“Protestējot cilvēki sāka publiski vicināt augļus!” Kāpēc arbūzi kļuvuši par protesta simboliem pret Izraēlas un Hamas karu? 57

Pēdējo trīs mēnešu laikā uz reklāmu plakātiem un T-krekliem, baloniem un sociālo mediju ziņās visā pasaulē protestos pret Izraēlas un Hamas karu ir parādījies viens attēls – arbūzs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“AP” vēsta, ka sagriezta arbūza krāsas: sarkans augļa mīkstums, zaļi balta miza, melnas sēklas – tās ir krāsas, kas ir arī uz Palestīnas karoga.

No Ņujorkas un Telavivas līdz Dubaijai un Belgradai šis auglis ir kļuvis par solidaritātes simbolu, pulcējot aktīvistus, kuri nerunā vienā valodā vai nepieder vienai kultūrai, bet kuriem ir kopīgs mērķis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Internets tagad ir pilns ar attēlu zīmēm: pikseļu attēliem, emocijzīmēm un citiem tipogrāfiskiem kodiem, kas liecina par politiskā domstarpībām.

Vēsturiskais konteksts

Pēc 1967. gada Tuvo Austrumu kara Izraēlas valdība vērsās pret palestīniešu karoga eksponēšanu Gazā un Rietumkrastā. 1980. gadā Ramallahā militāristi slēdza trīs mākslinieku vadītu galeriju, jo viņi demonstrēja politisko mākslu un darbus Palestīnas karoga krāsās — sarkanā, zaļā, melnā un baltā.

Vēlāk trijotnei bija saruna ar Izraēlas virsnieku. Pēc mākslinieka un izstādes organizatora Slimana Mansura teiktā, Izraēlas virsnieks viņam teica: “Ir aizliegts rīkot izstādi bez militārpersonu atļaujas un otrkārt ir aizliegts gleznot Palestīnas karoga krāsās.” Virsnieks minēja arbūzu kā vienu no mākslas piemēriem, kas pārkāptu noteikumus, Mansurs pagājušajā nedēļā sacīja ziņu aģentūrai “The Associated Press”.

Protestējot, cilvēki sāka publiski vicināt augļus.

“Ir stāsti par jauniem vīriešiem, kuri izaicinoši staigāja pa ielām ar augļu šķēlēm, riskējot ar Izraēlas karavīru arestu,” rakstīja Jeruzalemē dzimušais autors Mahdi Sabbagh . “Kad es redzu arbūzu, es domāju par mūsu tautas nesalaužamo garu.”

Vēl viens iemesls, kāpēc arbūzs ir zīmīgs, tam ir sēklas. Ir teiciens, ko bieži piedēvē grieķu dzejniekam Dinosam Kristianopulam un kurš ir populārs aktīvistu vidū: “Mūs gribēja apglabāt; viņi nezināja, ka mēs esam sēklas.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.