Artūrs Butāns soctīklā “X” publicējis īsu stāstu par kādu neizprotamu situāciju, ko esot piedzīvojuši briti, kuri viesojušies Rēzeknē.
Artūrs apgalvo: “Briti ciemojas Rēzeknē, un mobilais operators pabrīdina, ka viņi atrodas Krievijā. Kā tas var būt? Rēzekne pat nav pierobeža.”
Briti ciemojas Rēzeknē un mobilais operators pabrīdina, ka viņi atrodas Krievijā. Kā tas var būt? Rēzekne pat nav pierobeža.@vasesinfo vai varat izskaidrot šādu gadījumu? pic.twitter.com/j29hsnHuEJ
— Artūrs Butāns (@ArtursButans) November 3, 2024
Arī citi “X” lietotāji dalījušies ar savu pieredzi, kā reizēm, esot vienā valstī, īsziņa telefonā vēsta ko pavisam citu.
Šis bija man, nolaižoties Rīgas lidostā 14/09. pic.twitter.com/Ls7A2dOvLK
— Hey Gertrude 🇱🇻🇺🇦🇬🇧 (@IAshworth2) November 3, 2024
Ko var gribēt, es vidzemes centrālajā reģionā dzirdu 99.0 FM igauņu radio savā behā, + ar SDR uztvērēju, ap 70 MHz un 65 MHz gandrīz visu laiku varu labi uztvert BY FM raidstacijas! Pierobežā pat specifisku SDR uztvēreju nevajag, tik vecāka tipa FM uztvērēju ar veco psrs skalu…
— 📡⑅*ॱ˖•. ·͙*̩̩͙˚̩̥̩Ś͎̣Ị̰͗G̰̹̊̔̈Ṅ͔ͅA̰̼̽̏̔L̟͙̥̩̍ (@Mathway_Gordon) November 3, 2024
Gadus atpakaļ, bija gadijies ka Vecāķu pludmalē pat atnāk sms ar Welcome to Estonia
— Jautā Līga Spure no Vaiņodes (@neegeris) November 4, 2024
Sazinājāmies ar VAS “Elektroniskie sakari”, kas nodrošina valsts ierobežoto resursu – radiofrekvenču spektra un numerācijas pārvaldību. Vaicājām, kā šāda situācija varēja atgadīties, un saņēmām izsmeļošu skaidrojumu, ko publicējam turpinājumā.
Radiosignāli izplatās un nebeidzas pie savas valsts robežām. Lai nodrošinātu frekvenču izmantošanu pierobežā, tiek slēgtas starpvalstu frekvenču koordinācijas vienošanās. Šīs vienošanās ar kaimiņvalstīm ir veidotas ar mērķi precīzi saskaņot frekvenču lietošanas nosacījumus un koordinācijas principus, lai radiosakaru darbība notiktu bez savstarpējiem traucējumiem starp valstu lietotājiem. Šādu vienošanos ietvaros tiek noteikts pieļaujamais izstarojuma līmenis kaimiņvalstu teritorijā, kā arī citi tehniskie nosacījumi, lai mazinātu traucējumu iespējamību.
Pastāv iespēja, ka pierobežas reizēm var novērot telefona pārslēgšanos uz citu operatoru. Tomēr, ņemot vērā, ka Rēzekne atrodas apmēram 50 km attālumā no robežas, šāda situācija ir praktiski neiespējama, turklāt ja kaimiņvalstu operatoru radiostaciju izstarojumu līmenis krietni pārsniegtu pieļaujamo līmeni, Latvijas operatori to izjustu diezgan spēcīgi kā radiosakaru traucējumus. Šādus pieteikumus par traucējumiem Rēzeknē neesam saņēmuši.
Vēlamies vērst uzmanību arī uz to, ka šobrīd aktuāla ir numerācijas krāpniecība, un mobilo sakaru lietotājiem vienmēr ir ieteicams kritiski izvērtēt saņemtās īsziņas. Ja rodas aizdomas par saņemtās informācijas autentiskumu, mēs aicinām vērsties pie mobilā operatora, kura vārdā ziņa it kā ir nosūtīta, un noskaidrot tās izcelsmi. Bieži vien pazīmes, piemēram, neparasts formāts, nepilnīga gramatika vai savādi uzrunas veidi, var liecināt par iespējamu krāpniecību.
Visos gadījumos ir svarīgi rūpīgi un kritiski izvērtēt situāciju, pārbaudīt informācijas avotus un neļauties provokācijām.”