Tukums pilsētas svētkiem gatavo mākslas akciju – kāzu tradīciju izstādi 0
Pilsētas svētku laiks Latvijas novados ierasti ir vasaras mēneši, īpaši jūlijs. Arī Tukums savus pilsētas svētkus svinēs 14.-16. jūlijā, bet gatavoties tiem sāk jau tagad un aicina iesaistīties arī visus pilsētniekus.
No seniem laikiem Tukums bijis populārs ar savu Precību tirgu, un arī pilsētas svētku tēma šogad ir “Precību spēles Tukumā”. Svētku laikā plānots atklāt īpašu – pilsētnieku veidotu – izstādi “Kāzas toreiz un tagad”. Tajā ar fotogrāfiju, kāzu tērpu un aksesuāru palīdzību iecerēts parādīt, kā mainījušās kāzu svinēšanas tradīcijas Tukuma pusē un Latvijā. Taču izstādei unikalitāti piešķirs fakts, ka tās veidošanā piedalījušies Tukuma iedzīvotāji un pilsētas apkārtnē dzīvojošie, kas droši vien arī sevi tomēr daļēji dēvē par tukumniekiem.
Lai šādu izstādi izveidotu, pilsētas svētku organizatori aicina iedzīvotājus apskatīt savus ģimenes albumus un skapī noslēptās kārbas ar kāzu tērpiem, līgavu pušķiem un citām mantām – iespējams, starp tām atrodas kāda neparasta relikvija, kuru gribētos parādīt citiem svētku apmeklētājiem.
“Būtu interesanti un saistoši ieraudzīt, kā mainījusies kāzu mode tērpos, viesu pulciņa kuplumā, kādi izskatījušies līgavu plīvuri – no ļoti gariem vecmāmiņu laikā līdz pavisam īsiem 20. gadsimta 70. un 80.gados. Varbūt kādam saglabājies arī kāzu vedēja tērps,” prāto izstādes kuratore Zane Neilande-Sieradzka. Svētku organizatori cer, ka izdosies vienkopus savākt un parādīt simt fotogrāfijas ar stāstiem par kāzām, cilvēkiem, kas satikušies un apprecējušies pēdējo simt gadu laikā.
Cerot uz iedzīvotāju atbalstu, svētku organizatori aicina līdz pat jūnijam katru otrdienu no pulksten 10 līdz 16 atnest ģimenē saglabātos kāzu tērpus un aksesuārus kopā ar kāzu fotogrāfiju atnest uz Tukuma novada Domi, lai kopīgiem spēkiem izveidotu izstādi.
“Lai nekas un nekur nepazustu, par katru atnesto lietu tiks sagatavots deponēšanas akts, pēc kura atnestās lietas pēc svētku izstādes tiks atdotas īpašniekiem atpakaļ,” teic kuratore, piebilstot, ka priekšmetu īpašniekiem jābūt arī gataviem atbildēt uz jautājumiem – izstāstīt savu precību stāstu, norādīt, kādi cilvēki fotogrāfijā redzami vai kas atnestos priekšmetus lietojuši, kad un kā sapazinušies, kur kāzas svinējuši vai jebko citu, kas saistīts ar šīm precībām. Vēl labāk, ja šis stāsts jau būtu pierakstīts un atnests kopā ar priekšmetiem, lai, veidojot izstādi, nekas nesajuktu.