Tukšiem dzīvokļiem – lielāks nodoklis. Kā būs ar vasarnīcām un dārza mājiņām? 3
Dzirdēju, ka no nākamā gada 1. janvāra dzīvokļiem Rīgā, kuros neviens nav deklarējies, būs lielāks nekustamā īpašuma nodoklis – 1,5% tagadējo 0,2% vietā. Vai tas attiecas arī uz vasarnīcām un dārza mājiņām, piemēram, Vecāķos un Dārziņos, kuras nav piemērotas dzīvošanai ziemā, un uz ekspluatācijā nenodotām mājām? Kādas vēl nodokļa pārmaiņas gaidāmas? JĀNIS RĪGĀ
Jādeklarējas līdz gada beigām
Tiem dzīvokļiem un vienģimeņu mājām, kur deklarēts vismaz viens cilvēks, nekustamā īpašuma nodokļa likme Rīgā nākamgad nemainīsies un būs 0,2% no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 57 000 eiro. Ja vērtība lielāka, jāmaksā 0,4% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 57 000 eiro, bet nepārsniedz 107 000 eiro; un 0,6% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 107 000 eiro. Toties, ja mājoklī 2016. gada 1. janvārī neviens nebūs deklarējies, jāmaksā nodoklis 1,5% apmērā. To paredz Rīgas domes saistošie noteikumi Nr. 148 “Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā”, kas stāsies spēkā nākamā gada 1. janvārī.
Vai šī prasība attiecas arī uz vasarnīcām un dārza mājām, kurās nav apkures un kuras nav paredzētas dzīvošanai ziemā? Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē atbildēja apstiprinoši. Ministru kabineta noteikumu Nr. 1620 “Noteikumi par būvju klasifikāciju” pielikumā teikts, ka vasarnīcas un dārza mājas tiek klasificētas kā viena dzīvokļa mājas. Tātad, ja jums pieder dārza māja Dārziņos vai vasarnīca Vecāķos, lai nākamgad izvairītos no 1,5% nodokļa, arī tur līdz decembra beigām jādeklarē vismaz viens ģimenes loceklis vai kāds cits cilvēks.
Īres namiem − 50 m2 uz cilvēku
Divu vai vairāku dzīvokļu mājām, kas nav sadalītas dzīvokļa īpašumos, nekustamā īpašuma nodokli pēc līdzšinējās kārtības, 0,2–0,6% apmērā, rēķinās tikai tad, ja mājā būs deklarējies pietiekams cilvēku skaits. Nākamgad uz vienu deklarēto personu jābūt ne vairāk par 50 m2 platības, 2017. gadā – līdz 40 m2, bet 2018. gadā un turpmāk – līdz 30 m2. Šeit ietilpst ne tikai dzīvokļu, bet arī koplietošanas telpu platība – kāpņutelpas un pagrabi, ja tos var izmantot dzīvokļu iemītnieki. Par pārējo platību nāksies maksāt krietni lielāku nodokli – 1,5% apmērā.
Ko tas nozīmē praksē? Rīgas Namīpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja Rita Bednarska stāsta, ka pilsētā liela daļa denacionalizēto namu nav sadalīti dzīvokļa īpašumos, proti, katram dzīvoklim nav atsevišķas zemesgrāmatu apliecības. Mantinieki, kuri atguva savu senču īres namu, to ierakstīja zemesgrāmatā kā vienu īpašumu. Ja nedomā dzīvokļus pārdot, nav vajadzīgs veikt katra dzīvokļa kadastrālo uzmērīšanu, jo visam namam tas maksās vairākus tūkstošus eiro. Tiem, kam pieder īres nami ar nelieliem dzīvokļiem, piemēram, Grīziņkalnā vai Pārdaugavā, palielināts nodoklis nebūs jāmaksā, jo īrnieku pietiek. Paaugstinātais nodoklis attieksies uz lielo centra namu īpašniekiem, kur dzīvokļa platība pārsniedz 100 m2 un katrā deklarēts viens cilvēks.
Rita Bednarska secina, ka no šiem jaunievedumiem galu galā cietīs īrnieki. Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11. pantā teikts, ka īrniekam papildus īres maksai proporcionāli izīrētās dzīvojamās telpas platībai obligāti jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis. Tātad namīpašnieks samaksās palielināto nekustamā īpašuma nodokli un pēc tam to sadalīs atbilstīgi dzīvokļiem.
Ekspluatācijā nenodotām mājām − 3% nodoklis, zemei − 1,5%
Itin prāvs nodoklis nākamgad būs jāmaksā tiem, kuri māju nav nodevuši ekspluatācijā. Ja beidzies būvatļaujas termiņš, nekustamā īpašuma nodoklis tiks aprēķināts 3% apmērā no kadastrālās vērtības, turklāt no lielākās – ēkas vai zemes – kadastrālās vērtības. Tas jāmaksā, sākot ar nākamo mēnesi, kopš beidzies būvatļaujas termiņš, līdz akta parakstīšanai par ēkas nodošanu ekspluatācijā.
Tāpat kā iepriekšējos gados, nekustamā īpašuma nodoklis 3% apmērā būs jāmaksā par graustiem, kā arī par nekustamo īpašumu un zemi, kas netiek uzturēta normatīvos aktos noteiktajā kārtībā.
Vēl 2015. gadā tiem īpašniekiem, kuri Rīgā deklarējuši pastāvīgo dzīvesvietu, nodoklis par zemi bija 1% apmērā no kadastrālās vērtības, bet pārējiem – 1,5%. No 2016. gada šis nodoklis visiem būs 1,5% apmērā.
Atlaides
Ģimenēm ar vienu vai diviem bērniem Rīgā nākamgad būs nekustamā īpašuma nodokļa atlaides. Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 198 “Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtība Rīgā” veikti grozījumi, un nākamgad ģimenei ar vienu bērnu pienākas nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumi 50% apmērā, bet ar diviem bērniem – 70% apmērā. Atvieglojumus piešķirs, ja īpašums pieder bērnu vecākam vai viņa laulātajam un bērni pirms 2016. gada 1. janvāra ir deklarēti šajā īpašumā kopā ar vismaz vienu no vecākiem; ja bērni ir vecumā līdz 19 gadiem vai līdz 24 gadiem un mācās vispārējā, profesionālajā vai augstākajā mācību iestādē pilna laika klātienē (dienas nodaļā). Tāpat kā agrāk, ģimenēm ar trim vai vairāk bērniem būs nodokļa atlaide 90% apmērā. Saglabāsies arī nodokļa atlaides trūcīgajiem, maznodrošinātajiem, invalīdiem un politiski represētajiem.