Dravas novietnē stropus liek ar skreju austrumu vai dienvidu virzienā. Mājiņām vajadzīgs aizvējš (ēkas vai koki). Foto: Inita Šteinberga

“Puķes vēl nav medus”. Tukuma puses dravnieces šīs vasaras pieredze 0

Patlaban bišu saimēs ir rimtāks laiks, jo nav vairs tik traka ienesuma kā vasaras sākumā. Ir vēss un vējains, tādēļ daudzi augi nemedo. Biteniece AELITA BAUMANE no Tukuma apskatījusi visas savas saimes, un nu lidones un pati var vismaz desmit dienas atpūsties.

Reklāma
Reklāma

Kontrolē ik nedēļu

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Aelita savas 50 bišu saimes un atdaleņus aktīvās darbošanās fāzē pavasarī un vasaras sākumā apskata ik pēc nedēļas. Tad var konstatēt stāvokli saimēs un vadīt to attīstību, kas svarīgi, lai tiktu pie labas medus ražas. Tie, kam bites ir tikai hobijs, var veidot savu un bišu sadarbības modeli, piemēram, ķerstīt kokos spietus, ko Aelita nevēlas darīt. Bites un dravošanas tradīcijas viņa mantojusi no tēva. Pilnībā biškopībai Aelita pievērsusies tikai dažus gadus, nomainot veterinārārstes darbu. Bites aprūpēt palīdz arī vīrs Andis.

Saimes izvietotas vairākās novietnēs, un, lai visas apskatītu, jānobrauc ap 100 kilometru. Taču tas dod garantiju, ka ienesums būs vienmēr. Piemēram, dažās vietās liepziedu medu šovasar nesa, citās – ne.

CITI ŠOBRĪD LASA
Šogad medus raža gaidāma vidēja – 40–50 kg no saimes. Tas ir mazāk nekā pērn, kad dažas rekordsaimes sanesa pat vairāk nekā simt kilogramu.

Puķes vēl nav medus

Pirmais medus jau noņemts, un patlaban jāseko līdzi bišu stāvoklim saimēs un laika apstākļiem. Sevišķi jaunajām saimēm un atdaleņiem var trūkt barības. Spēcīgās saimēs, pat noņemot visu medus telpas medu, peru telpā vienmēr paliks rezervīte.

Arī ražena augu ziedēšana vēl nenozīmē, ka bites var paņemt nektāru. Katram augam vajadzīga sava specifiskā temperatūra, mitrums un citi apstākļi.

Ja sliktais bezienesuma laiks ieilgst, vēro, lai bites neapēd to, ko sanesušas.

Ja medus noņemts pa tīro vai bites sāk ēst krājumus no magazīnām, saimes var nedaudz piebarot ar cukursīrupu. Tas vajadzīgs arī bišu stimulēšanai, lai māte nepārtrauktu dēt un būtu gana daudz bišu ziemošanai.

Pircēji izvēlas tradīciju

Tādā apjomā, kā iegūst medu patlaban, Baumaņi to realizē bez grūtībām, lielākoties jau zināmiem pircējiem.

Galvenā noieta vieta ir tirdzniecības stends Tukuma tirgū. Tur jau pārdesmit gadu katru tirgus dienu savā stendā tirgojas Aelitas mamma. Viņa pārdod tikai bišu produkciju, un tas rada pircēju uzticību.

Agrāk bija mode rudenī iegādāties trīslitru burku medus visai ziemai. Taču biteniece iesaka pirkt medu vairākas reizes sezonā, jo tad var izbaudīt dažādas medus garšas. Tas tāpēc, ka katrā sviešanas reizē (un pat katrā stropā!) medus garša mazliet atšķiras.

Biteniece novērojusi, ka cilvēki Latvijā medu vēl aizvien uztver kā veselības stiprināšanas vielu, ko lieto, kad gadījies saaukstēties. Taču pareizāk būtu ar medu aizstāt citas saldvielas.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, pat cilvēki, kas slimo ar cukura diabētu, drīkst lietot pa karotei medus, jo atšķirībā no citiem saldajiem našķiem saharoze tajā nav pārsvarā. Sevišķi rapšu medū ir maz saharozes, bet ir fruktoze un galvenokārt maltoze. Turklāt rapšu medum garša nav izteikta, un tas labi der gan pie kafijas, gan tējas, gan konditorejas izstrādājumos. Piemēram, Vācijā tas ir viens no populārākajiem. Kaitīgo vielu klātbūtne ir mazliet pārspīlēta, jo ziedošu rapsi neviens nemiglo, turklāt katru dienu atveras jauni ziedi un ir jauns nektārs.

