Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 33
Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Tropiskie laikapstākļi vasarā par labu nav nākuši lielai daļai kultūru, to skaitā kartupeļiem. Kā liecina audzētāju teiktais, tupeņi šogad ir mazāki pēc izmēra, tos ietekmējusi arī Kolorādo vaboļu invāzija.
“Situācija ir ļoti dažāda. Dažam tā ir laba, citam ļoti slikta vai vidēji slikta. Šovasar lietus šķiroja laukus, mākoņu bija maz. Vasarā daudzviet bija vērojams lokāls lietus.
Sekas – kartupeļi tika vēlu iestādīti un bija jāskatās, kādā attīstības fāzē atradās lauki, kad uznāca sausums. Ja kartupeļiem bija agrāka attīstības stadija, tiem bija vieglāk pārdzīvot sausumu,” skaidro Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.
Sausums ienes korekcijas
Lai arī bioloģisko kartupeļu platības aug, šis gads ienesis lielas korekcijas. Dažos bioloģiskajos laukos pāri palikuši tikai stublāji, sēklas kartupeļi ir pavisam sīki, novērojusi A. Kraukle.
Preiļu novada bioloģiski sertificētas saimniecības “Mazie Gavari” saimnieks Jānis Gavars kartupeļu ražu vērtē kā apmierinošu. Tupeņus viņš šogad iedēstījis salīdzinoši smagā augsnē, līdz ar to mitruma trūkums augus maz ietekmējis. Vēl gan nevarot pateikt, kāda būs kopraža.
“Liekas, ka tīri labi padevušies – ir gan lieli, gan mazi. Atkarībā no šķirnēm tie gan ir visai nevienmērīgi attīstījušies,” spriež saimnieks. Tiesa, kartupeļu cenas ir pieaugušas par aptuveni 40–60%.
Ar kartupeļiem viņš ir apmierināts, bet ne ar dārzeņiem, kas šogad karstuma un sausuma dēļ stipri cieta, īpaši kāposti. Savukārt vēlu iesētās bietes un burkāni sākuši dīgt vien augustā pēc lietus.
Cenas uzlec
Tāpat vēl nav skaidrs, kāda būs kopraža, jo kartupeļu novākšana turpinās. Pat mazdārziņu saimnieki atzīst, ka kartupeļi būs jāiepērk, jo šogad izaudzis ievērojami mazāk. Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas ir katastrofa. Tas veicinājis cenu kāpumu.
Vairumtirgotāji kartupeļus jau iepērk par dubultcenu – 23 līdz 25 eirocentiem par kilogramu. Arī tirgū cenas ir pieaugušas līdz 80–90 c/kg un tas ir uz pusi vairāk nekā pērn. “Latvijas Avīze” novēroja, ka Nakts tirgū Rīgā lielie kartupeļi jau maksā 70 eirocentus/kg.
Līdz šim cenu diktēja starptautiskie spēlētāji un tas, ka vairumpircēji kartupeļus varēja iepirkt Polijā un Lietuvā. Audzētāji zina teikt, ka šogad kaimiņvalstu precei esot slikta kvalitāte. Tas, ka viņi Latvijā nav ieplūdinājuši savus kartupeļus, liecina, ka ražas nav līdzšinējās – gan daudzuma, gan kvalitātes ziņā. Līdz ar to vietējie uzpircēji nosaka savas cenas, kas ir augstākas nekā pērn.
Otaņķu pagasta zemnieku saimniecības “Gudriķi” vadītājs Guntis Silenieks atzīst, ka pagaidām izaudzētā raža izskatās labi. “Pavasarī kartupeļus iestādījām mazliet vēlāk – ap 14. maiju, izdevās noturēt zaļus lakstus un tie ir labi izauguši. Raža varētu būt tuvu pagājušā gada līmenim,” spriež saimnieks. Tiesa, vēl raža nav novākta un priecāties pāragri, to varēs darīt, kad būs pagrabā.
Arī Kolorādo vaboles laukiem nodarījušas postu. Pašlaik kartupeļu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties.
“Sausums darījis savu visā Eiropā. Pagājušā gada lielās ražas ietekmē šogad Latvijā kartupeļu platības samazinājušās par 13%. Tagad sekas atstāj arī vasaras sausums. Cenu krituma nebūs. Jau tagad redzams, ka uzpircēji ļoti aktīvi strādā un pat gatavi veikt priekšapmaksu, lai tikai varētu iepirkt izaudzēto,” stāsta Silenieks.
Pārstrādātāji pielāgojas
Vadoties no situācijas tirgū, arī pārstrādes uzņēmumi ir spiesti mainīt kartupeļu iepirkšanas nosacījumus. Piemēram, tiek iepirkti mazāka izmēra kartupeļi. Šonedēļ uzsākta cietes kartupeļu pieņemšana lielākajā cietes ražošanas uzņēmumā “Aloja Starkelsen” un pirmās kravas rāda, ka raža ir ievērojami mazāka.
“Lielākais stādīšanas laiks aprīlī un maijā bija ļoti lietains un vēss, kad aizmetās neliels kartupeļu skaits. Pēc tam uznāca sausums un tie mira nost. Patlaban uz lauka ir juceklis – izauguši gan maza izmēra, gan ļoti lieli kartupeļi. Raža ir ļoti nevienmērīga,” vērtē Ināra Pakalna.
Tagad novākta aptuveni puse ražas, vidējais ievākums sēklas kartupeļiem – ap 18 līdz 20 t no hektāra. Tik zemas čipsu kartupeļu ražas saimniece savā pieredzē neatceras. Lai arī cenas ir augstākas, Ināra Pakalna spriež, ka beidzot kartupeļi maksā atbilstoši ražošanas izmaksām.