Publicitātes foto

Turaidā notiks folkloras svētki “Mēs lībieši. Mēs latvieši” 1

Apvienoto Nāciju Organizācija 2019. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko pirmiedzīvotāju valodu gadu, lai veicinātu sabiedrībā izpratni par šo valodu lomu un ieguldījumu, ko tās sniedz pasaules kultūras daudzveidības bagātināšanā. Latvijā Valsts valodas likums nosaka, ka par pirmiedzīvotāju valodu tiek uzskatīta lībiešu valoda, tādējādi nepieciešama tās saglabāšana, aizsardzība un attīstība. Turaidas muzejrezervāts, godinot Vidzemes un Kurzemes lībiešus, popularizējot lībiešu valodu un vairojot arī lepnumu par latviešu valodu, 7. jūlijā rīko svētkus “Mēs lībieši. Mēs latvieši”. Svētku mērķis ir vēstīt par lībiešu kultūras mantojumu un saitēm ar baltu mantojumu, akcentējot Gaujas lībiešu kultūrvērtības, kā arī folkloras un valodas radošās izpausmes mūsdienās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Svētki sāksies plkst. 15.00, atklājot izstādi “Līvzeme. Randali/ jūrmalnieki” muzejrezervāta izstāžu zālē. Izstādē tiks eksponēti Līvu krasta iedzīvotāju portreti, kuru tapšanā apvienotas dažādas mākslinieciskās pieredzes, paaudzes un izpausmes, par galveno izvirzot patiesu iedziļināšanos vietējo ļaužu tradicionālajā sadzīvē, apkārtējā vidē. Izstādi organizē Līvu krasta biedrība “Randalist” kopā ar gleznotājām Ievu Liepiņu un Agniju Ģērmani, un mākslas darbi tapuši vairāku gadu garumā plenērā “Līvzeme”. Izstādi papildinās dokumentālā filma “Randali” (režisore Anete Lesīte), kuras pamatā ir sarunas ar portretētajiem cilvēkiem, tādējādi piešķirot papildu dimensiju un klātesamības sajūtu izstādes vēstījumam. Visu svētku laiku tiks piedāvātas īpašas bezmaksas ekskursijas ekspozīcijā “Gaujas lībieši Latvijas kultūrvēsturē”.

Plkst. 15.30 svētki turpināsies brīvdabas koncertā “Mēs lībieši. Mēs latvieši”, kur skanēs gan lībiešu, gan latviešu valoda, mijoties lībiešu, latgaļu un latviešu tautasdziesmām un melodijām un dzejai, ko skandēs LU Lībiešu institūta vadītājs, dzejnieks Valts Ernštreits. Svētku dalībnieki un apmeklētāji būs aicināti piedalīties lībiešu valodas improvizētā mācību stundā kopā ar lībiešu kultūras darbinieci, skolotāju Zoju Sīli un lībiešu dziesmu ansambli “Līvlist”, savus stāstus par Vidzemes lībiešiem stāstīs Vidrižu folkloras kopa “Delve”, līvu dziesmas dziedās Salacgrīvas “Cielava” un Rīgas “Skandinieki”, latgaļu valodas stīgas ievīs Rīgas “Grodi” un Līvānu “Ceiruleits”, Kurzemes valodas skanējumu rādīs Jūrkalnes “Maģie suiti” un latviešu dziesmas daudzinās Katlakalna folkloras kopa “Rāmupe”. Svētku laikā paralēli notiks radošās darbnīcas bērniem: Gaujas lībiešu putniņu un Kurzemes lībiešu zivtiņu gatavošana, etnogrāfisko zīmju veidošana un sarunas uz lībiešu mācību soliņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plkst. 18.00 svētki noslēgsies ar muzikālu gājienu uz Dainu kalnu, kur enerģētiski spēcīgajā Liepu aplī tiks stādīta jauna liepiņa un spēka rituālā pagātni, tagadni un nākotni caur zemes un gaisa stihijām savienos folkloras kopa “Delve”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.