10. Mākslīgie saldinātāji 17
Vairums cilvēku, kas izvēlas mākslīgos saldinātājus, vēlas zaudēt vai saglabāt svaru vai ir diabētiķi, kuriem jāizvairās no cukura uzturā. Problēma ir tā, ka daudzi pētījumi rāda – cilvēki, kas izmanto mākslīgos saldinātājus regulāri, piemēram, pievienojot dzērieniem, kafijai u.tml., – patiesībā svaru uzaudzē. Mākslīgie saldinātāji arī diabēta slimniekiem palīdz ļoti maz vai nemaz.
Izmantojot mākslīgos saldinātājus, ir daudz grūtāk kontrolēt cukura līmeni asinīs, un tas pasliktina tādas diabēta izpausmes kā katarakta un gastroparēze (stāvoklis, kad aizkavējas barības evakuācija no kuņģa, radot kuņģa satura aizturi. Dažkart aspartāms ir izraisījis krampjus.
Mākslīgie saldinātāji traucē ķermeņa spējai kontrolēt diennakts kaloriju patēriņu un var radīt lielāku vēlmi pēc saldumiem.
Ir arvien vairāk pierādījumu, ka ķīmiskās vielas, kas ir saldinātājos, īpaši aspartamā, sadalās organismā, veidojot toksīnus, ko sauc par diketopiperazīna skābi (DKP). Kad kuņģis to apstrādā, rodas ķīmiskas vielas, kas var būt iemesls vēzim, īpaši smadzeņu audzējiem.