Foto: Ivars Bušmanis

Putnu gripa tuvojas; vistu īpašniekiem nav skaidrības par instrukcijām 0

Mājputniem putnu gripa šobrīd konstatēta Čehijā, Rumānijā, Ungārijā, Polijā, Slovākijā un Ukrainā, bet savvaļas putniem – Polijā un Vācijā. Latvijā augsti patogēnā putnu gripa nekad nav reģistrēta.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Taču, ņemot vērā saslimšanas gadījumus citās ES valstīs, PVD aicina mājputnu īpašniekus ievērot biodrošības pasākumus, lai pasargātu mājputnus no iespējamās saslimšanas. Tikmēr putnu audzētāji ir neizpratnē, ko drīkst un ko nedrīkst darīt.

Jau liek vistas turēt telpās

Pierīgas piemājas saimniecības putnu audzētāja Katerina Kasatkina, kuras saimniecībā ir ap 200 putnu, norāda, ka šobrīd nevar saprast, cik reāli ir putnu gripas draudi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ne Igaunijā, ne Lietuvā, ne Baltkrievijā putnu gripa nav konstatēta. Uz kāda pamata PVD putnus jau liek turēt slēgtās telpās? Zinu vismaz divus gadījumus, kad mutiski PVD saimniekiem iesaka putnus turēt slēgtās telpās.

Ja situācija ir tik nopietna, kāpēc līdz šim nav neviena oficiāla rīkojuma vai lēmuma, kas noteiktu kārtību, kas jāievēro saimniecībām?

” jautā K. Kasatkina.

Viņa, būdama juriste, izpētījusi normatīvos aktus un secinājusi, ka likumos un MK noteikumos nav definējuma, kas aizliedz putnus laist ārā. Kasatkinas saimniecībā lielākoties tiek turēti ūdensputni, kuri, tos ierobežojot slēgtās telpās, var kļūt agresīvi, kas tagad, putnu pārošanās laikā, var būt bīstami.

Par putnu turēšanas ap­stākļiem norūpējusies arī Urbānā dārza saimniece Līga Vasiļūna.

“Praktiski nav liegums turēt putnus ārā, un tajā pašā laikā, vēl no iepriekšējās reizes – nav precizētas prasības, kas jāno­drošina putnu turētājam attiecībā uz biodrošību – tieši par laišanu ārā vai turēšanu iekšā. Valstīs, kur jau konstatēta saslimšana, ir diezgan skaidri atrunātas prasības, ko drīkst un ko nedrīkst.

Mums jau iepriekšējā reizē bija ar to problēma, ka viss nebija atrunāts skaidri. Tā vietā, lai nodrošinātu pastaigas laukumu ar slēgtu jumtu un sāniem, bija rīkojums putnus turēt mītnēs

,” vēsta Vasiļūna.

Slēgta telpa var būt ar sietu un plēves jumtu

PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja Madara Volka skaidro, ka PVD, ņemot vērā putnu gripas epizootisko situāciju un to, ka slimība ir konstatēta vairākās Eiropas valstīs gan mājputniem, tostarp arī savvaļas putniem, un to, ka galvenie putnu gripas izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, uzskata, ka risks ienest putnu gripas vīrusu mājputnu novietnēs pastāv. Tādēļ, negaidot, kad tiks noteikta obligātā prasība turēt mājputnus iekštelpās, iesaka to darīt jau šobrīd.

Pēc Zemkopības ministrijas 2017. gada skaidrojuma, valdības noteikumos minētā termina “slēgta telpa” būtība: “Slēgta telpa var būt kūts vai cita veida un konstrukcijas vieglāka būve, kura ir ar vai bez pamatiem un kura no augšas un sāniem ir pietiekami labi pasargāta no savvaļas putnu (sevišķi ūdensputnu), kā arī citu dzīvnieku piekļūšanas mājputnu turēšanas, dzirdināšanas un barošanas vietai. Šī telpa var būt norobežota ar smalku sietu un noklāta ar drošu ūdensizturīgu jumtu. Tāpat slēgta telpa var būt arī tikai slēgta nojume.”

Reklāma
Reklāma

Atbildot uz “LA” jautājumu, vai un kad tiks izsludināti noteikumi putnu turēšanai iekštelpās, ZM pārstāve Dagnija Muceniece sacīja, ka tas varētu notikt jau vistuvākajā laikā, ņemot vērā pieaugošo risku, kas saistīts ar putnu gripas izplatīšanos Eiropā.

Pārbauda, vai veikalos nav “slima gaļa”

Tikmēr patērētāji vaicā, vai Latvijai nav jāsatraucas, ka iekšējā tirgū varētu būt putnu gaļa no putnu gripas skartajām teritorijām? PVD pārstāve Ilze Meistere skaidro: “Lai nepieļautu putnu gripas tālāku izplatīšanos un izvazāšanu no putnu gripas skartās novietnes, valsts, kurā konstatēts putnu gripas uzliesmojums, veic visus nepieciešamos slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, tostarp nosakot ierobežojumu zonas ap slimības uzliesmojuma vietu, ierobežojot dzīvo mājputnu un to izcelsmes produktu pārvadāšanu, tostarp uz citām dalībvalstīm.”

Lai pārliecinātos, ka Latvijas tirgū nav nonākusi putnu gaļa no putnu gripas skarto valstu reģioniem, kuros noteikti slimības apkarošanas pasākumi, PVD inspektori pastiprināti pārbauda Latvijā ievesto putnu gaļu, dodoties pārbaudēs uz mājputnu kautuvēm, gaļas sadales un gaļas pārstrādes uzņēmumiem, olu šķirošanas un olu produktu ražošanas uzņēmumiem, kā arī mazumtirdzniecības uzņēmumiem. I. Meistere piebilst, ka pasaulē nav reģistrēts neviens gadījums, kad ar augsti patogēno putnu gripu H5N8 būtu inficējies kāds cilvēks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.