Tukuma muzejs turpina veidot Džūkstes Pasaku muzeja dārzu 0
Tukuma muzejs turpina darbus pie Džūkstes Pasaku muzeja dārza veidošanas, izmantojot Tukuma novada pašvaldības programmas “Tukuma novads ceļā uz Latvijas simtgadi” piešķirto finansējumu. Tā ietvaros šogad paredzēti gan ainavas kopšanas darbi, gan jaunu stādījumu veidošana, atbilstoši muzeja dārza ainavas rekonstrukcijas plānam, LA.LV pavēstīja muzeja komunikāciju speciāliste Kristīne Ozola.
Koku izzāģēšanas darbi notiks saskaņā ar Džūkstes Pasaku muzeja dārza ainavas rekonstrukcijas plānu, ko izstrādājusi ainavu arhitekte Dace Lukševica. Tas veidots tā, lai esošie un projektētie objekti labāk iekļautos apkārtējā vidē, uzlabotu to estētiku un funkcionalitāti, kā arī būtu vieglāk teritoriju uzturēt ikdienā.
“Izvērtējot Pasaku muzeja dārza ainavu, konstatēts, ka vairāki pašizsējas koki, galvenokārt kļavas, ainaviski neiederas vēsturiskajā muzeja dārza ainavā. Vairākas kļavas ieaugušas ozolu vainagos, apdraudot šos valsts aizsargājamos dižozolus un bojājot to varenos vainagus. Tāpat apdraudējumu nākotnē var radīt nokaltušie koki un vienas elektrolīnijas vados ieaugušas kļavas vainags,” pauda Kristīne Ozola.
Lai īstenotu Džūkstes Pasaku muzeja dārza ainavas rekonstrukcijas plānu, Tukuma muzejs ir saņēmis pašizsējas koku ciršanas atļauju no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes un Tukuma novada pašvaldības Vides komisijas.
Plānots nozāģēt astoņus pašizsējas rezultātā ieaugušos, daļēji bojātos un kalstošos kokus muzeja dārzā – sešas kļavas, vienu egli un vienu vecajā ābeļdārzā ieaugušo ozolu.
Lancenieku skolas ēka, kur atrodas Džūkstes Pasaku muzejs, ir valsts nozīmes vēstures piemineklis – “A. Lerha-Puškaiša dzīves vieta”.
Diženais novadnieks, skolotājs, folklorists, publicists, rakstnieks un sabiedriskais darbinieks Anss Lerhis-Puškaitis bijis arī talantīgs dārzkopis. Viņš ne tikai pats ierīkojis Lancenieku skolas dārzu, bet arī projektējis un izveidojis parku pie Džūkstes biedrību nama un rosināja stādīt augļu kokus katrā viensētā.
Pie Lancenieku skolas nama joprojām saglabājies vecais augļu dārzs. Gar tā vienu malu aug Pasaku tēva stādītās liepas, gar otru – ozoli, kas sasnieguši dižozolu apmērus.
Veicot ainavas rekonstrukcijas darbus, iecerēts atbrīvot dzīves telpu dižozoliem, atjaunot augļu dārzu, papildinot to ar vecajām ābeļu šķirnēm. Iecerēts arī veidot dekoratīvo krūmu stādījumus, ierīkot jaunu rotaļu laukumu bērniem un skaistus stūrīšus atpūtai, iezīmējot arī Pasaku tēva īpašās lapenes vietu, ko savulaik ieskāva krūmu stādījumi.