Tualetes papīrs, panika un pārtikas kalni – psihologs skaidro koronavīrusa bara instinktu 0
Jebkura ārkārtas situācija pasaulē ir bīstama ne tikai ar tiešo ietekmi, bet arī ar panikas sekām, atgādina psihologi.
Pakļāvušies paniskam noskaņojumam, īpaši viegli iespaidojami un labili cilvēki sliecas rīkoties neadekvāti un absurdi.
Ārēji nestabila situācija “izsit no sliedēm” un liek rīkoties neapdomīgi, vēsta “PsychologyToday”.
Jaunā koronavīrusa Covid-19 izplatība, aptverot arvien jaunas pilsētas un valstis, sēj īstu paniku iedzīvotājos. ASV uzņemtos video, piemēram, redzams, kā tauta vārda tiešā nozīmē “jūk prātā”. Lai iekļūtu lielveikalā, stājas kilometriem garās rindās, lai gan veselais saprāts ieteiktu no šādas rīcības atturēties inficēšanās riska dēļ.
Šķiet, tie jau amerikāņi, bet ko tad mēs? Arī Latvijā sāk notikt kas līdzīgs. Sabijušies iedzīvotāji “katram gadījumam” iegādājas vairāk produktu nekā nepieciešams. To izraisa ne vien vispārējā panika, bet arī pašsaglabāšanās instinkts.
Starp pirktākajiem ir ne tikai pamata un ilgi glabājami pārtikas produkti – dažādi putraimi un konservi, bet arī antibakteriālās salvetes un medicīniskās maskas, kas būtu saprotams. Bet kaut kādā veidā šajā sarakstā iekļuvis arī parasts tualetes papīrs.
Soctīklos publiskoti simtiem un pat tūkstošiem video, kuros redzams, kā cilvēki pērk milzīgus daudzumus tualetes papīra. Kā tas palīdzēs aizsargāties sarežģītajos apstākļos? Protams, nekā!
Neglābs no vīrusa, nenovērsīs tā izplatīšanos. Tad kāpēc gan tualetes papīrs ir starp pirmās nepieciešamības precēm? Tieši ažiotāža ap tik vienkāršu preci skaidri atklāj iedzīvotājus pārņēmušās panikas līmeni.
Viens nopērk iepakojumu, otrs – jau divus, bet trešais apdomājas un iegādājas veselus trīs. Tādējādi visa pilsēta sapērkas patiesībā nevajadzīgas lietas, turklāt lielos daudzumos.
Tāpēc psihologi iesaka pēc iespējas turēties pretī panikai – tā ir slikts padomdevējs praktiskos jautājumos. Jācenšas saglabāt vēss prāts un adekvāta attieksme pret situāciju.
Koronavīruss ir bīstama un lipīga slimība, bet nav iemesls atteikties no veselā saprāta. Spēkus un prātu labāk veltīt personīgās higiēnas ievērošanai un taktilo kontaktu mazināšanai.
Šo vienkāršo, bet svarīgo noteikumu ievērošana vairākas reizes samazinās iespēju inficēties un pasargās arī apkārtējos.