Attēls no Marsa
Attēls no Marsa
Ekrānuzņēmums no “X”@MarsCuriosity

Pēc divu gadu rāpšanās kalnā Marsa zonde pasaulei nosūta negaidītu fotoattēlu. Kas tur redzams?! 26

Marsa pētnieks Curiosity sasniedzis jaunu reģionu pēc ilga un akmeņaina kāpuma. Tas prasīja vairākus gadus un daudz plānošanas no Zemes.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Kopš 2014. gada automašīnas izmēra Marsa roveris ir mēģinājis uzbraukt vienā no Sarkanās planētas kalniem. Nesen tas beidzot sasniedza grēdas virsotni un nosūtīja uz Zemi iespaidīgu savas jaunās apkārtnes fotoattēlu.

Rover Curiosity nenogurstoši ceļo pa Marsu jau kopš 2012. gada augusta. Tas jau ir savācis neskaitāmus datus un veicis daudzu kilometru attālumu. Tagad viņš ir sasniedzis jaunu reģionu Šarpa kalnā. Tas ir Gale krātera līdzenuma centrālais kalns, kura augstums pārsniedz piecus kilometrus.

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV kosmosa aģentūra NASA to izvēlējās par Curiosity nosēšanās vietu, jo zinātnieki tur bija identificējuši daudzsološus nogulumus un iežu slāņus, kurus viņi vēlējās izpētīt.

Tāpēc katru jaunu reģionu, ko Curiosity sasniedz, uz Zemes vēro ar lielu interesi. Tā tas bija arī tagad, kad roveris ieradās “Gediz Vallis Ridge”.

Kalnu grēda ir ar apmēram trīs miljardu gadu vecu rašanās stāstu, kad uz Marsa vēl bija ezeri un upes – un varbūt pat dzīvība.

Kas paveras no kalna kores? Pa visu grēdu redzami izmētāti laukakmeņi. Tas izskatās iespaidīgi, tā liecina pašreizējā fotogrāfija no Curiosity. Jāatzīmē, ka tieši akmeņi ļoti apgrūtināja ceļu augšup. NASA precīzu ceļojuma maršrutu plānojusi aptuveni gadus.

Pati kosmosa aģentūra paziņoja: “Pēdējo dažu mēnešu laikā Curiosity ir pabeidzis visspēcīgāko kāpumu, kāds jebkad ir bijis”.

Kāpiens būtu salīdzināms kā uzskriet smilšu kāpā pludmalē, kamēr irdenās smiltis nepārtraukti velk tevi atpakaļ, pie nosacījuma, ka kāpu krustu šķērsu klāj arī akmeņi.

Daudzi kosmosa fani tiešsaistē bija sajūsmā par Curiosity un priecājās par sasniegto starpposma mērķi. Kāds raksta: “Paldies par jūsu darbu!” Un: “Tas ir patiešām mežonīgs. Es ēdu, skatoties uz fotoattēlu, kuru jūs uzņēmāt ar šo tālo planētu.” Vai arī: “Ak, dārgais, tavas sliktās riepas. Parūpējies par sevi tur.”

Daudzus ļoti iespaido Curiosity veikums. Papildus akmeņu jūrai, kurā atrodas roveris, tālumā ir redzama milzīga kalnu grēda – Geila krātera mala. Kāds raksta: “Ir patiešām aizraujoši redzēt, cik līdzīgi ir daži reģioni uz Zemes un Marsa.” Un: “Oho, kāda panorāma.” “Tik daudz tukšas vietas. Tik daudz iespēju!”

Curiosity 5. augustā svinēja savu vienpadsmito “Landiversary” — vienpadsmito gadadienu kopš tās nolaišanās uz Marsa.

Kopš tā laika roveris ir pētījis Sarkano planētu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.