!!! Pareizos apstākļos medu var glabāt ļoti ilgi. Ja tas ir stikla traukā, cieši aizvākots, tumšā vietā, būs gards arī pēc desmit gadiem.

Varras nodara zaudējumus

Pērn ziemā varrozes dēļ aizgāja bojā daudz saimju. Tajā vainojami laika ap­stākļi. Jūlijā beidzās nektāra ienesums, bet augusta karstumā bija daudz izsvīduma medus. Ja bagātīgs ienesums, māte sāk aktīvi dēt. Līdz ar to vairojas arī varras. Ja naktī ir 10–15 grādu silts, nav vērts pilināt pretvarru līdzekļus. Bites aktīvi apdzīvo visu stropu, un nokritušās varras naski atrāpjas atpakaļ uz bitēm. Apstrādi veic, ja naktī ir ne vairāk par 7 grādiem.

!!! Apstrādājot bites pārāk siltā laikā, saime pat var aiziet bojā.

Cīņā ar varrozi labi līdz tranu peru izgriešana. Šim nolūkam vienam diviem rāmjiem ieliek tikai pusšūnu. Bites pārējo pievilks un piedēs ar traniem. Regulāri kontrolē un izgriež tranu perus. Taču rudens pusē tranus dēj maz un varras pāriet uz darba bitēm. Tad var gadīties, ka ziemošanā ieiet jau pamatīgi cietušas bites.

Mazo dravu saimniekiem vislabāk saimes pret varrām apstrādāt ar skābēm (skābeņskābe, Hive Clean) pilinot vai apsmidzinot. Ja ir palīgs, labākā ir apsmidzināšana. Uz saimi paredzēto porciju izsmidzina uz bitēm ar pulverizatoru. Taču to vislabāk darīt, ja ir palīgs, kas tur rāmjus.

Pavasarī pirms medus ienesuma Aelita saimēs šogad ielikusi pretvarras plāksnītes. Ģimene cenšas saimniekot ar bioloģiskajām metodēm, taču varru savairošanās dēļ ik pēc pāris gadiem vienreiz der ielikt arī plāksnītes, jo ar skābēm vien nevar tikt galā.

Speciālisti iesaka bites apstrādāt bezperu stāvoklī, taču dažkārt gadās – kamēr gaida bezperu stāvokli, jau ir par vēlu. Tādēļ labāk pirmoreiz apstrādāt arī tad, ja ir vēl peri, augustā. Septembrī vajag pilināt vēl divas reizes ar 10–12 dienu intervālu. Svarīgi, lai vismaz pēdējā apstrādes reizē nebūtu peru.

Rāmjus svarīgi nomainīt

Bites jāatstāj ziemot uz šīsvasaras rāmjiem. Lai varētu nomainīt pret jauniem, visu laiku jāņem nost vecie. Neizvilktās jaunās šūnas liek ligzdā pa vidu. Starp vecajām liek jauno kāri. Piemēram, veidojot atdaleni, izņem trīs rāmjus, trīs plāksnes ieliek vietā.

Mātei, protams, labāk patīk dēt siltākos, jau ilgāku laiku kalpojušos tumšos rāmjos. Taču viņai šo prieku neļauj.

Nevajadzētu likt vairākus neizvilktus rāmjus blakus, jo tādējādi sadala saimes ligzdu un traucē bišu attīstību.

Gadās, ka kādā dravā bišu kopēja vairs nav vai amatierim apnicis ar tām darboties un tas lūdz, lai bitenieks mājiņas paņem. Nevajag ņemt vecas un nekoptas bites, jo ar ilgstoši nemainītiem melniem rāmjiem dravā var ienest dažādas slimības, baktērijas, piemēram, Eiropas peru puves sporas. Arī varrām un vaska kodēm melnie rāmji patīk vislabāk.

!!! Veidojot atdaleņus, ligzdu labāk likt pie malas, nevis vidū pret skreju. Vidējā rāmī bites sāk nest medu, veidot barības krājumus, nevis dējumus.

!!! Dažas izlauztās māšu kanniņas var izsūkāt dravā, pārējās – atnest mājās, cirmeni izņemt un pieniņu iemaisīt medū. Uzglabā ledusskapī, lieto ziemā imunitātes stiprināšanai.

Biteniece Aelita Baumane izrāda savu dravu
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.