Tumsā jābūt redzamiem. Palīdz veste, atstarojošas jostas, aproces 0
Septembrī stājās spēkā izmaiņas Ceļu satiksmes noteikumos, kas paredz, ka turpmāk diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām un arī pilsētu ielās, kurās nav ietvju un pietiekama apgaismojuma, gājējiem un velosipēdistiem jābūt ģērbtiem vestē vai citā apģērbā ar gaismu atstarojošiem elementiem. Gājējiem un velosipēdistiem jākļūst redzamiem tumsā!
Sargi sevi un citus!
Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Ieva Bērziņa skaidro, ka vestē nav jāstaigā visu dienu, bet tā jāuzvelk, kad tumsā pārvietojas pa lauku ceļa malu vai izkāpj no autobusa un no pieturas līdz mājām mēro 300 metru vai vairāk. – Šādos gadījumos, uzvelkot vesti ar gaismu atstarojošām joslām, cilvēks ievērojami mazāk riskē ar savu dzīvību un arī neapdraud citus satiksmes dalībniekus. Jo ikviens autovadītājs, tumsā uzbraucot neredzamam gājējam vai velosipēdistam, gūst psiholoģisku traumu uz mūžu, – brīdina Ieva Bērziņa un piebilst, ka salocīta veste somā neaizņem daudz vietas, bet, uzvilkta mugurā, tā sniedz drošības izjūtu.
Vienkārša modeļa veste maksā kādus trīs četrus eiro, bet atstarojoša aproce – aptuveni eiro. Gājējs vai velosipēdists, kuram ap roku vai kāju ir aplikta viena vai vairākas šādas aproces, ir pamanāms no 100–120 metru attāluma, ja uzvilkta veste – vēl no lielāka attāluma. Autovadītājs, kas brauc ar ātrumu 90 km/ha, ieraugot gājēju ar atstarojošu aproci vai vesti, spēs savlaicīgi reaģēt un nobremzēt automašīnu, ja tas būs nepieciešams.
Lai nevajadzētu lauzīt galvu, vai veste un atstarotāji ir paņemti līdzi, var iegādāties virsdrēbes (vējjaku, bikses, kombinezonu) ar gaismu atstarojošām joslām. – Šādas joslas ir arī darba un sporta apģērbos, bet tos valkā tikai neliela daļa Latvijas iedzīvotāju, – zina teikt CSDD pārstāve.
Tagad par neefektīviem ir atzīti nelielie atstarotāji, ko sievietes mēdz piekarināt pie rokassomiņas vai skolēni – pie mugursomas. Tā kā tiem ir mazs gaismu atstarojošais laukums, turklāt, vējā plandoties, tie nereti pagriežas tā, ka automašīnu lukturu gaisma tajos nevar iespīdēt, no neliela izmēra atstarotājiem labāk atteikties vai arī ar tiem jāapkarinās teju vai visā augumā gluži kā Ziemassvētku eglītei.
Velosipēdista ekipējums
Diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos pārvietojoties ar divriteni, velosipēdistam jābūt tērptam vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem vai arī viņa divritenim jābūt aprīkotam ar oranžiem atstarotājiem riteņu abās pusēs un lukturiem priekšpusē un aizmugurē. – Lukturi pilda divas funkcijas: riteņbraucēju padara redzamu citiem satiksmes dalībniekiem, bet pašam pedāļu minējam padara redzamu ceļu, – uzsver Ieva Bērziņa. – Kampaņas atklāšanā piedalījās puisis, kuram visos apģērba gabalos bija iestrādāts atstarojošs materiāls. Tumsā spīdošas joslas bija gan bikšu sānos, gan jakā, gan ķiverē, pat cimdos. Riteņbraucējs bija kārtīgi sagatavojies, lai rudenī ar velosipēdu piedalītos ceļu satiksmē.