Foto – Lilita Garkāja

Padzerties tēju un patērzēt tuksnesī 2

Reizē ar mums uz nometni atbrauca arī internacionālā vecīšu grupa (75–80 gadus veci) no Šveices, Vācijas, Spānijas un ASV. Viņiem patīkot sēdēt ārā (parasti ziemā esot silts un saulains: 15–20 °C), tērzēt pie tējas tases un gatavot ēdienu zem klajas debess. Uz mūsu teikto, ka ar laika apstākļiem šoreiz nav paveicies, atbildēja, ka viņu nodoms ir ļauties plūsmai, nevis bēdāties, un ka īstenībā ar laika apstākļiem pat ļoti veicas, jo Ēģiptē tuksnesī nupat uzsnigusi bieza sniega kārta. Padomāju – kad būšu 75 gadus veca, es arī gribētu ar domubiedriem braukt dzert tēju tuksnesī un priecāties par visu, kas dzīvē notiek.

Reklāma
Reklāma
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Gulējām teltīs zem trim segām, lietus rīboņas aijāti.

Skaists, saulains rīts. Pie telts aug granātābolu koki ar putnu izknābātiem augļiem, kas karājas bezlapu zaros kā Ziemassvētku bumbiņas. Esam pie oāzes malas, robeža starp tuksnesi un oāzi ir izteikta – to apzīmē palmas un citi koki, ir birzs un tad pēkšņi sākas koši dzeltens smilšains tuksnesis. Šeit tas atgādina pludmali, ar kāpām bez jebkādām augu pazīmēm. Tādu tuksnesi sauc par ergu – smilšu jūru. Berberi aicina pastaigā jāšus uz dromedāra (vienkupra kamieļa) muguras.

CITI ŠOBRĪD LASA

Debesis ir zilas, iepriekšējās dienās ilgstoši lijis, tāpēc, neskatoties uz stipru vēju, smiltis nemutuļo. Fotogrāfi stāsta, ka parasti pēc filmēšanas tuksnesī fototehnika ir jātīra un jāremontē, jo visur iekļūst smilšu graudiņi.

Atgriežoties no tuksneša un redzot robežu, kur beidzas smilšu jūra un sākas zaļā sala ar palmām, var saprast, kā jutušies karavānu pavadoņi, sasniedzot oāzi, kas nozīmēja ēnu, ūdeni,drošību.

Atkal kuģojam pa ergu – smilšaino tuksnesi Vidusjūras krasta virzienā. Jau šodien sasniegsim Džerbas salu, pa ceļam iebrauksim ksaros – nocietinātos berberu ciematos.

Tuksnesis nomainās no smilšu jūras uz akmens tuksnesi, krāsa jau ir okera dzeltena, zeme klāta ar oļiem un vienmērīgi izkaisītiem tuksneša augu pušķīšiem, tālumā parādās okera sarkanas smilšu klintis.

Tuksnesis vairākkārt ticis izmantots mākslas filmās, piemēram, Ghilane ksarā filmēja filmu Angļu pacients. Viss Tunisijas dienvidu daļas reģions iemūžināts filmā Zvaigžņu kari: gan elektroniskās mūzikas festivāla norises vieta Onk Jemel pie Alžīrijas robežas, gan sāls ezers Džerīds, gan Seldžas kanjons, gan ksari – nocietinātie ciemati.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.