Foto: Shutterstock

“Tur, kur agrāk bija baravikas, vairs nav nevienas baravikas” mikoloģe atklāj, ka Latvijas mežos ienākusi invazīva beka, kas izspiež vietējās sēņu sugas 40

Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” Dabas muzeja mikoloģes Inita Dāniele un Diāna Meiere pastāstīja gan par šī gada sēņu ražu, gan arī par ne tik priecīgiem jaunumiem – izrādās, Latvijā ienākusi invazīva sēne, kas “izspiedusi” daudzviet no mežiem garšīgās baravikas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Mikoloģes stāsta, ka laika apstākļi sēņu augšanai ir galvenais un noteicošais faktors. “Ja mēs sēnes neredzam, tas nenozīmē, ka to nav, tās vienkārši vēl nav gatavas parādīties,” – stāsta speciāliste. Bet, lai sēnes parādītos virs zemes, tām ir vajadzīgs mērens siltums, mērens mitrums, bet nekas nevar būt par daudz. Tāpēc arī šogad sēņu raža mazliet aizkavējusies, jo ilgu laiku bija liels karstums.

Šobrīd sēņu raža jau ir laba, tomēr ir arī kāda ne pārāk priecīga ziņa – izrādās, ka Latvijas mežos ir parādījusies kāda invazīva suga.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šobrīd pati populārākā ēdamā sēne, kas ir visu grozos un par ko visi jautā, tā ir dzīslkātu beka, kas ir tiešām invazīva suga un kas varētu izspiest vietējās sugas.

Mums ir ziņojums no sēņotājiem – tur, kur agrāk bija baravikas, vairs nav nevienas baravikas, ir tikai dzīslkātu bekas.

Jā, cilvēki sākuši tie ievērot, ka tiešām pazūd vietējās sugas.

Sēne ir ēdama, pat garšīga. Maz ir kāpurainās sēnes, lielākoties visas ir tīras,” – skaidro mikoloģe, vienlaikus uzsverot, ka šī tendence, saprotams, nav laba.

“Protams, ka tas nav labi. Ka mēs ielaižam svešiniekus, ar kuriem mēs netiekam galā. Teorētiski tā spora jau var atlidot no Ziemeļamerikas, bet tas ir tikai teorētiski. Bet ir visādi citādi ceļi – ar stādiem, tūrisms, preču apmaiņa, tur visur kur var būt sporas. Un tas attiecas uz jebkuru dzīvo organismu – nevar tā vest iekšā visu, ko iedomājamies, ne to vien var ievazāt!” – viņa norāda.

Latvijas Radio raidījums “Kā labāk dzīvot”:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.