Romiešu pēdas Āfrikas kontinentā 2
Kā jau rakstīju, Tunisijā ir daudz Romas impērijas vēsturisko liecību. Džerbas salai deva vārdu tās galvaspilsētas senais romiešu nosaukums Derba vai Dirba, kontinentu ar salu savieno sens romiešu ceļš (7 km garumā), turklāt tā ir divu Romas imperatoru piedzimšanas vieta.
Ar prāmi atstājam Džerbu un dodamies uz ziemeļiem gar jūras krastu uz El Džem (El Jem), kur redzams vēl viens romiešu varenības apliecinājums – liels amfiteātris (tajā tikusi uzņemta filma Gladiators).
Tas ir trešais lielākais romiešu amfiteātris pasaulē pēc Romas Kolizeja un Neapoles amfiteātra, no kura mūsdienās gandrīz nekas nav saglabājies, savukārt lielākā El Džem amfiteātra daļa slejas arī mūsdienās. Uzbūvēts trešajā gadsimtā, tas varēja uzņemt 35 000 skatītāju un līdz pat mūsdienām apliecina Romas impērijas diženumu un varenumu.
Sūsa – UNESCO pasaules mantojums
Nākamā un mūsu klejojumos pa Sahāru pēdējā pilsēta ir Sūsa, tā kādreiz bijusi otrā romiešu pilsēta Ziemeļāfrikā pēc Kartāgas.
Tagad tā ir kūrortpilsēta ar medīnu, kas ierakstīta UNESCO pasaules mantojumā. Augstu sienu apjozta, tā slēpj dažādus arhitektūras brīnumus un krāsainā austrumu tirgus šauro ieliņu labirintu. To visu nācās atstāt nākamajai reizei, jo pacelt galvu, lai apskatītu pasaules mantojumu, nebija iespējams. Acīmredzot, lai mums nerastos iespaids par lietu kā retu parādību tuksnesī, gāza tā, ka ūdens straumes sasniedza potītes un visas drēbes no jakas līdz pat biksītēm samirka piecu minūšu laikā.
Jo vairāk ceļo, jo vairāk uzzini par svešām zemēm, jo vairāk nepamet apziņa, ka daudz jo daudz jāatstāj citai reizei. Nākamreiz Tunisijā es noteikti tikšu klāt ne tikai UNESCO pasaules mantojumiem, Romas impērijas diženuma liecībām, karavānu ceļu noslēpumiem, mirāžām un fatamorgānai, bet arī saulei, siltai jūrai un pludmalei.