“Mēs vēlamies būt NATO, tomēr mums ir jābūt pietiekami spēcīgiem, lai spētu sevi aizstāvēt ar vai bez tā,” Vēbers par iespējamo Trampa ievēlēšanu 107
Saskaroties ar Donalda Trampa iespējamo atgriešanos Baltajā namā, Eiropas Savienības (ES) lielākā politiskā grupējuma vadītājs aicina eiropiešus gatavoties karam bez ASV atbalsta un izveidot savu kodollietussargu, raksta izdevums “Politico”.
Manfrēds Vēbers, centriski labējās Eiropas Tautas partijas (EPP) līderis, kurš pašlaik tiek uzskatīts par pirmo vietu Eiropas Parlamenta vēlēšanās jūnijā, raksturoja Donaldu Trampu un Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu kā “divus, kas nosaka ietvaru” 2024. gadam.
Šķietami nenovēršamā Donalda Trampa uzvara par republikāņu kandidātu prezidenta amatā pēc uzvarām Aiovas un Ņūhempšīras štatā ir satriekusi Eiropu.
Eiropā viņu atceras kā NATO skeptiķi. Viņš ir apsūdzējis Eiropas valstis par nepietiekamu finansiālu ieguldījumu NATO , kā arī solījis neaizstāvēt Eiropu, ja tai uzbruks.
“Mēs vēlamies būt NATO, tomēr mums ir jābūt pietiekami spēcīgiem, lai spētu sevi aizstāvēt ar vai bez tā. Vai arī Trampa laikā,” skaidro Vēbers.
Vēbera teiktais noved pie jautājuma par Eiropas kodolaizsardzību. NATO pašlaik lielā mērā paļaujas uz ASV kodollādiņiem, kas izvietoti sešās militārajās gaisa bāzēs Beļģijā, Vācijā, Itālijā, Nīderlandē un Turcijā.
Politiķis uzskata, ka Eiropai ir jāievēro atturēšanas politika, kas mūs pasargā.
Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir ievērojami pastiprinājis savu kodolretoriku un regulāri izteicis aizklātus atomdraudus Rietumiem.
Vienīgā ES valsts, kas spētu uzņemties lielāku lomu šajā jautājumā ir Francija, tās īpašumā ir aptuveni 300 kodolgalviņu.
Prezidents Emanuels Makrons ir izteicis ideju par Francijas vadītu Eiropas kodolieroču atturēšanas plānu 2020.gadā. Vācija šo piedāvājumu noraidīja. 2022. gadā Francija atkal pacēla šo jautājumu.
Vēbers skaidro, ka vēlētos redzēt Eiropas kodolaizsardzības plānus kā ilgtermiņa mērķi, “Bet, kamēr tas nav reāli, mums vajadzētu pieņemt Makrona piedāvājumu un tagad padomāt par to, kā Francijas kodolbruņojums varbūt jāiekļauj arī Eiropas struktūrās.”
Arī Lielbritānija ir kodolvalsts. Tās īpašumā ir aptuveni 260 kodolgalviņas. Tomēr Lielbritānija vairs nav ES dalībvalsts. Manfrēds Vēbers uzskata, ka vajadzētu sākt konstruktīvu dialogu ar britu draugiem.
“Arī viņiem ir grūtības nodrošināt savu drošību. Viņiem arī ir grūti saglabāt kapacitāti,” Vēbers skaidro, ka, iespējams šis ir īstais brīdis sākt strukturētu dialogu ar Lielbritāniju.
viņš bilst.
“Mums nevajadzētu slēpt draudu situācijas realitāti Putina priekšā, lai kaut kādā veidā radītu sajūtu, ka viss nebūs tik slikti.”