Tūkstotis protestētāju pret 250 bēgļiem; ieradušies arī no Lietuvas, Igaunijas un Ukraiņu kongresa 39
Otrdienas pievakarē pie Ministru kabineta ēkas pulcējušies ap 1000 cilvēku, lai organizācijas “Tēvijas sargs” rīkotajā akcijā paustu protestu pret valdības nodomu uzņemt 250 bēgļus. Viņi skandināja dažādu saukļus un turēja plakātus ar uzrakstiem “Uzņemšana nav risinājums, bet eskalācija!”, “Nē latviešu tautas genocīdam!”, “Pieprasām referendumu par nelegālo imigrantu uzņemšanu”.
Daudziem cilvēkiem rokās bija Latvijas karogi, ieradušies bija arī pārstāvji no Lietuvas un Igaunijas nacionālistu organizācijām, kā arī Ukraiņu kongresa. Ar provokatīvākiem plakātiem bija ieradušies arī antiglobālisti, bet pasākuma organizatori lūdza viņus tos novākt. Antiglobālisti piekāpās tikai pēc policijas iesaistīšanās.
“Mūsu argumenti dalāmi vairākās grupās. Pirmkārt, ņemot vērā padomju laikā iebraukušos imigrantus, Latvijā jau tagad pamatnācijas īpatsvars ir zemākais Eiropā. Otrkārt, plānots uzņemt cilvēkus ar radikāli citu mentalitāti, kultūru un reliģisko piederību. Rietumeiropas pieredze parāda, ka viņi neintegrējas, bet veido pamatnācijai naidīgas, graujošas kopienas. Turklāt nav iespējams izkontrolēt, kas ir šie cilvēki, vai viņu vidū nav ar terorismu vai organizēto noziedzību saistīti cilvēki. Treškārt, statistika apliecina, ka imigrācijas rezultātā kāpj noziedzības līmenis. Piemēram, Itālijā imigranti ir 7% no iedzīvotāju kopskaita, bet veic 40% izvarošanas noziegumu. Norvēģijā, Oslo, visi 100% izvarošanas noziegumu ir uz imigrantu rēķina,” protesta iemeslus uzskaitīja pasākuma organizators – biedrības “Tēvijas sargs” pārstāvis Jānis Sils.
Liberāli noskaņoti cilvēki sociālajos tīklos jau pirms pasākuma sākuma to bija nodēvējuši par “rasistu saietu”. J. Sils kategoriski noraida šādu apzīmējumu: “Rasisti ienīst citus viņu ādas krāsas dēļ. Mēs nevienu neienīstam, mēs vienkārši mīlam savu zemi!”. Citi akcijas dalībnieki pauda bažas, ka pirmajiem 250 bēgļiem varētu sekot daudz plasākas imigrantu masas.
Atbalstu akcijai iepriekš bija izteikusi arī partija “Nacionālā apvienība”, izpelnoties koalīcijas partneru pārmetumus. Pasākuma dalībnieku vidū vija vairāki “NA” pārstāvji, tostarop arī Saeimas deputāti Imants Parādnieks, Aleksandrs Kiršteins, Jānis Dombrava. Kārlis Krēsliņš un Rihards Kols, kurš dēļ savas nostājas bēgļu jautājumā zaudējis ministru prezidentes parlamentārā sekretāra amatu. Protestu atbalstīja arī Latvijas Nacionālo partizānu apvienība, Latvijas Nacionālo karavīru biedrība, Rīgas Politiski represēto biedrība, Latvijas Ordeņu brālība, vīru kopa “Vilki”, folkloras kopa “Vilkači” un citas organizācijas.