudrību pētnieks Mahariši Mahešs Jogi. Viņš ieinteresējās par garīgajām zināšanām, kas slēpjas senajās vēdās, devās mācīties pie indiešu skolotāju guru Devi Sarasvati, pavadot tur 12 gadu.
Transcendentālo meditāciju uzskata par vienu no spēcīgākajām tehnikām līdzīgu vidū. Šo māku var iegūt tikai no skolotāja.
“Tās bija četras dienas, ja pareizi atminos. Vispirms klausījos ievadlekcijas, mācījos īpašo tehniku. Pēc tam saņēmu savu mantru un apguvu veidu, kā to izmantot. Mantra – skanošs vārds, kas it kā neko nenozīmē, nāk no tūkstošiem gadu senām vēdiskām tradīcijām. Tās ir svarīgas garīgajā sfērā. Kura no mantrām būtu tieši man piemērota, izsver skolotājs. Domāju, tajā nav milzīga noslēpuma, mantru piemeklē atbilstīgi katra neirofizioloģijai. Un vēl – savu mantru nevajadzētu izpaust nevienam,” uzsver Egita.
Tikpat dziļa un nozīmīga bijusi garīgā iesvētīšana, tā dēvētā iniciācija. Tolaik tas bijis kas neredzēts. Indiešu rituāls – balts pārklājs, guru Devi fotogrāfija, godināšana, augļi kā ziedojums… Pēc tam viņa piedzīvojusi pirmo īsto meditāciju. Acis ciet, domās sāk atkārtot savu mantru, prāts pamazām apklust, un apziņa atveras tā dēvētajai tīrajai apziņai Vienotajā laukā.
Transcendēt – tas nozīmē pāriet robežu. Šī meditācijas tehnika piemērota, lai iespējami vieglāk un efektīvāk iegremdētos intelekta dziļākajos līmeņos. Tā nav ne apcere, ne koncentrēšanās, ne reliģija, vien garīgs vingrinājums, kurā izmantota prāta iedzimtā tendence virzīties pretim lielākam priekam un mieram.
“Man bieži vaicā, ar ko šī meditācija atšķiras no citām. Atšķirība ir neirofizioloģijas līmenī. Ja gribu nokļūt Parīzē, varu iet kājām, braukt ar mašīnu vai lidot lidmašīnā. Bet varu iekāpt reaktīvajā lidmašīnā. Transcendentālā meditācija ir šī reaktīvā iespēja. Iedomāsimies ezeru. Pārvarot ūdens virsmas līniju, no laipas ielecam ūdenī – līdzīgi ir šajā meditācijā. Lai lēciens izdotos labāk, noder mantra. Tā dod leņķi, ļauj ienirt dziļāk. Ezeram ir pamats, tas atrodas dziļi. Transcedentējot tieku līdz tam.
No apzināta prāta līmeņa nokļūstu dziļi sevī – Tīrās apziņas mājoklī. To var dēvēt par Vienoto lauku vai Dievu, kā vien vēlas. Šādi savas personības potenciālu iespējams atvērt līdz bezgalībai.” Slavenais kinorežisors Deivids Linčs, kurš arī praktizē šo meditāciju, transcendences brīdi salīdzinājis ar atrašanos liftā, kam piepeši pārgriež vadu – traucies iekšā, ārā, lejā! Grandiozi svētlaimes viļņi.