Baltijas valstu ārlietu ministri norāda uz Krievijas vainu lidmašīnu GPS traucējumos virs Baltijas jūras 68
Kopš augusta aptuveni 46 000 lidmašīnu ir reģistrētas GPS traucējumi virs Baltijas jūras, vēsta “The Sun”, pamatojoties uz GPSJAM.org lidojumu žurnālu analīzi.
Saskaņā ar ziņojumu kopš pagājušā gada augusta kopumā aptuveni 46 000 lidmašīnu no dažādām aviokompānijām, tostarp Ryanair, easyJet, Wizz Air, ir reģistrējušas GPS problēmas virs Baltijas jūras.
Starptautiskā gaisa transporta asociācija un ES Aviācijas drošības aģentūra janvārī sarīkoja samitu, lai apspriestu GPS traucējumus un viltus signālu sūtīšanu un ziņoja par strauju šādu incidentu skaita pieaugumu.
Civilās aviācijas aģentūras lidojumu operāciju vadītājs Glens Bredlijs sacīja: “Aviācija ir viens no drošākajiem gaisa satiksmes veidiem, un ir vairāki drošības protokoli, lai aizsargātu navigācijas sistēmas komerciālajās lidmašīnās, ziņo “The Guardian“.
Ryanair pārstāvis sacīja: “Pēdējos gados ir pieauguši periodiski GPS traucējumi, kas ir ietekmējuši visas aviokompānijas. Ryanair lidmašīnām ir vairākas sistēmas, lai noteiktu gaisa kuģa atrašanās vietu. Ja kāda no atrašanās vietas noteikšanas sistēmām, piemēram, GPS, nedarbojas, apkalpe standarta darbības procedūru ietvaros pārslēdzas uz kādu no alternatīvajām sistēmām.
EasyJet pārstāvis sacīja, ka “komerciālās lidmašīnās ir vairākas navigācijas sistēmas, kā arī ir ieviestas procedūras, kas mazina GPS problēmas, kas var rasties dažādu iemeslu dēļ”.
Arī igauņu ziņu portāls “Tartu Postimees” ziņo, ka Krievijas hibrīdkara rezultātā pagājušās nedēļas nogalē gan Igauniju, gan mūsu kaimiņvalstis skāra GPS signāla traucējumi, kas traucēja gaisa satiksmi un navigācijas ierīces.
Visu Baltijas valstu ārlietu ministri “Financial Times” apstiprinājuši, ka beidzamo nedēļu laikā Baltijas valstīs tiek novēroti GPS signālu traucējumi. Marguss Cahkna, Igaunijas ārlietu ministrs, Tartu lidostas apkaimē notiekošo nodēvējis par Krievijas hibrīduzbrukumu: “Tas ir drauds mūsu cilvēkiem un drošībai, un mēs to necietīsim,” sacījis Cahkna.
Arī Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis norādījis uz palielinātu bīstamību Baltijas jūras reģionā, uzsverot, ka to nevar ignorēt.
Baiba Braže, Latvijas ārlietu ministre, uzsvērusi, ka šie incidenti tiek uztverti nopietni un atbildīgās institūcijas sadarbojas ar citu valstu kolēģiem.
Lai gan par GPS signāla traucējumiem neviens nav uzņēmies atbildību, amatpersonas ir diezgan pārliecinātas, ka tos rada Krievija.