Ksaros – kā uz svešas planētas 2
Ksar nozīmē nocietināts ciemats. Berberi bija klejotāju tauta, audzēja mājlopus un dzīvoja teltīs. Viņiem bija nepieciešamas drošas vietas, kur klejojumu laikā glabāt ūdeni, pārtiku un citu nepieciešamo un kur patverties uzbrukuma gadījumā.
Aiz bieza mūra atrodas pagalms un daudz savienotu mājiņu ar pusapaļas formas jumtiem un mazām telpām, kurās var nonākt, uzkāpjot pa māla kāpnēm. Viss kopā atgādina medus šūnas. Tās bija gan dzīvojamās telpas, gan kambari pārtikas un mantu glabāšanai. Jumti, kas veidoti it kā no cilindru pusītēm, glābj no saules stariem – kamēr saule apspīd vienu pusītes pusi, otra ir ēnā. Tas ir noderīgi vasarā, kad temperatūra sasniedz 50 °C.
Gan Ksar Hedada, gan Ksar El Ferch (El Ferč) rada priekšstatu par seno berberu dzīvi, mēs pārliecinājāmies, ka jebkuros apstākļos cilvēki nepadodas un prot izveidot sev samērā drošu vidi. Arī mūsdienās dzīve tuksnesī nav viegla. Ir skaidri redzams, kādēļ šo apvidu izvēlējās filmas Zvaigžņu kari veidotāji, jo ainavas ir sirreālas, daba ir skarba un nepiedodoša un neko daudz neliecina par mūsdienu cilvēkiem ierastiem dzīvei draudzīgiem apstākļiem.
Tuvāk jūrai tuksnesis maina krāsu uz sarkanu un parādās olīvkoku birzis.
Pirātu un brīvības sala Džerba
Nonākuši jūras krastā, turpinām braukt tālāk, jūrai šalcot ceļa abās pusēs. Tas esot sens romiešu ceļš. Septiņus kilometrus gara šoseja savieno Džerbas salu ar Āfrikas kontinentu. Ir arī otra iespēja, kā kājām vai ar auto tikt uz lielo zemi – salas dienvidrietumu galu un kontinentālo Tunisiju savieno prāmja līnija.
Kaut Džerbas sala ir lielākā Tunisijā, tā nav pārāk plaša – apmēram 30 × 30 km.
Homēra Odiseja ceļojumos tā aprakstīta kā lotosa ēdāju zeme. Tur mītošie cilvēki, lietodami uzturā lotosa saldos augļus, kļuva apātiski un miegaini. Arī Odiseja jūrnieki vairs negribēja braukt uz mājām, viņi bija jāglābj no lotosa varas, lai atgūtu spēkus, gribu un dzīvīgumu.
Kā dzīvesvieta sala dod īpašas iespējas un rada īpašus apstākļus. Dzīvojot uz salas, cilvēki var sevi labāk aizstāvēt, tāpēc daudzi bēgļi raduši šeit patvērumu. Salā mīt dažādu islāma atzarojumu piekritēji, kuri respektē cits citu, viena katoļu baznīca, viena sinagoga un viena pareizticīgo baznīca, kas šobrīd vairs nedarbojas, jo šeit dzīvojošie grieķi to vairs neuztur.
Galvaspilsēta Houmat es Suk – kaimiņtirgus un pirātu midzenis
Šķērsojam visu salu (22 km), lai nokļūtu Džerbas galvaspilsētā, kas atrodas salas ziemeļkrastā un saucās Houmat es Suk (sūks ir tirgus, pilnu nosaukumu var pārtulkot kā kaimiņtirgus). Tā kādreiz bija Romas impērijas pilsēta Gerba, kas devusi vārdu visai salai.
Kopš 1432. gada pilsētā ir cietoksnis Borj el Kebir. Tas liecina par daudzām kaujām un šobrīd darbojas kā muzejs. Tajā savulaik bijis pirātu midzenis. Reģionā atceras Dragutu
vai brāļus Barbarosas. Stāsta, ka viņu apslēptie dārgumi līdz šai dienai atrodas piejūras klintīs.
Pilsētā ir arī liels tirgus, kurā var iegādāties apģērbus, šalles, kurpes, sandales un somas no kamieļādas, slaveno keramiku, nugu, sapresēto riekstu saldumus, garšvielas (harisu, safrānu, lauru lapas un citas).
Tirgus ētika
Ja nolēmāt kaut ko nopirkt, tad noteikti vajadzētu kaulēties, tā ir pirkšanas un pārdošanas procesa neatņemama sastāvdaļa. Nokaulēt var no 30% līdz 50% atkarībā no preces, tirgotāja un tā, kā jūs viņam būsiet iepaticies, kā cilvēks. Ja tirgonis devis atlaidi, tad pieklājība un tradīcijas prasa, lai preci nopirktu. Ja tomēr neesat gatavi maksāt tirgoņa piedāvāto cenu, labi būtu nopirkt ko citu, kādu lētāku, mazāku suvenīru. Ja pēc kaulēšanās neko nepirksiet un aiziesiet, tas ir kā vēstījums: nekā laba tev te nav, – apkaunojums gan viņam, gan amata brāļiem blakus bodēs.
Ja nevēlaties neko pirkt, tad labāk aizmirst mūsu pieņemtās pieklājības normas un neatbildēt uz Hallo, Bonjour un Добрый день, tā būs ziņa, ka neesat pircējs, jo tikt vaļā no uzmācīga tirgoņa būs grūti. Mums mācīja – ja ķer aiz rokām, labāk uzreiz tās izraut, uz agresiju ir jāatbild nepārprotami, jo, ja roka būs satverta (ne jau katrs tā dara, bet var gadīties neadekvāti tirgotāji), tikt vaļā būs grūtāk.